שתף קטע נבחר

נמחקה תביעת עו"ד שעירב את בנו בגירושים

עורך דין גרוש ביקש שבנו בן ה-13 יעיד בתביעה לביטול דמי המזונות שבהם חויב. בתגובה קבע השופט אסף זגורי שמדובר בפגיעה קשה בטובת הילד

בית המשפט למשפחה בנצרת נקט לאחרונה צעד חמור כלפי עו"ד שעירב את בנו בן ה-13 בסכסוך הגירושים המשפטי מול אשתו, ומחק את תביעתו לביטול תשלום המזונות. השופט אסף זגורי קבע כי מדובר בפגיעה קשה בטובת הילד, ניצול הליכי המשפט לרעה והפרת חובותיו האתיות, וכתב: "הורים חייבים להפריד בין הסכסוך והצרכים האישיים שלהם לבין טובת הילד".

 

במסגרת הליכי המשמורת שמתנהלים בין ההורים נקבע כבר בעבר כי האב גורם לניכור הורי של בנו מאמו באמצעות הסתה ועירובו בהליכים המשפטיים, ובית המשפט אסר עליו להמשיך לחשוף את הילד לסכסוך.

 

למרות זאת, האב צירף לתביעה שהגיש לביטול מזונות תצהיר של הילד התומך בטיעוניו כנגד האם. בתגובה דרשה האם לסלק את התצהיר מהתיק, והאב הודיע כי הוא מושך אותו, אך עתר להעיד אותו בהליך בכל זאת, בטענה שהילד עצמו רוצה בכך.

 

"המקרה הנוכחי ממחיש עד כמה התנהלות הורה כבעל דין, כעורך דין וכהורה עלול לסכן את שלום הילדים ולגרום להם לנזקים", ציין השופט זגורי, שהחליט כי התגובה ההולמת להתנהלות האב מצדיקה סעד קיצוני וחריג במיוחד של מחיקה על הסף.

 

"הורה שמערב ילדים בסכסוך, מביאם לבית המשפט, מחתימתם על תצהיר, דורש מהם 'לעמוד לצדו' או בצורה מתוחכמת עושה זאת בכך שמטיף להם 'לומר את רצונם לבית המשפט', הוא הורה שפוגע בטובת הילד ומציב אותו במצב בלתי אפשרי ולטעמי מפר בכך את חובתו המוסרית, המשפטית, המצפונית, והחוקית כלפי הילד", כתב.

 

בהמשך צוין כי "התנהלות האב במקרה הזה אינה הגונה, אינה בתום לב, אינה אתית, מנוגדת להחלטות שיפוטיות קודמות שהזהירו אותו לבל יערב הילד בסכסוך המשפטי ועל כן היא מהווה שימוש מובהק לרעה בהליכי משפט. התנהגות זו חייבת למצוא מענה שיפוטי, ברור, חד משמעי וחריף".

 

בתוך כך נמתחה ביקורת חריפה גם נגד עורך הדין של האב, ששיתף פעולה עם התנהלותו: "הייתי רוצה להאמין שלא רק הורים אלא גם עורכי דין של הורים רוצים בטובת הילדים ומבינים מהי.

 

"אך לא במדינת אוטופיה חיים אנו, אלא בישראל ולמרבה הצער, נראה כי מדובר באמונה מוטעית או תקווה לא מבוססת דיה והמקרה הזה הוא דוגמה ניצחת לכך, עת חברו להם שני עורכי הדין להעיד ילד בבית המשפט בעניין הקשור לסכסוך (כספי!) בין ההורים".

 

בנסיבות אלה קבע השופט כי יש להעביר להורים מסר נוקב כי חשיפת הילדים להליכים המשפטיים תוך פגיעה בטובתם ובהתפתחותם התקינה תגרור השלכות. הוא הורה למחוק את התביעה על הסף ומלבד הוצאות משפט של 5,000 שקל שפסק לטובת האם, חייב את האב לשלם עוד 1,000 שקל לאוצר המדינה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים