שתף קטע נבחר

יש חוק, אבל אין תקנות שיגנו על הדיירים בדיור מוגן

חוק הדיור המוגן נחקק לפני 7 שנים במטרה להגן על קשישים המתגוררים בבתי אבות פרטיים, אך עדיין לא פורסמו חלק מהתקנות הדרושות ליישומו

שבע שנים חלפו מאז עבר בכנסת חוק הדיור המוגן, אך הממשלה טרם פירסמה חלק מהתקנות הדרושות ליישום החוק. כך עולה מבדיקה של המרכז להעצמת האזרח.

 

הכל תלוי בגידור הסיכונים: כך תשמרו על כלכלת המשפחה

למה פוליטיקאים וגנרלים נמשכים לתעשיית הקנאביס?

"מערכת החקיקה לא תומכת בהתחדשות עירונית"

 

חוק הדיור המוגן נחקק ב-2012 במטרה לקבוע שורת חובות והגבלות על הפעלת בתי דיור מוגן, כולל החובה ברישיון הפעלה, קביעת תנאים לקבלתו ובהם תנאים פיזיים, סביבתיים ובטיחותיים והוכחת יציבות כלכלית. הצורך בחקיקת חוק עלה בין היתר על רקע מקרים של התעללות בקשישים המתגוררים בבתי אבות פרטיים.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

בחוק נקבע, בין היתר, כי לא ניתן יהיה להפעיל בית דיור מוגן ללא רישיון הפעלה וצוין ששר הרווחה יקבע בתקנות הוראות לעניין הגשת בקשת הרישיון. עוד מפרט החוק תנאים לפעילותו של בית הדיור המוגן, למשל תנאים פיזיים, סביבתיים, בטיחותיים ותברואתיים שדרושים להפעלתו התקינה של בית הדיור המוגן וכן תנאים הנוגעים לניסיון, להכשרה המקצועית ולוותק של מנהל בית הדיור המוגן. החוק קבע שאלה ייקבעו בתקנות באישור ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

 

החוק גם הסמיך את שר הרווחה לפרסם תקנות המתירות הטלת אגרה על מבקש רישיון ההפעלה, ואגרה שנתית על בעל רישיון הפעלה. כן נקבע, שמפרט הדירה בבית הדיור המוגן יצורף להסכם ההתקשרות עם הדייר ושלדייר יימסר מסמך גילוי לפני חתימת הסכם ההתקשרות, שבו יפורטו זהות בעל הרישיון ומנהל בית הדיור המוגן, מספר הרישיון, זכויות בעל הרישיון בקרקע, פירוט תקופת הניסיון ומשכה והתשלומים שישלם הדייר, כולל הפיקדון. החוק אף מעניק לדיירים רשות למנות ועד דיירים שיפעל כנציגות מול בעל רישיון ההפעלה.

 

"בהיעדר התקנות - אין כמעט משמעות להסדרה"

בדיקת המרכז להעצמת האזרח מעלה שחלק מהתקנות הדרושות לא פורסמו עד היום, ולכן לא ניתן ליישם את החוק. כך למשל לא פורסמו התקנות לקביעת החובה ברישיון הפעלה, הוכחת יציבות כלכלית של מבקש הרישיון, התנאים לפעילותו של בית הדיור המוגן והתקנה המאפשרת לשר הרווחה להטיל אגרה על מבקש הרישיון.

 

עם זאת, פורסמו התקנות הנוגעות לתנאי הניסיון וההכשרה המקצועית של מנהל בית הדיור המוגן, לחובה להציג מפרט דירה, לחובה להציג מסמך גילוי ולרשות הניתנת לדיירים להקים ועד.

 

"כ-15 אלף קשישים מתגוררים בדיור מוגן פרטי בעלות של מאות אלפי שקלים המשולמים על ידם ועל ידי משפחותיהם", אומרת עו"ד עינת פישר-לאלו, מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח. "בהיעדר תקנות שקובעות את התנאים הפיזיים, הבטיחותיים והתברואתיים שנדרשים מכל בית דיור מוגן, אין כמעט משמעות להסדרה ולפיקוח ואין אפשרות לאכוף תנאים הולמים בפועל ולדאוג לאוכלוסייה הוותיקה, כפי שנקבע בחוק".

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה: "חוק הדיור המוגן נחקק ביוני 2012 ונכנס לתחולה מלאה ב-2015. במהלך השנים נכתבו מספר תקנות ואושרו, אך בשל מנגנון קבלת החלטות הממשלתי, פיזור הכנסת והוועדות הרלוונטיות, לא התקבלו האישורים הנדרשים לשאר התקנות. אנו מקווים כי בתחילת הכנסת הנוכחית כל התקנות שטרם הותקנו יועברו לאישור הכנסת".

 

אילו תקנות לא פורסמו ואילו כן 

החובה להגיש בקשה לרישיון הפעלה של בית דיור מוגן - לא פורסמה.

 

תנאי הוכחת יציבות כלכלית - לא פורסמה.

 

תנאים פיזיים, סביבתיים, בטיחותיים ותברואתיים - לא פורסמה.

 

הטלת אגרת רישיון הפעלה - לא פורסמה.

 

תנאי כשירותו של מנהל בית הדיור המוגן - פורסמה.

 

הצגת מפרט הדירה - פורסמה.

 

הצגת מסמך גילוי לדיירים לפני חתימת החוזה - פורסמה.

 

הזכות להקים ועד דיירים - פורסמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים