שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הממשלה אישרה את ביטול מגבלת מספר השרים
  עוד 9 ימים להרכבת ממשלה. השרים אישרו את ביטול החוק שיזם לפיד לפני חמש שנים, הוא הגיב: "שחיתות". נתניהו התייחס למו"מ הקואליציוני: "מקווה שבקרוב נוריד את המפלגות לקרקע המציאות"

   

   

  תשעה ימים נותרו לבנימין נתניהו להרכיב את ממשלתו החדשה, ולפחות לפי אמירותיו מישיבת הממשלה הבוקר (יום א') - שלב הסיכומים עדיין רחוק. בינתיים, אישרה הממשלה את הצעת החוק לביטול המגבלה על מספר השרים וסגני השרים בכהונה הבאה. הצעת החוק תובא מחר לאישור בקריאה ראשונה בכנסת. בתגובה לכך צייץ מספר 2 במפלגת כחול לבן, יאיר לפיד: "שחיתות".

   

  בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "לגבי המשא ומתן הקואליציוני - לצערי מפלגות עדיין נמצאות על צמרות העצים. מקווה שבהקדם נוריד אותן לקרקע המציאות כדי שנוכל להוביל את המדינה להישגים חדשים". זמן קצר אחר כך, אישרה הממשלה את ביטול המגבלה על מספר השרים.

  ישיבת ממשלה (צילום: EPA)
  "מפלגות עדיין נמצאות על צמרות העצים". נתניהו(צילום: EPA)

   

  העלות הצפויה לביטול החוק המגביל את מספר השרים בממשלה ל-18 ואת מספרם של סגני השרים לארבעה בלבד - חוק שיזם לפיד לפני חמש שנים - צפויה להיות חצי מיליארד שקלים בקדנציה. לפי ההערכות המבוססות על המפתח המוענק למפלגות, מספר השרים צפוי לגדול ל-26 ומספר סגני השרים לשמונה. ממשלה כזאת צפויה לעלות למשלם המסים יותר מ-100 מיליון שקל בשנה, וכחצי מיליארד שקל לקדנציה שלמה של הממשלה שאמורה לכהן כחוק עד סתיו 2023.

   

  בדברי הסבר להצעת החוק צוין כי "לתיקון המוצע, כשלעצמו, אין עלות תקציבית, שכן הדבר תלוי במספר השרים וסגני השרים שימונו בפועל. יצוין, כי ככל שמספר השרים וסגני השרים יהיה דומה למספרם בממשלה ה-34 ,לא תהיה עלות תקציבית נוספת ללשכות השרים וסגני השרים ביחס למצב בממשלה זו. ניתן, עם זאת, לציין, כי בהתאם להערכת אגף התקציבים במשרד האוצר, העלות התקציבית של לשכת שר עומדת על כ-4.5 עד 5.6 מיליון שקלים חדשים בשנה, והעלות התקציבית של לשכת סגן שר היא כשני מיליון שקלים חדשים בשנה".

   

  מחיר הגדלת הממשלה ()
    

  בממשלה היוצאת דאג נתניהו לקבוע הוראת שעה שאפשרה לו להגדיל את מספר השרים ל-21, אך יהיה עליו לשנות שוב את החוק מפני שנקבע בה שחוק 18 השרים יחזור להיות בתוקף בממשלה הבאה. במשא ומתן הקואליציוני הנוכחי מסתמן מפתח של שר על כל 2.5 חברי כנסת, ובמקרים מסוימים ‑ למשל במפלגת כולנו ‑ אף שני שרים על ארבעה ח"כים. בנוסף, הדרישה הגוברת במפלגת הליכוד היא למנות מספר גדול של שרים מתוך המפלגה לאור העובדה שהיא קיבלה 35 מנדטים בבחירות.

   

  יו"ר מרצ תמר זנדברג התייחסה להחלטה: "הניסיון לשנות חוק יסוד רק לצורך מכירת החיסול שמתכנן נתניהו הוא עוד פרומו למה שמתכננת לנו הממשלה הקרובה. נתניהו מוכן לתת הכל תמורת חסינות וכל חוק אפשר לשנות ולכופף. אני קוראת לחברים בקואליציה המתהווה - אל תתנו לנתניהו לשנות חוקי יסוד לשם גחמות אישיות, הצביעו איתנו".

   

  גם ח"כ שלי יחימוביץ' מתחה ביקורת: "החלטת הממשלה לבטל את ההגבלה על מספר השרים - היא עוד תשלום מושחת ומופקר של נתניהו, המוכן לשלם כל מחיר, כספי או לאומי, כדי להפוך את הכנסת לעיר מקלט ולמלט עצמו מאימת הדין. ידעו השרים המוכנים לקבל לידיהם תיקי כלום ושום דבר, שגם הם שותפים להשחתה ולהרס הדמוקרטיה, וגם עושים צחוק מעצמם".

   

  יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איציק שמולי: "במסגרת ניסיון המילוט שלו מהדין והכלא נתניהו מוכר את הכל במכירת סוף עונה. כל פוליטיקאי שיהיה מוכן לתמוך בעסקה המושחתת של חסינות-התגברות יזכה ממנו לשדרוג ולקידום. אין ספק כי היועמ"ש יהיה חייב לבדוק את כשירות ההליכים האלו וזו בושה בפני עצמה שבשבוע שבו מודיעה הממשלה על ייקור המים ועל פגיעה בפנסיות הקשישים, היא מנפחת את עצמה לדעת. זו החלטה שהיא המשך ישיר של ירידה מהפסים של השפיות והממלכתיות שמוביל נתניהו את הליכוד ואת המדינה כולה".

   

  לפי משרד האוצר, עלות שר בממשלה עומדת על כשישה מיליון שקל בשנה. עלות סגן שר כ-2-2.5 מיליון שקל. הפער בין מינוי 18 שרים ל-26 שרים הוא כ-48 מיליון שקל בשנה. הפער במינוי סגני השרים צפוי לעלות כעשרה מיליון שקל בשנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים