שתף קטע נבחר

כדי למנוע איסורי הפלות: מחוקקות חושפות שנאנסו

בארה"ב מקדמים רפובליקנים איסורי הפלות במדינות השונות, בלי להחריג מקרי אונס וגילוי עריות. בתגובה, יותר ויותר מחוקקות משתפות את סיפורן האישי: "אם אשמור על שתיקה, אשתף פעולה". במקביל, טראמפ בביקורת מרומזת על איסור גורף של הפלות: "בעד החיים, אבל לא להיות טיפשים"

ננסי מייס מחוקקת מ דרום קרוליינה (צילום: AP)
קורבן אונס בעצמה, ננסי מייס, רפובליקנית מדרום קרוליינה, תומכת אמנם באיסור על הפלות - אך דורשת להחריג ממנו מקרי אונס וגילוי עריות(צילום: AP)

במשך יותר משני עשורים, ננסי מייס לא דיברה בפומבי על האונס שעברה. באפריל, כששברה סוף-סוף את שתיקתה, היא בחרה את הפורום הפומבי ביותר לעשות זאת – בפני עמיתיה בבית הנבחרים של דרום קרוליינה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בדיון שערכו על הצעה לאיסור גורף על הפלות, לאחר גילוי פעימת לב בעובר, הציעה מייס, רפובליקנית, להחריג ממנו מקרי אונס וגילוי עריות. כשחלק מעמיתיה דחו את התיקון, בטענה שיהיו נשים שישקרו ויטענו כי נאנסו במטרה לעבור הפלה – מייס לא יכלה לעצור את עצמה.

מפגינות נגד החוק לאיסור הפלות  בארה
הפגנה באלבמה נגד איסור ההפלות הכמעט גורף שאושר בה(צילום: Reuters)

מפגינות נגד החוק לאיסור הפלות  בארה
(צילום: Reuters)

מפגינות נגד החוק לאיסור הפלות  בארה
(צילום:AFP)

"עבור חלק מאיתנו שחוו אונס, יכולות לעבור 25 שנים עד שנצבור את האומץ לדבר על כך", אמרה בעודה מחזיקה כל כך חזק בדוכן המליאה, עד שחשבה שהוא יתנתק מהרצפה. "אמי וחברתי הטובה ביותר בתיכון היו היחידות שידעו".

 

מאז מינה הנשיא דונלד טראמפ שני שופטים שמרנים לבית המשפט העליון, ובכך העניק סיכוי למתנגדי פסק הדין "רו נגד וייד" מ-1973 שהתיר ביצוע הפלות ברחבי ארה"ב, יותר ויותר בתי מחוקקים מדינתיים, שנשלטים על-ידי הרפובליקנים, מקדמים איסורים מחמירים על הפלות – במטרה לאתגר את אותו פסק דין.

 

הנשיא עצמו, אגב, התייחס היום (ראשון) לסוגיה, לראשונה מאז שהעבירו באלבמה איסור כמעט גורף על הפלות, מלבד במקרה של חשש לחיי האם – ומתח עליו ביקורת מרומזת. "כפי שהרוב יודעים, אני תומך נלהב של 'פרו-חיים' (הכינוי בארה"ב לעמדה המתנגדת להפלות), עם שלושה חריגים – אונס, גילוי-עריות ושמירה על חיי האם – אותה עמדה שבה החזיק רונלד רייגן", כתב הנשיא האמריקני בטוויטר. "אם נהיה טיפשים ולא נתאחד, כל ההצלחות שלנו במאבק הקשה למען החיים, ייעלמו במהירות!".

טראמפ בבית הלבן (צילום: רויטרס)
טראמפ. "תומך בחיים, אבל לא להיות טיפשים"(צילום: רויטרס)

 

 

קידום אותם חוקים מחמירים גרם לנשים רבות, מחוקקות ואזרחיות מן השורה, להעיד ולחשוף את סיפוריהן האישיים – לעיתים בפעם הראשונה בפומבי. מייס, שהיא כאמור רפובליקנית, מסבירה כי כמו טראמפ, היא מתנגדת להפלות. היא תומכת בהצעה לאסור אותן מרגע שזוהתה פעימת לב – אך רק אם ייכללו באיסור חריגים על אונס וגילוי עריות.

  

חוק ההפלות באלבמה: בדרך לימי הביניים

 

היא חשפה את סיפורה האישי, לדבריה, כדי לגרום למחוקקים הגברים להבין את מה שחוות הקורבנות שיושפעו מהחלטותיהם. "זה לא משנה באיזה צד אתה נמצא, יש כל כך הרבה כמונו שחוו טראומה כזו", אמרה מייס לסוכנות הידיעות AP. "אונס וגילוי עריות זה לא סוגיה פוליטית".

מחאה הפלות ב אטלנטה ג'ורג'יה אפריל 2019 (צילום: AP)
מחאה נגד איסור על הפלות בג'ורג'יה, בחודש שעבר(צילום: AP)

סיפוריהן האישיים של נשים שחוו תקיפה מינית לא הצליחו לעצור הצעת חוק דומה בג'ורג'יה, שם אחת מחברי בית הנבחרים סיפרה על הפלה שעברה אחרי שנאנסה. באוהיו חשפו שלוש מחוקקות את האונס שעברו, אך בכל זאת אושר חוק לאיסור הפלות מרגע שזוהתה פעימת לב.

 

אחת מהן הייתה ליסה סובקי, שטענה גם היא שיש להחריג מהחוק מקרי אונס. זה היה אחד הדברים הקשים שעשתה, סיפרה החיילת לשעבר בצי האמריקני - אך ההצדקה לכך הגיעה בבוקר שלמחרת, כשגבר בשנות ה-70 לחייו פנה אליה בסופר וסיפר לה שאשתו זה 41 שנה קראה את עדותה בעיתון המקומי והחליטה לחשוף בפניו שגם היא נאנסה.

ליסה סובק מחוקקת מ אוהיו (צילום: AP)
"נותנים קול לאלו שלא נשמעות". ליסה סובקי מאוהיו(צילום: AP)

"זה לא רק הסיפורים שלנו", אמרה סובקי. "זה נותן קול לאלו שלא שומעים אותן, אלו שיותר מדי זמן לא חשו שהן יכולות לספר את סיפוריהן ולהישמע".

 

לפני ארבע שנים, כשהצעת חוק דומה נידונה באוהיו, טרסה פדור, כיום חברת הסנאט המקומי ואז חברה בבית המחוקקים, הפתיעה את עמיתיה כששיתפה אותם באונס שעברה בעת שירותה הצבאי, ובהפלה שעברה. כעת, היא הרגישה מחויבת לשתף שוב את סיפורה.

 

אריקה קראולי מחוקקת מ  אוהיו (צילום: AP)
"אם אשמור על שתיקה, אשתף עם זה פעולה", אריקה קראולי(צילום: AP)
 

"זה לא משהו שאת רוצה להתמקד בו", אמרה הסנאטורית. "החלק העצוב הוא שלא נראה שהייתה לכך השפעה בניסיון לעצור את המהלך". המושל של אוהיו חתם על החוק, בלי שכלל חריגים לאונס או גילוי עריות.

 

חברת קונגרס דמוקרטית מאוהיו, אריקה קראולי, אמרה כי לא התכוונה לשתף את סיפורה האישי, עד אשר אחד הרפובליקנים טען כי חלק מהעדויות שנשמעו בדיונים על הצעת החוק היו מוגזמות או אף מומצאות.

 

"רציתי לומר להם שזה קרה גם לי, מישהי שיש להם הערכה עבורה", אמרה. היא הרגישה שאין לה ברירה אחרת, אלא לדבר. "אם אשמור על שתיקה, אשתף עם זה פעולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ננסי מייס, רפובליקנית שחשפה שנאנסה
צילום: AP
מומלצים