שתף קטע נבחר

נהגה ללא רישיון ולא תורשע בגלל קורס קצינים

בת 18 לקחה את הרכב של בן הזוג של אמה וחצתה מחסום משטרתי. אבל בית המשפט החליט ללכת לקראתה כדי לא לפגוע בשאיפותיה בצבא

בית משפט השלום בראשון לציון ביטל לאחרונה הרשעה של צעירה שלפני כשנתיים נתפסה נוהגת ללא רישיון וביטוח בתום מרדף משטרתי. השופט עמית מיכלס קבע כי אף שמעשיה היו עלולים לגרום לאסון כבד, יש לקחת בחשבון כי ביצעה אותם מתוך קלות ראש של נעורים, וכי הרשעה פלילית תפגע בשאיפותיה להתקדם בצבא.

 

הנאשמת הייתה בת 18 וחודשיים כשנטלה ללא רשות את מכוניתו של הבן הזוג של אמה ונהגה בשעת לילה אף שלא היה לה רישיון. היא חצתה מחסום משטרתי תוך שסירבה להישמע להוראות השוטר ונעצרה רק אחרי שעלתה על מדרכה. בכתב האישום יוחסו לה עבירות של הפרעה לשוטר ושימוש ברכב ללא רשות, ללא ביטוח וללא רישיון. תסקיר מבחן שנערך לה היה חיובי והמליץ לסיים את ההליך ללא הרשעה, עם עונש של צו מבחן למשך שנה והתחייבות כספית שלא לבצע עבירות דומות בעתיד.

 

בתסקיר צוין כי הצעירה לקחה אחריות על השטות שעשתה כשהייתה בעיצומו של משבר חברתי ומשפחתי, ומבלי שהייתה מודעת לחומרת מעשיה. עוד צוין כי כיום היא משרתת בתפקיד משמעותי בצבא וטוענת כי יציאתה לקורס קצינים מעוכבת רק בשל ההליך הפלילי נגדה.

 

למרות זאת התעקשה המדינה שהצעירה פגעה בערכים החשובים של ההגנה על שלום המשתמשים בדרכים ועל יכולת השוטרים לבצע את תפקידם, וביקשה מבית המשפט שלא לוותר על ההרשעה תוך ציון כי זה לא היה מקרה חריג בחייה. נציג המדינה הסכים להתחשב בה אך ורק בעניין העונש, וביקש לגזור עליה מאסר על תנאי, 100 שעות שריות לציבור, פסילת רישיון בפועל ועל תנאי וקנס.

 

מנגד ביקש הסניגור לקבל את המלצת המבחן וציין כי אלפי אנשים שהורשעו בעבירות דומות ואף חמורות מאלה זכו להסדר שלא כלל הרשעה. הוא ביקש לתת לה הזדמנות לחיים נורמטיביים ולא לפגוע בעתידה המקצועי.

 

הנאשמת עצמה ביקשה להתחשב בה והסבירה כי היא יודעת שעשתה טעות אבל מאז שינתה את דרכיה. על כך כתב השופט מיכלס בהחלטתו כי "אני סבור שעניינה של הנאשמת נופל בגדר אותם מקרים חריגים המצדיקים הימנעות מהרשעה".

 

הוא ציין כי אמנם מעשיה עלולים היו לגרום לאסון כבד, אולם לצד זאת סבר כי יש להתחשב בנתונים נוספים: "מדובר בעבירות המצביעות בראש ובראשונה על קלות ראש, המאפיינת בני נוער צעירים". כלומר, לדעתו היא לא ביצעה את העבירות ממניעים פליליים אלא כתגובה לתקופת המשבר שעברה עליה באותה עת ופורטה בתסקיר המבחן.

 

כמו כן נקבע כי המקרה עומד בתנאים לביטול הרשעה, שכן אף שהנאשמת לא הביאה ראיות חד-משמעיות, יש היגיון רב בטענתה שההרשעה אכן תפגע בעתידה הצבאי.

 

משכך החליט השופט לוותר על הרשעתה וגזר עליה צו מבחן למשך שנה והורה לה לחתום על התחייבות בסך 3,000 שקל שלא לבצע עבירות דומות בשנה הקרובה.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד מיקי ברגר
  • ב"כ הנאשמת: עו"ד אייל אוחיון
  • עו"ד אלון עובדיה עוסק בתעבורה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד אלון עובדיה
מומלצים