שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הערכה מחקירה ראשונית של קריסת המנוף: "לא חובר פין ביטחון"
  קריסת המנוף ביבנה, שבה נהרגו 4 בני אדם, ככל הנראה נגרמה משום שלא חובר פין ביטחון לחלק שפורק מהמנוף. כך עולה מבדיקה ראשונית של התאונה. שלושה מההרוגים היו על החלק האחורי של המנוף, וככל הנראה נפלו מגובה 30 מטר

   

   

   

  מבדיקה ראשונית של תאונת קריסת המנוף הבוקר (יום א') ביבנה, שבה נהרגו ארבעה פועלים, עולה כי ככל הנראה לא חובר פין ביטחון לחלק שפורק מהמנוף. שלושה פועלים שהיו על החלק האחורי של המנוף ככל הנראה נפלו למטה, ולאחר מכן נשמטה המשקולת. פועל נוסף, שהיה בחלק הקדמי של המנוף, נלכד ברתמה בגובה של 30 מטרים.

   

  התאונה התרחשה באתר בנייה בשכונת יבנה הירוקה, שכונה ענקית שנבנית במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. בעקבות המקרה עוכבו לחקירה במשטרה שמונה בעלי תפקידים שונים באתר העבודה, בהם מנהלים באתר הבנייה ויזם בכיר, וכמה מהם ייחקרו באזהרה.

  קריסה מנוף אתר בנייה יבנה (צילום: אבי מועלם)
  המנוף שממנו נפלה המשקולת(צילום: אבי מועלם)

  חקירת האסון הועברה למפלג "פלס" לחקירת תאונות עבודה בלהב 433, המשותף למשטרה ולמשרד העבודה והרווחה. מוקדם יותר העלתה החקירה כי העובדים התחילו לפרק את המנוף, ואז ככל הנראה נשמטה המשקולת מחלקו האחורי. שלושה מהעובדים נהרגו במקום, וכעבור שעה נקבע מותו של העובד הרביעי, שנלכד ברתמה.

   

   

   

  קריסה מנוף אתר בנייה יבנה (צילום: אבי מועלם)
  זירת האסון ביבנה(צילום: אבי מועלם)

   

  קריסה מנוף אתר בנייה יבנה ()
  חילוץ ההרוג שנלכד ברתמה

  קריסה מנוף אתר בנייה יבנה (צילום: אבי מועלם)
  (צילום: אבי מועלם)

   

     בני המשפחות של ההרוגים הגיעו לזירה וחלקם פרצו בזעקות שבר. לפני חודש התחשמל למוות באותו אתר בדיוק נהג משאית, בן 31 במותו. כמה ימים לאחר מכן, בערב ליל הסדר, נהרגו שני עובדי חברת החשמל באתר סמוך, בעת שעבדו על עמוד מתח גבוה.

   

  קובי כהן, אחד המחלצים, סיפר לאולפן ynet על חילוץ הלכוד שהיה תלוי יותר משעה בין שמיים לארץ, עד שנקבע מותו: "התחלנו בחיבורים של מערכת חבלים בשביל להוריד אותו כלפי מטה תוך כדי כיוון, כשהמחלץ יורד כל קומה ומרחיק אותו מהעגורן עד למטה". לדבריו, שלושה מחלצים השתתפו בפעולות החילוץ: "זה חילוץ מורכב שצריך לעשות אותו בצורה בטוחה".

   

  התאונה התרחשה באתר בנייה של הגרלת 303 של מחיר למשתכן, של חברת שבירו. בחברה הטילו את האחריות לאסון על מפעילת המנוף, חברת רמא מנופים, שבאה הבוקר לפרק את המנוף שסיים את עבודתו באתר. עם זאת, בעירית יבנה הבהירו בתגובה: "אתר הבנייה והעבודות הם באחריות היזם ואנשי המקצוע אשר אחראים על ביצוע פירוק המנוף. נסיבות האירוע ייבדקו על ידי הגורמים המקצועיים והמוסמכים. אנו משתתפים בצערם של בני המשפחות".

   

   

   

  קריסה מנוף אתר בנייה יבנה (צילום: אבי מועלם)
  (צילום: אבי מועלם)

  קריסה מנוף אתר בנייה יבנה (צילום: אבי מועלם)
  (צילום: אבי מועלם)

  קריסה מנוף אתר בנייה יבנה (צילום: שחר אולמר )
  (צילום: שחר אולמר )

  קריסה מנוף אתר בנייה יבנה (צילום: שחר אולמר )
  (צילום: שחר אולמר )
   

  מפגינים מחוץ לאתר הבנייה ביבנה (צילום: עמית הובר)
  מפגינים סמוך לזירת האסון(צילום: עמית הובר)

  סמוך לבניין שבו קרה האסון התקיימה הערב הפגנה מצומצמת שאורגנה על ידי ההסתדרות. המפגינים מחו על היעדר פיקוח מספק על ענף הבנייה בישראל.

   

   

  מחברת "נאות שמיר", חברת ביצוע הפרויקטים של חברת דוראל ושבירו במיזם הבנייה ביבנה, נמסר: "התאונה קרתה כשעובדים של חברת 'רמא מנופים' עסקו בפירוק מנוף באתר לאחר שהסתיימה העבודה בו. הרכבת המנוף, הפעלתו ופירוקו נעשים כולם על ידי חברת רחמא מנופים ובאחריותה הבלעדית. חברת נאות שמיר מקפידה על שמירת כל נוהלי הבטיחות המחמירים באתר".

   

  "איננו יודעים את הנסיבות שגמרו לתאונה. עבודת הפירוק נעשתה על ידי חברת רמא מנופים, שהינה חברה חיצונית בעלת ניסיון וידע רב בתחום. היזם, אסף כדורי, שהוא גם מנהל האתר, מוסר את כל המידע שברשותו כדי לסייע בחקירת נסיבות התאונה. החברה מביעה צער עמוק על מותם של ארבעה בני אדם בתאונה הקשה".

   

  "בן אדם יוצא לעבודה ולא חוזר"

  בר אסולין, בנו של בני אסולין, עובד חברת החשמל שנהרג בערב פסח בתאונת עבודה סמוך לאזור התאונה היום, סיפר ל-ynet כי המשפחה עדיין ממתינה לתשובות: "אמרו לנו שכשתהיה תשובה ידברו איתנו ישר. אף אחד עוד לא יודע מה קרה. זה דברים שלדעתי גם אף אחד לא יוכל לדעת. כשהכול יתבהר זה ייגמר לפי דעתי בגדר השערות. אין שום עדות, אין מצלמה או אדם שהיה שם וראה או שיחות טלפון.

   

  "אבא שלי בדרך כלל לא עובד באתרי בנייה. הוא עובד בבתים פרטיים, בבניינים, בתקלות ביתיות. הוא יצא לעבודה יזומה. הייתה איזו בעיה עם האתר הזה - אז רצו לתקן את זה לפני החג, שלא יהיו עומסים. שלא תהיה נפילת קו בכל יבנה. זו הייתה עבודה יזומה. שום מוות הוא לא קל, אבל יש מוות ויש טרגדיה. וזו טרגדיה - בן אדם שיוצא לעבודה ולא חוזר".

   

  רועי רובינשטיין השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים