שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  היום הגדול: רבבות תלמידים בדרך לבחינת הבגרות במתמטיקה

  200 אלף תלמידות ותלמידים ייבחנו היום באחד המקצועות החשובים ביותר בתעודת הבגרות - ומספר שיא של נבחנים ייגשו לבחינה ברמת חמש יחידות. ארבעה תלמידים מספרים ל-ynet על הציפיות ("דוחפים תלמידים להקבצות גבוהות") ועל החששות מהבחינה: "בלי קורסים פרטיים - קשה להצליח"

  בגרות באזרחות בבאר שבע (צילום: דוברות משרד החינוך)
  היום הגדול של תלמידי התיכון(צילום: דוברות משרד החינוך)

  כ-200 אלף תלמידים מתכוננים ליום הגדול, וייגשו היום (שני) לבחינת הבגרות במתמטיקה לכיתות י"א וי"ב. לפי נתוני משרד החינוך, השנה צפוי להירשם שיא במספר התלמידות והתלמידים שייבחנו ברמת חמש יחידות - והוא יעמוד על כ-19,200.

   

  לקראת הבחינה הפעיל משרד החינוך מערך של שיעורים פרטיים ברשת, קבוצות וואטסאפ שיכינו אותם לבחינה ומרתונים ללמידה מרוכזת לקבוצות פרטניות. הבחינה, שתחל בשעה 12:00 ותסתיים ב-19:00, נחשבת לאחת הבחינות החשובות בתעודת הבגרות ומתקיימת גם השנה על רקע אחד מהתהליכים המזוהים עם שר החינוך היוצא נפתלי בנט: הגדלת מספר התלמידים ברמת חמש יחידות.

   

  "מהפכת המתמטיקה היא כבר עובדה קיימת", אומר שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך. "ביישובי הדרום, בצפון, בירושלים ובמרכז, בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. כל שכבות האוכלוסייה, ובמקומות שבהם מעולם לא נבחנו בעבר ברמת 5 יחידות לימוד".

   

  עם זאת, תלמידים מקבוצות שונות בחברה הישראלית סיפרו אתמול על ההכנה לבחינה בבית הספר, ועל הקשר ההדוק בין השיעורים והקורסים הפרטיים – להצלחה במבחן. "אני מרגישה מוכנה, ושיהיה בסדר", אומרת מריה ורטנוב, תלמידת י"א מתל אביב, שתיבחן היום בשלוש יחידות. "אבל הלחץ קיים. במצבים של מבחנים יכול להיות בלאק אאוט, ואפשר לאבד את זה דווקא במקומות שאני יודעת. אני בן אדם עם זיכרון טוב ואני לא חושבת שאני צריכה להתכונן הרבה. עם זאת, מתמטיקה זה משהו אחר".

   

  מריה ורטנוב, תלמידה מתל אביב ()
  מריה ורטנוב מתל אביב. "מעדיפה להצליח בשלוש יחידות מלהיכשל ברמה גבוהה יותר"
   

  ורטנוב מספרת כי בית ספרה סיפק לתלמידים שיעורי תגבור והכנה לקראת הבחינה. "היום שאלתי שאלות וניסיתי לצמצם את הפערים". באשר למהפכת חמש היחידות, אומרת ורטנוב כי היא מעדיפה לקבל ציון גבוה ברמת שלוש יחידות, מאשר להיכשל בהקבצה הגבוהה יותר. "אני מכירה את עצמי ואני יודעת איפה אני יכולה להצליח ואיפה לא. אני גם רוצה זמן לחיים האישיים שלי, וזה לא מה שהיה יכול לקרות בארבע או חמש יחידות. בסופו של דבר תלמידים רבים מנסים לרצות את מי שדוחף אותם להקבצות הגבוהות - וקצת שוכחים מה הם יכולים לעשות מה לא. כשהם לא מצליחים הם מרגישים הכי גרוע שיש".

   

  דבריה של ורטנוב עולים בקנה אחד עם מחקר שנעשה לאחרונה ברשות הארצית למדידה והערכה (ראמ"ה) של משרד החינוך, שממנו עלה כי על תלמידים רבים מופעל לחץ להישאר בהקבצות הגבוהות, ולהיבחן ברמת בבחינה במתמטיקה ברמת חמש יחידות.

   

  "אני קצת בלחץ כי זה מתמטיקה, וזה קשה", מספר כמאל איברהים, תלמיד י"ב מעראבה שייבחן היום בחמש יחידות. בשכבה של איברהים ייבחנו 20 תלמידים בחמש יחידות, מתוך יותר מ-100 תלמידים. "התכוננתי באמצעות קורס פרטי עם עוד תלמידים. הקורס הוא על חשבון ההורים, כי מה שבית הספר מלמד זה לא מספיק. המורה בעצמו לא הספיק את כל החומר".

   

  כמאל איברהים, תלמיד מעראבה ()
  "בלי קורסים פרטיים - קשה להצליח". כמאל איברהים מעראבה

  איברהים מודה שנעזר גם באינטרנט. "אי אפשר להסתמך רק על בית הספר. ההצלחה תלויה מאוד במורה. אם הוא טוב אפשר להסתדר, ואם לא - אז אי אפשר". לדבריו, בבית הספר שלו דווקא לא מעודדים את התלמידים להיבחן בהקבצות הגבוהות. "אם לתלמיד קשה, אז אומרים לו שהוא לא יכול להיות בחמש יחידות. באופן כללי, לא דוחפים אותנו לחמש יחידות. לי זה חשוב בשביל המשך הדרך באקדמיה. תמיד היה לי ברור שאהיה בחמש יחידות, מה גם שאני אוהב מתמטיקה. בבית הספר שלי כמעט כל מי שנבחן בחמש יחידות הלך לקורסים פרטיים. כולם לוקחים שיעורים פרטיים. בלי זה קשה להצליח".

   

  תלמיד נוסף שיעבור היום את הבחינה הוא שילה אולמן, ולמרות שהוא רק בכיתה י', פרק לימודי המתמטיקה בבית הספר יסתיים אצלו היום. אולמן, תלמיד ישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל הלומד בתכנית המצטיינים של אוניברסיטת בר אילן, החל ללמוד לבחינה כבר בכיתה ח'. "הצבתי לעצמי יעד בתחילת כיתה ח' ואני עומד בו. הרבה אנשים מקנאים בי שאני מסיים את הבגרות במתמטיקה בכיתה י'. היום דוחפים תלמידים לחמש יחידות - וזה שווה את המאמץ". 

   

  שילה אולמן, תלמיד מגבעת שמואל ()
  מסיים את לימודי המתמטיקה בכיתה י'. שילה אולמן מגבעת שמואל

  אולמן סיפר על הרמה הגבוהה בישיבה שבה הוא לומד: "יש לנו אחלה מורים שמלמדים אותנו ברמה גבוהה מאוד. רוב התלמידים אצלנו עושים חמש יחידות, הרבה יותר מחצי שכבה. מחלקים אותנו לקבוצות יותר קטנות ומביאים מורים מעולים שמשקיעים בנו. המורים נותנים גם שיעורים פרטיים אם צריך, וזה ממש שווה".

   

  אולמן הסביר כי "הבגרות במתמטיקה חשובה במיוחד כי העולם הולך לכיוון של הייטק וזה מה שדרוש כדי להתקבל. זה לא אומר שמקצועות אחרים אינם חשובים, אבל ככה תופסים את זה היום. בחינה במתמטיקה נחשבת יותר כי היא משפיעה יותר על כל הקבלה לאוניברסיטה ועל מקום העבודה".

   

   ליאור מרדכייב משדרות ()
  "רוצה ללמוד הנדסה באוניברסיטה". ליאור מרדכייב משדרות

  גם בשדרות נערכים לבחינה הגורלית, שבועיים לאחר סבב ההסלמה האחרון שבמהלכו נורו כ-700 רקטות מרצועת עזה.

  ליאור מרדכייב, תלמיד כיתה י"ב שניגש לבחינה ברמה של חמש יחידות, אמר כי בבית הספר נערכו הרבה תגבורים, והוא מאמין שיילך לו טוב. "היה לי חשוב לעשות חמש יחידות כדי שאוכל ללמוד הנדסה באוניברסיטה בעתיד", אמר.

   

  מרדכייב מספר כי הוא לא מאמין שההסלמה האחרונה תשפיע על הבחינה היום. "כבר חזרנו לשגרה. בית הספר תומך בנו ותגבר עוד יותר בגלל השיעורים שבוטלו. אם הבחינה הייתה כמה ימים אחרי הסבב אולי זה היה משפיע, אבל עכשיו אנחנו מרגישים שיש לנו זמן ללמוד - ואני כבר בתוך הלמידה".


  פורסם לראשונה 19/05/2019 22:41

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות משרד החינוך
  היום הגדול של תלמידי התיכון
  צילום: דוברות משרד החינוך
  מומלצים