שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אב השתמש בקשרים ברווחה במאבק על בתו
  דו"חות שקבעו שילדה עברה התעללות מינית בידי אחיה למחצה "נרקחו" על ידי משפחת האב כדי להוציא את האם מהתמונה. בית הדין הרבני התערב
  בית הדין הרבני בחיפה, שעסק בסכסוך משמורת על ילדה בין בני זוג לשעבר, קבע לאחרונה שתסקירים שהמליצו על העדפת האב – והתייחסו לפגיעה מינית מבנה מנישואים קודמים של האם - היו מוטים בזכות קשרים שלו במחלקת הרווחה.

   

  בני הזוג התגרשו בנובמבר 2016 לאחר שהביאו לעולם בת. כשנה לאחר מכן הגישה האם בקשה בהולה לבית הדין שבה נטען שהאב לקח את הילדה מהגן ביום שבו היא אמורה להיות איתה, וכי הוא מונע ממנה להיפגש עמה. האב טען שהוא פועל על פי דו"ח שירותי הרווחה שלפיו יש חשש לפגיעה מינית בילדה על ידי אחיה, בנה של האם מנישואים קודמים, ולכן על הילדה לשהות בביתו בלבד.

   

  בית הדין החליט שהילדה תישאר אצל האב עד לקבלת עדכון משירותי הרווחה. בדו"ח שהוגש לאחר מכן נכתב שלאור חקירת המשטרה יש למנוע מפגש של הילדה עם האח החשוד. בהתאם, בית הדין קבע הסדרי ראיה מצומצמים בין האם לילדה. תסקיר נוסף המליץ שהשהות בבית האם תתקיים בכפוף לכך שהילדה לא תישאר עם האח ללא השגחת מבוגר אחראי.

   

  במרץ 2017 הגישה האם בקשה בהולה נוספת שבה טענה שהתנהלות האב מעוררת חשש לפגיעה בילדה. בעקבות זאת הוצאה החלטה זמנית שמבטלת הסדרי ראיה בין האב לילדה ושירותי הרווחה התבקשו לבדוק את התלונה. התסקיר המליץ להשאיר את הסדרי השהות על כנם ולשלוח את בני הזוג לשעבר לבדיקת מסוגלות הורית.

   

  בתסקיר האחרון שנערך לפני כשנה נכתב שהילדה עברה אבחון על ידי המחלקה לשלום הילד, שבו תיארה "חוויות ברורות של פגיעה וטראומה". ההמלצה הייתה ששני האחים לא ישהו תחת קורת גג אחת. האב ביקש לשנות את זמני השהות בהתאם והאם טענה מנגד שהאבחון של המחלקה לשלום הילד ותסקירי הרווחה מוטים וביקשה לחקור את עורכת הדו"ח.

   

  הדיינים - הרב דניאל אדרי, הרב אלעד עלי והרב משה זאדה - התרשמו שהתנהלות מחלקת הרווחה הייתה מוטה באופן ברור. בעקבות חשש שהתנהלות זו השפיעה על המחלקה לשלום הילד ועל אופן עריכת האבחון, וכן לאור מסקנת המשטרה שסגרה את התיק, הפנו הדיינים את הילדה לאבחון פרטי.

   

  המומחית הפרטית כתבה שהבדיקה שנערכה על ידי המחלקה לשלום הילד הייתה לא מקצועית ואין חשש לפגיעה מינית בילדה. היא ציינה שלאורך כל המבחנים לא עלו תכנים ביזאריים או לא מותאמים לגילה של הילדה.

   

  היא הוסיפה שהאב איים עליה ומשפחתו ניסתה לסחוט אותה ולהטות את חוות דעתה. היא דיברה על "קרטל של שירותי הרווחה" ועל אב שמנסה להוציא את האם מהתמונה.

   

  הדיינים כתבו שחומר הראיות מעלה "התנהלות שערורייתית" של משפחת האב שמנסה להטות את הדו"חות שניתנים בעניין הקטינה. בנסיבות אלה נקבע שהסדרי הראייה של האם עם הילדה יתנהלו כסדרם עם לינה בביתה. בית הדין הורה להעביר את פסק הדין לממונים על המחלקות כדי שיבחנו את אופן התנהלות הגורמים הרלוונטיים.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד דוד שוורץ ועו"ד גיא אופיר
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד יעקב חלול, עו"ד שיקמה בדש ועו"ד אילן רביב
  • עו"ד טליה ברזאני עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  עו"ד טליה ברזאני
  מומלצים