שתף קטע נבחר

הסוף של ונסן: החולה המפורסם מנותק מהמכשירים

הרופאים בצרפת מנתקים מהמכשירים את ונסן לאמבר, שנמצא במצב צמח 2008. הוריו נלחמים כבר שנים נגד הדרישה של אשתו ל"המתת חסד פאסיבית". הפרשה מסעירה את צרפת והפכה לסוגייה פוליטית

הרופאים בצרפת התחילו היום (ב') לנתק מהמכשירים גבר שמשותק בארבע הגפיים, ונמצא כבר עשור במצב של צמח. סיפורו של ונסן לאמבר מסעיר את צרפת, מפלג אותה והפך לסוגייה פוליטית לקראת הבחירות השבוע לפרלמנט האירופי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

לאמבר בן ה-42 סובל מפגיעה מוחית קשה בעקבות תאונת דרכים ב-2008. הוריו של לאמבר, קתולים מאמינים, דרשו שוב ושוב מבית המשפט להשאיר את בנם בחיים – בניגוד לעמדת רעייתו חמשת ילדיו, שמאמינים שהדבר האנושי לעשות הוא לתת לו למות.

וינסנט לאמבר משותק צרפת המתת חסד  (צילום: AFP, באדיבות המשפחה)
ונסן לאמבר, בתמונה שפרסמה משפחתו ב-2015(צילום: AFP, באדיבות המשפחה)
 

בעקבות הפסיקה הסופית של בית המשפט בעניין התחילו היום הרופאים בבית החולים בעיר ריימס לנתק את לאמבר ממכשירי ההזנה המלאכותית וההידרציה. גורמים רפואיים אמרו ל-AFP שלאור הניתוק מאותם מכשירים לאמבר צפוי למות בתוך ימים ספורים.

 

עורך דינם של הוריו של לאמבר מסר שהם יפתחו בהליכים משפטיים רבים בניסיון לשנות את ההחלטה, ויפנו לבית המשפט לערעורים בפריז ולבית המשפט בריימס.

הוריו של וינסנט לאמבר משותק צרפת המתת חסד (צילום: AFP)
ההורים ויויאן ופייר(צילום: AFP)
 

האיש שעליו כועסים ההורים יותר מכל הוא ונסן סאנצ'ז, הרופא שמטפל בלאמבר. בהודעה למשפחה אמר סאנצ'ז שהטיפולים הופסקו, ו"ההרדמה הממושכת" יצאה לדרך. סאנצ'ז קרא לקרוביו של לאמבר "להתאסף מסביבו, כדי שהרגעים האלה יהיו שלווים, אינטימיים ושלווים ככל שאפשר".

 

בסוף השבוע אמרו עורכי הדין של הזוג לאמבר שסאנצ'ז חייב להפסיק לטפל בוונסן המשותק. הם טענו שהוא "מפר את המחויבויות שלו", והדגישו כי "עדיין יש זמן לעצור את הטירוף הזה". 

ראשל לאמבר רעייתו של וינסנט משותק צרפת המתת חסד (צילום: רויטרס)
רעייתו של ונסן, ראשל לאמבר(צילום: רויטרס)
 

"הם מפלצות! מפלצות!", אמרה האם ויויאן בת ה-73 היום בבית החולים בריימס. אתמול ארגנה האם הפגנה מחוץ בלית החולים עם בעלה פייר, בן 90. "אני רוצה לראות את הילד שלי לפני שהוא הולך לישון", אמרה.

 

מצבו הרפואי של לאמבר גרם לסכסוך במשפחתו. בניגוד לדעתם של הוריו רעייתו של לאמבר, חמשת ילדיו והאחיין פרנסואה תמכו בהחלטה לנתק אותו מהמכשירים. הם אמרו שבהתחשב במצבו זה הדבר האנושי לעשות. הם הקפידו שלא להופיע בתקשורת, ולהתראיין על הסאגה המשפטית שנמשכת כבר חמש שנים.

 

מתנגדים להמתת החסד של וינסנט לאמבר צרפת  (צילום: AFP)
מתנגדים לניתוק ונסן מהמכשירים מוחים בבית החולים(צילום: AFP)

החוק הצרפתי מאשר "המתת חסד פאסיבית" לחולים סופניים או לפצועים ללא סיכויי החלמה שחייהם תלויים במכשירים. ב-2014 רופאיו של לאמבר, בתמיכת אשתו וילדיו, החליטו להפסיק את ההזנה המלאכותית שלו – בהתאם לחוק. הוריו, אחיו למחצה ואחותו עתרו לבית המשפט והצליחו לדחות את ההחלטה. הם טענו שמצבו של ונסן עשוי להשתפר כתוצאה מהטיפול.

 

האו"ם מבקש לעצור את התהליך

השנה צידד בית המשפט בהחלטה של סאנצ'ז לנתק את לאמבר מהמכשירים שמשאירים את לאמבר בחיים. מועצת המדינה הצרפתית – שבה משפטנים שמייעצים לממשלה – אשררה את הפסיקה. נציבות האו"ם לזכויות בעלי מוגבלויות ביקשה החודש מצרפת לעכב את ההחלטה, בזמן שהיא מבצעת בדיקה משלה – שעשויה להימשך שנים. ממשלת צרפת הבהירה שאין לה שום חובה משפטית למלא את הבקשה הזאת.

 

פרנסואה קסבייה בלאמי, מועמד מפלגת הרפובליקנים לפרלמנט האירופי, אמר שהוא "לא יכול להבין את החיפזון" שבניתוק המכשירים. הוא קרא לנשיא עמנואל מקרון להתערב, והוסיף שיש 1,500 חולים במצב דומה ברחבי צרפת. הוריו של לאמבר ביקשו ממקרון להתערב כדי לעצור את "הפשע של המדינה".

 

נטלי לואזו, שמתמודדת בבחירות לפרלמנט האירופי מטעם מפלגתו של מקרון, אמרה שאסור שהנשיא יתערב בפסיקת בית המשפט. "כל מה שהוא יכול לעשות הוא לחון מישהו שהורשע, וזה שונה מאוד ממה שהוריו של וינסנט לאמבר מבקשים". היא הכירה בכך שהוריו של לאמבר "חווים טרגדיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, באדיבות המשפחה
ונסן לאמבר, בתמונה שפרסמה משפחתו ב-2015
צילום: AFP, באדיבות המשפחה
מומלצים