שתף קטע נבחר

תיעוד: מטעני דמה במשאיות ממחצבה פלסטינית למרכז הארץ

מחדל אבטחה נחשף בבדיקה שערך "הפורום לישראל ירוקה": מטעני דמה שהוכנסו לחפצים שונים הושלכו למשאית שהעבירה חומרי מחצבה פלסטינית בשומרון למרכז הארץ. המטענים לא אותרו במערך הבידוק. הפורום: "הצלחנו להוכיח פרצת אבטחה". צה"ל: "ההנחיות רועננו"

 

תיק שמכיל מטעני דמה מושלך למשאית שמגיעה למחצבה פלסטינית בתחומי הגדה המערבית. בהמשך יוצאת המשאית לתוך תחומי הקו הירוק - ואז מתגלה התיק הנפיץ במרכז ישראל לאחר שעבר ללא כל הפרעה את מתחמי הבידוק. פרצת האבטחה החמורה התגלתה בניסוי כפול ומתועד שערך צוות של "הפורום לישראל ירוקה".

 

אלפי משאיות עוברות במשך שנים רבות משטחי יהודה ושומרון לתחומי הקו הירוק במסגרת שינוע חומרי מחצבה (אגרגטים) למשק הישראלי. החוק מחייב בדיקה של כל משאית בנוהל ולפיו ישנו "נאמן ביטחון", שתפקידו לעבור על המשאית תוך כדי העמסה, ולוודא שלא מועברים דרכה אמצעי לחימה שונים לשטחי ישראל.

 

הפורום החליט לבצע בתחילת השנה ניסויי העברת תיקים שיכולים לשמש החדרת אמצעי לחימה, ובכך לחשוף כיצד נוהלי הבידוק המחייבים לא מיושמים כלל.

מטעני דמה הוחדרו למרכז הארץ (צילום: הפורום לישראל ירוקה)
מטעני הדמה מושלכים למשאית(צילום: הפורום לישראל ירוקה)

הניסוי נערך במחצבה הפלסטינית ג'מעין בשומרון. צוות השטח התמקם בדרך המובילה למחצבה. כמה מהתחקירנים עצרו את המשאית הריקה בעוד אחרים השליכו תיק עם מטען הדמה לתוך המכולה האחורית.

 

לאחר מכן תיעדו התחקירנים כיצד המשאית מגיעה למחצבה ומועמסת ללא כל בדיקה או נוכחות של "נאמן ביטחון" כפי שמחייב החוק. הצוות עקב אחרי המשאית שעשתה דרכה למחסום שער שומרון - ומשם לפריקת החומר עם מטען הדמה בתוך תחומי הקו הירוק.

מטעני דמה הוחדרו למרכז הארץ (צילום: הפורום לישראל ירוקה)
המשאית עם מטעני הדמה חוצה את המחסום(צילום: הפורום לישראל ירוקה)

באירוע השני נכנסה משאית בעלת מטען כפול למחצבה הפלסטינית. גם כאן התחלק הצוות לשניים: אחד מאנשיו עצר את המשאית והשני השליך למכולה אחורית ארגז מצות עטוף ניילון לבן שהכיל מטעני דמה. הנהג המשיך בנסיעה ללא הפרעה ונכנס למחצבה. לאחר מכן הועמסה המשאית ללא שום בדיקה או נוכחות של "נאמן בטיחות" באזור.

 

המשאית נשקלה ונסעה מערבה, עברה במחסום שער שומרון ללא בידוק מיוחד מעבר להגשת תעודה - והגיעה ליעדה הסופי, העיר רמלה. המשאית פרקה את החומר, ובתיעוד מהזירה ניתן לראות את ארגז המצות מבצבץ מתוך ערימת החצץ.

מטעני דמה הוחדרו למרכז הארץ (צילום: הפורום לישראל ירוקה)
צילום מלמעלה: התיק עם מטעני הדמה במשאית במרכז הארץ(צילום: הפורום לישראל ירוקה)

מטעני דמה הוחדרו למרכז הארץ (צילום: הפורום לישראל ירוקה)
התיק עם מטעני הדמה מבצבץ במהלך הפריקה במרכז הארץ(צילום: הפורום לישראל ירוקה)

הניסוי הראשון בוצע ב-13 בינואר והשני יומיים לאחר מכן. מטרת הבדיקה הייתה להוכיח שמחצבות פיראטיות ביהודה ושומרון מהוות פוטנציאל להחדרת חומרים מסוכנים לתוך הקו הירוק וכי לא מדובר באירוע בודד.

 

ב"פורום לישראל ירוקה" אמרו כי כל עוד המחצבות ביהודה ושומרון פועלות ללא רישיון ואינן עומדות תחת פיקוח, ישנה פרצה באבטחה. למחצבה שנבדקה אמנם יש תעודת "נאמן ביטחון", אולם בתיעוד ניתן לראות כי הוא אינו מבצע את עבודתו.

 

מצה"ל נמסר בתגובה כי "מערכת הבטחון מבצעת ביקורות במחצבות בהן הופעל הסדר 'נאמן ביטחון' בהתאם לנהלים המחייבים של פיקוד המרכז והמנהל האזרחי. בשבועות האחרונים בוצעו כנסים שבהם רועננו ההנחיות ואף כל בעלי המחצבות חתמו על כלל ההנחיות שעליהם לבצע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הפורום לישראל ירוקה
התיק עם מטעני הדמה בתחום הקו הירוק
צילום: הפורום לישראל ירוקה
מומלצים