שתף קטע נבחר

מאות גמלאים חסמו את צומת עזריאלי במחאה על הקיצוץ בפנסיה

מאות גמלאים הפגינו מול קריית הממשלה במחאה על המהלך, שיחתוך 1,000 שקלים מהפנסיות של כרבע מיליון בני אדם. בעבר התחייב כחלון למנוע את הקיצוץ ובהסתדרות איימו בשבתת המשק בתגובה למהלך

 

 

פחות משבועיים לפני כניסתו לתוקף של הקיצוץ בפנסיות של 270 אלף הגמלאים המבוטחים בשמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר "עמיתים", 800 מהם הפגינו הבוקר (ג') מול קריית הממשלה בתל אביב וחסמו לזמן קצר את צומת עזריאלי, שנפתח מחדש לתנועה. הגמלאים נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "לא לברית מילה לפנסיות", "ביבי, אל תשליכנו לעת פנסיה", "כחלון, הבטחת לא לקצץ - תקיים", "לשרים העלו - לקשישים קיצצו" ו"הבחירות נגמרו, הקשישים נשכחו".  במשרד האוצר  אמרו בתגובה לקיצוץ בפנסיות הקרב ומסרו: "הסוגיה נבחנת על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון וגורמי ממשלה נוספים רלוונטיים".

 

החל מ-1 ביוני, לראשונה אי פעם, יקוצצו הפנסיות של הגמלאים בשיעור של 1.26%, שמהווים כ-1,000 שקלים בשנה. זאת בשל הגירעונות הכבדים שהצטברו כתוצאה מאי-העלאת גיל הפרישה של נשים מ-62 ל-64, כפי שסוכם בעבר. כיום הקרנות נמצאות בגירעון של כ-5 מיליארד שקלים שגדלים בכ-200 מיליון בשנה.

הפגנת גמלאים נגד קיצוץ הפנסיות ()
הפגנת הגמלאים בתל אביב

הגמלאי יחזקאל אנגלר (85), ניצול שואה שהיה במשך 40 שנה אזרח עובד צה"ל, אמר כי "הגמלאים אינם ה'בנקומט' של משרד האוצר. עבדנו כל חיינו כדיי להבטיח את זקנתנו בכבוד ועכשיו האוצר רוצה להוריד לי מהפנסיה בגלל ויכוח שלא נוגע לי על העלאת גיל הפרישה של נשים. כאשר הממשלה בתקופתו של ביבי כשר אוצר לקחה על עצמה את ניהול הקרנות היא קיבלה גם נכסים רבים כמו בית ההבראה של 'מבטחים' בזכרון יעקב. יותר מזה, בתקופת העליות הגדולות בשוק ההון, הקרנות הגדולות כמו זו שלי, 'מבטחים', סייעו מכספנו בקליטתם של עולים מברית המועצות לשעבר על ידי כך שהסכמנו להכפיל את הפנסיות שלהם".

 

"לאביגדור ליברמן יש כ-50 אלף גמלאים שבאו משם ולכן הוא מעמיד כתנאי להיכנס לממשלה שיבטיחו את זקנתם בכבוד. לרוב הסיעות בכנסת לא אכפת מהזקנים ואצל רוב אלה המועמדות להצטרף לממשלה החדשה - הקשישים אינם על הפרק. אנחנו שבנינו את המדינה לא נסכים להיות בני ערובה של האוצר. ששר האוצר משה כחלון יקיים את הבטחתו שנתן גם להסתדרות הגמלאים לא לקצץ בפנסיות כי הוא אמר בעצמו שלא ייתן לפגוע 'בהורים של כולנו', אז שיקיים".

הפגנת גמלאים נגד קיצוץ הפנסיות ()

שמוליק מזרחי, יו"ר הסתדרות הגמלאים, שארגנה את ההפגנה, הוסיף: "הגמלאים אינם צד בוויכוח על גיל הפרישה של נשים, לא בני ערובה ולא כספומט של פקידי האוצר. שר האוצר משה כחלון חזר והבטיח לא לקצץ אך עד כה לא הורה לפקידיו לבטל את הקיצוץ. השכר הממוצע עולה והפנסיות, כמו הקצבאות, פוחתות מדי שנה. דור מייסדי המדינה לא יסכים להיות האסקימוסים של הממשלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שחתם כשר אוצר על ההחלטה להעביר את ניהול הקרנות לממשלה, צריך לעמוד בהתחייבותו ולמנוע את הקיצוץ ב-1 ביוני".

 

יו"ר שדולת הגמלאים, ח"כ איציק שמולי (מפלגת העבודה), שהשתתף בהפגנה, אמר כי "ההחלטה הראשונה שקיבלה הממשלה הזו היא לנפח את עצמה בלי גבול בג'ובים ותפקידי שרים. ההחלטה השנייה היא העלאת מחיר המים ופגיעה בפנסיות של הקשישים. רק לפני חודש הבטיחו לקשישים להעלות את הקצבאות ועכשיו לא רק שלא מוסיפים אלא מאיימים לפגוע. שישכחו מזה. הקשישים לא יהיו הקופה הקטנה שלהם".

הפגנת גמלאים נגד קיצוץ הפנסיות ()
 

כבר במרץ 2018 הודיע יואב בן אור, המנהל המיוחד של קרנות הפנסיה הוותיקות על הקיצוץ הצפוי, אך בעקבות לחץ ציבורי, שלווה בהפגנת גמלאים, המהלך נדחה ליוני 2019. סגן שר האוצר, יצחק כהן (ש"ס), אמר אז כי משרדו לא יאפשר קיצוץ בקצבאות. "ההנחיה של השר משה כחלון היא חד משמעית", אמר כהן ל-ynet, "לא יהיה מצב שמישהו יקזז זכויות לפנסיונרים כדי לפתור את הבעיה של העלאת גיל הפרישה לנשים. דיברתי היום עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ואמרתי לו שאין לו מה לעלות על בריקדות. זה לא יהיה ואין צורך בהפגנות".

 

בספטמבר 2018 מנהלי הקרנות קיבלו הודעה נוספת על הקיצוץ הצפוי החל מיוני 2019, ושוב התעוררה מחאה ציבורית, שהפעם אף זכתה לגיבוי יו"ר ההסתדרות דאז, אבי ניסנקורן, שאיים בשביתה כללית אם המהלך ייצא לפועל, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet.

 

יום לאחר מכן, שר האוצר משה כחלון (כולנו) התחייב לבטל את הקיצוץ המתוכנן. "לא יקום ולא יהיה במשמרת שלי", הצהיר כחלון. "קצבאות הפנסיה לא ייפגעו ובטח שלא קצבאות הזקנה. כפי שהגדלנו במיליארדים את התקציבים לקשישים מקבלי הבטחות הכנסה כך נדאג שגם בעתיד לא תהיה פגיעה בהורים של כולנו".

 

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), יו"ר הוועדה לבניית תוכנית אב לאומית לקשישים, הוסיפה אז כי "שוחחתי בדחיפות עם שר האוצר משה כחלון על הגירעונות בקרנות הפנסיה ועל כך שגירעונות אלו מעמידים בסכנה את הפנסיות של כרבע מיליון קשישים. אני שמחה לבשר שנמצא פתרון ולא יהיה שום קיצוץ בקצבאות הפנסיה של הציבור ובטח שלא בקצבאות הזקנה". למרות הודעותיהם של השניים, הקיצוץ כבר החל להיות מיושם בפועל עבור מי שמשך כספים מהקרנות מאז חודש ספטמבר האחרון.

 

מלשכת שר האוצר משה כחלון נמסר כי אין באפשרותו להתערב בסוגיה בתקופת ממשלת מעבר וכי יש לפנות לתגובה לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. מהרשות לא נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים