שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   טופס 106: כך תוכלו לבדוק אם מגיעים לכם החזרים כספיים
   קיבלתם מהמעסיק טופס 106? כדאי לכם לעיין בו היטב. בין היתר תוכלו לבדוק בעזרתו אם מגיעים לכם החזרי מס מהמדינה והאם כספים שמופרשים על ידי המעסיק מגיעים לקרן הפנסיה. לאילו סעיפים כדאי לשים לב במיוחד ולמה כדאי לעדכן את כתובת המגורים שלכם. מדריך

   שכירים קיבלו לאחרונה ממקום העבודה שלהם את טופס 106 - טופס אישור העבודה השנתי. טופס זה כולל בתוכו פירוט של משכורות ותשלומים שונים ששילם העובד השכיר במהלך השנה כגון מס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות. רגע לפני שאתם משליכים את הטופס למגירת הטפסים - כדאי לשים לב לכמה סעיפים שאולי שווים לכם כסף.

    

   דירה להזהיר - מה חשוב לבדוק לפני חתימה על חוזה לקניית דירה?

   הזכות להישמע: כל מה שמגיע למי שמפוטר - מדריך

   מגינים על הבית: מה חשוב לבדוק לפני שעוברים לדיור מוגן

    

   >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

    

   "חשוב לדעת שטופס 106 ניתן ביחס לשכר במקום עבודה מסויים, כך שאם אתם עובדים במספר מקומות עבודה, דאגו לקבל טופס 106 מכל אחד מהם", אומר רועי קמחי, שותף מייסד ומנכ"ל Fibo, שירות דיגיטלי להחזרי מס.

   טופס 106. תקדישו לו קצת זמן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
   טופס 106. תקדישו לו קצת זמן (צילום: shutterstock)

   בניגוד לתלושי השכר ששונים בין מקומות העבודה, טופס 106 דומה, והוא כולל את אותם סעיפים, כשאפילו מספורם - בן שלוש ספרות - זהה, כך שקל לאתר סעיפים דומים בטפסים ממקומות עבודה שונים.

    

   הסעיף החשוב הראשון הוא סך משכורות הברוטו באותה השנה (סעיף 158). "חלקו את המספר המופיע שם ב-12, וראו כי אכן זוהי משכורת הברוטו שלכם", אומר קימחי.

    

   סעיף חשוב נוסף הוא הכנסה מבוטחת (סעיף 244), שזהו הסכום שעל בסיסו מפריש המעסיק לקרן הפנסיה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. "אצל חלק מהמעסיקים הסכום שיופיע ב'הכנסה המבוטחת' נמוך יותר מההכנסה ברוטו", אומר קמחי. "כלומר, ההפרשה לפנסיה לא מתבצעת מכל השכר. אם זה המצב, בידקו שאתם מבינים מאיפה נובע הפער. מדוע אין הפרשות לפנסיה מכל השכר, ונסו ככל הניתן לצמצם את הפער מול המעסיק, כי משמעות הפער היא פנסיה נמוכה בעתיד".

    

   סעיף נוסף מציג את ההפרשות שביצע העובד בפועל לקרן הפנסיה (סעיף 045). הסכומים בסעיף זה אמורים להיות זהים לסכומים המופיעים בדו"ח הפנסיה השנתי. חשוב מאוד להשוות בין הדו"חות - הטעויות שכיחות, ולפעמים כספים שמופרשים על ידי המעסיק לא מגיעים ליעדם בקרן הפנסיה.

    

   כל נקודה חשובה

   "שימוש נוסף וחשוב בטופס הוא בדיקה האם מגיע לך החזר מס ממס הכנסה", אומר רו"ח תמיר בן שמעון, שותף במשרד רו"ח ליאון אורליצקי מור & סטפנס. למעשה, על מנת לדעת אם מגיע החזר מס, יש בדיקות פשוטות שניתן לעשות. לכל אזרח בישראל מגיעות נקודות זיכוי ממס הכנסה, ולעיתים נקודות הזיכוי לא מעודכנות במערכת. רשות המיסים פירסמה מחשבון לחישוב נקודות המס וכדאי לבדוק האם תוצאת הניקוד המגיע לכם במחשבון, דומה למספר הנקודות המופיעות בטופס 106.

    

   "מקרים נפוצים בהם אנו רואים שנקודות המס אינן מעודכנות הם למשל במקרה בו אדם סיים תואר אקדמי במהלך השנה, מצבים בהם בני זוג התגרשו במהלך השנה, ומצבים בהם נולד לאישה ילד ברבעון האחרון של השנה והיא לא הספיקה לעדכן את משאבי האנוש בחברה. במצבים אלו, כדאי לבצע תהליך של החזר מס", אומר רו"ח בן שמעון.

    

   נתון נוסף אליו כדאי לשים לב בטופס הוא האם כתובת מקום המגורים מעודכנת. "ישנם ישובים רבים שהמתגוררים בהם זכאים להטבות מס", מסביר קמחי. "אם אתם מתגוררים בישוב כזה, אבל הכתובת על גבי ה-106 לא מעודכנת, יש לעדכנה בהתאם על מנת ליהנות מהן".

    

   בעידן בו שכירים רבים עובדים במספר מקומות עבודה, יש לאסוף את כל טפסי ה-106 מכל מקומות העבודה לצורך קביעת התשלום למס הכנסה ולביטוח לאומי. שכיר שעובד במספר מקומות, מבצע תהליך של תיאום מס, לפיו יודעים המעסיקים כמה מס לנכות לו במקור. אולם - תיאום המס צופה פני עתיד ומתבצע על סמך הנחות להכנסות במהלך השנה. בפועל יכולים להיות שינויים שהחישוב לא לקח בחשבון. לכן, בסוף השנה יכולים להיות החזרים שמגיעים לעובד.

    

   "מצב נפוץ שאנו נתקלים בו הוא שכירים שלא ביצעו את תהליך תיאום המס. אז המעסיק השני מחוייב לנכות מס בשיעור המירבי. במקרים אלו, סביר מאוד שנוכה מס ביתר, ואז אוספים את כל טפסי ה-106 לשם תהליך של החזר מס", מסביר רו"ח בן שמעון.

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים