שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ההקלטות שמוכיחות: האסון הבא הוא רק עניין של זמן
  ציוד מיושן, עבודה בניגוד לנהלים וזלזול בחיי אדם: ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" הגיעו תמונות של ליקויי בטיחות חמורים באתרי בנייה בכל הארץ. המנופאים שתיעדו את הסכנות הסבירו: "בכל פעם שאנו מתלוננים, אנו מפוטרים". אחת המנופאיות התלוננה על ברגים משוחררים וננזפה: "אם את לא מכניסה את זה אני אביא מישהו אחר"

    

   

  סדקים בציוד, פיני ביטחון חסרים, מטענים כבדים קשורים ברישול – בשבועות האחרונים תיעדו עשרות מנופאים ליקויי בטיחות מסוכנים באתרי בנייה בכל רחבי הארץ. הצילומים וההקלטות, שהגיעו לידי ynet ו"ידיעות אחרונות", ממחישים את ההפקרות המשתוללת ואת תנאי הבטיחות העגומים שעולים שוב ושוב בחיי אדם.

   

  מפעילי העגורנים הענקיים הסבירו כי החלו לתעד את הליקויים לאחר שהתריעו שוב ושוב על הסכנות, אך לשווא. "בכל פעם שאנו מתלוננים, אנו מפוטרים", סיפר המנופאי הוותיק אלכסנדר רויטבלנט, שהיה ממונה על תחום הבטיחות באיגוד מפעילי העגורנים.

   אי גישה למנוף ()
  אי גישה למנוף

  לולאת ברזל מאולתרת במקום פין בטחון ()
  לולאת ברזל מאולתרת במקום פין בטחון

  באלות באתר בנייה בשפלה עם פסולת בניין בניגוד לחוק ()
  באלות באתר בנייה בשפלה עם פסולת בניין בניגוד לחוק

  הסכנות והזלזול בחיי אדם שנראים בצילומים זועקים לשמיים. כך, למשל, באתר עבודות גדול בחיפה תועד פועל מקבל "טרמפ" לקומות העליונות על גבי מכל אשפה שהונף על ידי עגורן. המנופאי שעבד במקום סיפר כי ניסה לעצור את ההתנהלות הזו, אך ננזף על ידי מנהל העבודה.

   

  במקרה אחר הוקלטה שיחה בין מנופאית מנוסה למנהל העבודה שדורש ממנה להרים משאבת בטון. "מה הבעיה להרים את המשאבה פנימה, מה הבעיה?" הוא שואל, והמנופאית מסרבת ומסבירה שהמנוף ישן ושיש ברגים משוחררים. "טוב, תרימי את המכונה, אני מנהל עבודה, זו אחריות שלי", מסכם המנהל. "אני מנופאית ואסור לי", משיבה העובדת וסופגת בתגובה צעקות. "טוב, תשמעי גברת", נשמע מנהל העבודה זועם, "אם את לא מכניסה את זה פנימה תעזבי את השטח. אני מביא מישהו אחר".

   

  קשירה לא תקינה וברזל חלוד בסולמות על המנוף ()
  קשירה לא תקינה וברזל חלוד בסולמות על המנוף

  קשירה לא תקינה וברזל חלוד בסולמות על המנוף ()

  קשירה לא תקינה וברזל חלוד בסולמות על המנוף ()

  קשירה לא תקינה וברזל חלוד בסולמות על המנוף ()

  קשירה לא תקינה וברזל חלוד בסולמות על המנוף ()

  בהקלטה אחרת כעבור דקות ארוכות (כנראה שלא מצא מפעיל פנוי שיחליף אותה), המנופאית הזו מוזהרת שאם היא לא מרימה את המכונה זה ינוכה לה מהמשכורת. היא אגב ממשיכה לסרב בתוקף למרות שלל האיומים.

   

  יו"ר איגוד מפעילי העגורנים, דן ורשבסקי, מספר שזו המציאות היומיומית באתרי הבנייה. "במצב הזה לא פלא שמתוך 20 הרוגים מתחילת השנה, מחציתם נהרגו בעבודה מול מנוף או עליו, כולל ארבעת ההרוגים באסון האחרון ביבנה", הוא אומר. "הפכנו לכלי המסוכן ביותר באתר עקב זלזול בעבודת העגורנאי, כשכל מנהל עבודה חושב שיש לו את הסמכות לכפות עליו עבודה לא חוקית".

   

  ובחזרה לתיעוד של האסונות שבדרך. באחד הצילומים נראה מנוף נייד שמוצב על גבי משאית מעביר מטענים מעל למכונית חונה באחד מיישובי השרון. לקח ממקרה דומה לא נלמד: בפברואר בשנה שעברה נהרגה הולכת רגל ממנוף כזה בכפר־סבא.

   

  כמו כן, תועדו תקלות בפיני הביטחון במנופים, כמו זה שייתכן שגרם לאסון שבו נהרגו ארבעת הפועלים ביום ראשון. באתרים נוספים תועדו מנופאים מטפסים עשרות מטר על סולם כיוון שהגישה למנוף נחסמה על ידי פסולת בניין.

   

  המנופאים גם תיעדו סדרה של מקרים שבהם קשירת המטענים הכבדים למנופים נעשתה בניגוד לחוק, על אף הסכנה שהם יצנחו על הפועלים שעובדים תחתם. עוד סכנה נובעת משימוש בבאלות (אריזות) שלא למטרה שלה הם נועדו. לדוגמה: באתר בנייה גדול ביישוב בשפלה קשרו ביחד בעזרת רצועות ‑ באופן מאולתר ובלתי חוקי ‑ עשר באלות מלאות בפסולת בניין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים