שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  קרובים לממשלה חדשה: ליברמן צפוי לחזור לביטחון

  אחרי המחלוקות, נראה כי השותפות הקואליציוניות לקראת סיכום: ליברמן נערך לשוב למשרד הביטחון וכבר נועד באישור ראש הממשלה עם הרמטכ"ל וראש השב"כ, בגזרת ש"ס הגיעו להבנות במרבית הנושאים, ורק ביהדות התורה ממתינים לתשובות של האדמו"ר מגור על סוגיית חוק הגיוס

   

  אביגדור ליברמן (צילום: אוהד צויגנברג)
  אביגדור ליברמן. מה השתנה? (צילום: אוהד צויגנברג)

   

  ל-ynet ו-"ידיעות אחרונות" נודע כי לאחר פגישה ממושכת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הושג ביניהם סיכום עקרוני לפיו אם מפלגתו של ליברמן תצטרף לקואליציה, הוא יקבל את תפקיד שר הביטחון, בו כיהן גם בממשלה הקודמת והתפטר.

   

  פחות משבוע נותר לנתניהו לחתום על ההסכמים הקואליציונים, וכבר היה נראה כי אף אחת מהשותפות האפשריות לא תגיע עימו להסכמות. ההתקדמות המשמעותית עם ליברמן בכל הנוגע לדרישותיו לנהל את תיק הביטחון התקבלו על פי קווי יסוד שונים ביחס לטיפול החמאס ברצועת עזה "כדי לא לחזור לנקודת ההתחלה לאחר שהחליט כבר להתפטר מתפקיד זה", כדברי גורמים במשא ומתן.

    

  בנוסף, מסתמן כי מפלגתו של ליברמן, שקיבלה חמישה מנדטים בבחירות האחרונות, תקבל גם את תיק הקליטה עבור מספר 2 בישראל ביתנו, עודד פורר, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד העלייה והקליטה.

    

  למרות ההבנות, לא כל המחלוקות בין יו"ר ישראל ביתנו לבין ראש הממשלה נפתרו. מלבד הסוגיות העקרוניות הקשורות לחוק הגיוס ונושאי דת ומדינה, ישנה מחלוקת בין נתניהו לליברמן על כך שנציג של ישראל ביתנו יישב בוועדת הפנים של הכנסת. אולם בכל הנוגע לדרישותיו של ליברמן לשוב לתיק הביטחון נראה כי ה"דיל" כמעט וסגור.

    

  ישיבת ממשלה (צילום: EPA)
  נתניהו. יקבל ממשלה?(צילום: EPA)

  אתמול התפרסם בחדשות רשת כי ליברמן נפגש עם הרמטכ"ל באישור נתניהו וגם קיים שיחות עם ראשי מערכת הביטחון ובהם ראש השב"כ. בשל כך, מתחזקת ההערכה כי חזרתו לתפקיד היוקרתי של שר הביטחון ככל הנראה ודאית.

    

  אריה דרעי יעקב ליצמן (צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
  דרעי וליצמן. ביהדות התורה מחכים לאדמו"ר(צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)

  ראש הממשלה פעל בימים האחרונים להאצת הפגישות עם ראשי המפלגות וגם בגזרת ש"ס, ניכר כי ההסכם קרוב מאוד, זאת לאחר שנתניהו ודרעי הגיעו להבנות כמעט בכל הנושאים המרכזיים שהיו על סדר היום. במפלגת יהדות התורה המצב מורכב יותר. בכירים בליכוד אישרו אתמול כי חלה התקדמות לשותפות הקואליציוניות למעט סוגיה אחת: חוק הגיוס.

    

  בצוות המשא ומתן של הליכוד הציעו למפלגות החרדיות לאשר את חוק הגיוס כפי שהוא. אולם הממשלה תוכל לשנות או להוריד את יעדי הגיוס ובכך למעשה "לשחק עם החוק" לאחר אישורו בכנסת, כך שלא ייפגע בחרדים. לדברי בכירים בליכוד כיסי ההתנגדות המרכזיים לחוק הם יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן המחכה למוצא פיו של האדמו"ר מגור שצריך לתת את דעתו על הנוסח שהציעו בליכוד בעניין החוק.

    

  "הוא (האדמו"ר) צריך להעביר לנו נוסח של חוק הגיוס שהוא יכול לחיות איתו בשלום", הסבירו גורמים בליכוד. גם ביהדות התורה אישרו כי הם ממתינים לתגובת האדמו"ר כדי להתקדם במו"מ הקואליציוני.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים