שתף קטע נבחר

היום הכי חם בשנה: יותר מ-40 מעלות באשדוד ובחולון

השרב ממשיך לשבור שיאי חום עם 42 מעלות באשדוד ובחולון ו-43 ביבנה. חזאי מטאו-טק צחי וקסמן: "אחוזי הלחות נמוכים מאוד - 7-5 אחוזים". במזרח הארץ יגיעו הטמפרטורות ל-47 מעלות. אתר השירות המטאורולוגי הפסיק להתעדכן

חום קיצוני נמדד בצהריים (יום ה') בכל רחבי הארץ. בשעות הקרובות אמורה הטמפרטורה לעלות עוד, בעיקר באזור עמקי מזרח הארץ, שם יגיעו הטמפרטורות בשעות אחר הצהריים ל-47 מעלות. לאחר שמכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי קרס דווקא בעונת הגשמים, היום "תקוע" עמוד האינטרנט של השירות שבו ניתנו התחזיות. העמוד נתקע אתמול בשעה 5:11 בבוקר ומאז חדל להתעדכן. 

 

צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב)? שלחו למייל האדום

 

 
גן החיות התנכ
אריה בגן החיות התנ"כי בירושלים מצטנן(צילום: EPA)
במשרד התחבורה ציינו כי השירות המטאורולוגי מעביר באופן שוטף את הנתונים, אולם תקלה במערכת הממשלתית "תהילה" לא מאפשרת את עדכונם באתר. עוד נמסר כי התקלה מטופלת בשעות אלה במטרה לתקנה במהירות האפשרית.
 

הנה מעלות החום שנמדדו ב-12:00 בצהריים ברחבי הארץ:

באילת 45 מעלות

יטבתה 44

ניצן 44 מעלות

יבנה 43 מעלות

בית דגן 43 מעלות

אשדוד 42 מעלות

עכו וחיפה 41 מעלות

עפולה 40 מעלות

כינרת 36 מעלות


גן החיות התנכ
(צילום: EPA)

גן החיות התנכ
(צילום: EPA)

חזאי חברת מטאו-טק צחי וקסמן ציין כי במקביל לחום הניכר, אחוזי הלחות נמוכים במיוחד: 7%-5% בשפלה הדרומית ובמישור החוף הדרומי. וקסמן הוסיף כי בשל משטר הרוחות, לכל אורך רצועת החוף נוצרים ניגודים גדולים בין אזורים קרובים יחסית. למשל, בשעה 12:00 נמדדו בבת ים 32 מעלות, אולם במזרח חולון נמדדו באותה שעה 42 מעלות. ההבדל נובע מרוח צפון מערבית שנשבה בבת ים, לעומת רוח דרום מזרחית באזור מזרח חולון.

 

וקסמן הסביר כי "אנחנו נמצאים תחת השפעה של שני תהליכים באטמוספירה. האחד מקורו בשכבות הגבוהות שגורם לדחיסה חזקה של האוויר כלפי מטה, תופעה שנקראת התמוככות וגורמת להתחממות האוויר והתייבשותו". הוא הוסיף כי "התהליך השני, שאופייני לחודשי האביב הוא שקע שרבי שבמרכזו לחץ נמוך, הגורם לשאיבת אוויר חם ויבש ממדבריות סהרה דרך סיני. כך מגיעה לאזורנו זרימה דרום מזרחית יבשה".

 

 

הלילה יהיה חם ויבש, וברוב אזורי הארץ יגיעו מידות החום ל-30 מעלות. "מחר בבוקר נגיע לערכים שנמדדים היום - יותר מ-40 מעלות כבר בשעות הבוקר", אומר וקסמן. "לפני הצהריים יחול שינוי בזרימה, ואוויר פחות חם ויותר לח יחל לזרום בעיקר לאזור החוף, מה שיוביל לירידה מסוימת בטמפרטורות באזור זה. אולם בשאר האזורים יוסיף להיות לוהט, עם אותם ערכים קיצוניים ואף יותר, כאשר באזור ים המלח והערבה עשויות להימדד 48 מעלות".

 

מידות החום החזויות הלילה ומחר: קריית שמונה 42-26, קצרין 39-22, צפת 37-26, טבריה 45-24, נצרת 40-25, חיפה 40-27, תל אביב 40-26, ירושלים 39-28, אשקלון 40-26, עין גדי 48-32, באר שבע 44-28, ערד 42-28, מצפה רמון 40-29, אילת 44-31.

 

פרח בשער הנגב (צילום: רועי עידן)
שדה חמניות בשער הנגב(צילום: רועי עידן)

פרח בשער הנגב (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

משחקים בים בשרב (צילום: נעם אברהם )
נאבקים בחום בתל אביב(צילום: נעם אברהם )

המפל הנסתר (צילום: יוסי דמארי)
מצטננים במפל הנסתר שרונים(צילום: יוסי דמארי)

המפל הנסתר (צילום: יוסי דמארי)
(צילום: יוסי דמארי)

 

וקסמן הוסיף כי "מחר בבוקר ימדדו ערכים מקסימליים של טמפרטורות באזור השפלה - 45-44 מעלות. משעות הצהריים מחר תחל שבירת גל החום, הרוחות יתחזקו וייתכן אובך. ביום שבת המערכת צפויה להיות מאחורינו".

 

בנגב ייתכנו אחר הצהריים גם סופות חול. לקראת ליל שבת יחדור אוויר קריר יותר ולח לרוב אזורי הארץ וגל החום יגיע לקיצו, למעט בערבה הדרומית, שם יוסיף להיות חם במיוחד גם בשבת.

ים המלח (צילום: אבי מועלם)
נופשים בחופים הלוהטים של ים המלח(צילום: אבי מועלם)

כפר הנופש עין גב  (צילום: אביחי אורן)
מתקררים בכפר הנופש עין גב(צילום: אביחי אורן)

כפר הנופש עין גב  (צילום: אביחי אורן)
(צילום: אביחי אורן)

כפר הנופש עין גב  (צילום: אביחי אורן)
(צילום: אביחי אורן)

יחד עם זאת, בשבת תחול ירידה חדה בטמפרטורות אך הן עדיין יהיו גבוהות מעט מהממוצע לתקופה, בעיקר בפנים הארץ ובהרים. ביום ראשון לא יחולו שינויים, וביום שני תחול עלייה קלה בטמפרטורות בעיקר בפנים הארץ ובהרים, שם יהיה חם מהרגיל לעונה.

 

ואיך מתמודדים עם החום האנשים העובדים בחוץ? עובדי המטעים בקיבוץ שער בגולן מצאו פתרון (חלקי) להתמודד עם עומס החום - הם עובדים בלילה, לאור פנסים. מנהל ענף המטעים במשק, בן רימר, הסביר כי "נטיעה אחר הצהריים או בערב מכניסה את השתילים לכ-12 שעות קרירות יחסית ומפחיתות את 'שוק' הקליטה באדמה. גם לצוות זה מסתדר נהדר מבחינת הטמפרטורות".

נוטעים בלילה  בקיבוץ שער הגולן (צילום: בן רימר)
נוטעים בלילה בקיבוץ שער הגולן(צילום: בן רימר)

הפרות ברמת הגולן מצננות עצמן במאגרי המים (צילום: רינה נגילה)
פרה מצטננת ברמת הגולן(צילום: רינה נגילה)

גם הפרות במשקי העמק סובלות מהחום, משום שהבקר אינו מזיע ואינו יכול לווסת בעצמו את טמפרטורת הגוף. בגולן, שם הפרות רועות בשטחים פתוחים, נכנסות הפרות למאגרי המים להצטנן. ברפתות לעומת זאת, מדי כמה שעות מועברות לחצר בה מותקנים מתזים, המרטיבים ומסייעים לפרות להתקרר. בחצרות בהן רובצות הפרות מותקנים מאווררים גדולים, המסייעים אף הם בהקלת עומס החום.

 

בתוך כך, בשל החום הכבד, הטילה רכבת ישראל הגבלות מהירות של עד 80 קמ"ש בקווי רעננה, הקו המערבי, ההגנה-מודיעין, ההגנה-ב"ש, האומה-ראשונים וההגנה-מלחה בשל התרחבות פסי המתכת במעלות חום גבוהות. מהרכבת נמסר עוד כי קו לוד-הראשונים הופסק באופן זמני, ולשות הנוסעים עומדים היסעים.

 

בבת ים, הגיע סגן ומ"מ ראש העיר, אלי יריב, להסדר עם רשת הקאנטרי בעיר, והודיעה כי לרגל חופשת החג והשרב הכבד ייפתחו בריכות הקאנטרי במהלך היום לתושבי בת ים בהצגת תעודת זהות. הבריכה הגדולה תהיה פתוחה עד השעה 14:00 והבריכה הקטנה תהיה פתוחה עד השעה 22:00.

 

מד טמפרטורה ברכב מראה 40 מעלות (צילום: אחיה ראב
בכרמיאל: מד הטמפרטורה ברכב עומד על 40 מעלות(צילום: אחיה ראב"ד)

מזג אוויר ים גולשים הרצליה (צילום: אורנה וכמן )
חותרים בהרצליה(צילום: אורנה וכמן )

בתוך כך, במשרד הבריאות ממליצים על שהייה במקומות שבהם מופעל מיזוג אוויר, אך מדגישים כי אין צורך להפעיל אותו לאורך כל שעות היממה. במשרד הוסיפו כי מאווררים יכולים להקל על תחושת החום, אך לא יכולים לקרר את הגוף או להגן מפני פגיעה בריאותית.

 

כמו כן, מומלץ במהלך שעות החום להגיף תריסים או וילונות כדי לצמצם את חדירת קרינת השמש, אך יש להשאיר את הבית מאוורר. יש להימנע מיציאה מאזורים ממוזגים בשעות החום ולהימנע מביצוע פעילות גופנית.

 

המלצה נוספת מטעם המשרד היא להרבות בשתיית מים קרים או שתייה קלה אחרת, להמעיט במשקאות ממותקים ולשתות בין 10-8 כוסות ביום.

 

איתי בלומנטל השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מצטננים בגן החיות התנ"כי
צילום: EPA
מומלצים