שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מועמד אחר או בחירות: מה יקרה אם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה?
  לראש הממשלה ניתנה ארכה בת שבועיים - שעתידה להסתיים ביום רביעי הבא - לסיים את המלאכה. אם לא יצליח, רשאי הנשיא להטיל את המשימה על ח"כ אחר או להחליט כי אין היתכנות לכך. התרחיש הסופי: פיזור הכנסת והליכה לבחירות חוזרות

   

  ריבלין ונתניהו (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  ריבלין ונתניהו(צילום: הרצל יוסף)

  נשיא המדינה ראובן ריבלין העניק לראש הממשלה בנימין נתניהו ארכה בת שבועיים להשלמת מלאכת הרכבת הממשלה, שעתידה להסתיים ביום רביעי הבא - 29 במאי. אם תחלוף הארכה ונתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה - צריך הנשיא על פי "חוק יסוד: הממשלה", להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחר - שאינו נתניהו - שהודיע כי הוא מוכן לקבל על עצמו את התפקיד.

   

  ריבלין רשאי לערוך סבב נוסף של התייעצויות לשם כך, אבל אינו חייב בזאת כל עוד החלטתו מנומקת. לחבר הכנסת שעליו הטיל הנשיא את הרכבת הממשלה בסיבוב השני תינתן תקופה בת 28 ימים להרכבת הממשלה.

   

  הנשיא יכול גם להחליט כי אין חבר כנסת אחר שיוכל לעמוד במשימה, ואז עליו להודיע ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי הוא אינו רואה אפשרות להרכבת הממשלה. המשמעות: בחירות תוך מאה ימים.

   

  עם זאת, קיימת אפשרות נוספת על-פי חוק: אם הנשיא הודיע ליו"ר הכנסת כי הוא אינו רואה אפשרות להרכבת ממשלה או שהטיל את המלאכה על חבר כנסת שלא הצליח לעמוד במשימה גם בסיבוב השני - רשאים רוב הח"כים לבקש מריבלין בכתב להורות לחבר כנסת מסוים שהסכים לכך בכתב לעשות זאת.

   

  אם תוגש בקשה שכזו, על הנשיא להטיל את התפקיד על אותו חבר כנסת תוך יומיים - ותינתן לו תקופה בת שבועיים להרכבת הממשלה. אם לא הוגשה בקשה שכזו או שכלל התרחישים לעיל לא צלחו - אזי, כאמור, תפוזר הכנסת וישראל תלך לבחירות.

   

   

  ליברמן: "ישראל בדרך לבחירות"

  "אם נצטרך ללכת לבחירות חוזרות זה אך ורק בגלל הליכוד, בגלל ניהול מו"מ קואליציוני כושל, ארוגנטי ורשלני". כך אמר הבוקר (יום ו') יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, לאחר שאמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הסיעות - בלעדיו - ובתום הפגישה הודיעו בליכוד כי הוחלט להקים ממשלה שנשענת על תמיכה של 60 חברי כנסת. "פני המדינה בדרך לבחירות", אמר ליברמן וחשף ב"שישי קק"לי לוקאלי" בנתיבות כי כי "היו פניות בתוך הליכוד" לקואליציה ללא נתניהו.

   

  "לא היה מנהיג מאז חורבן בית שני שנתן לחרדים יותר מנתניהו. האשמה היא אך ורק על הליכוד, על הדרך הארוגנטית, חטא היוהרה, הרשלנות שבה זה נוהל", אמר ליברמן. לדבריו, כי "מיד אחרי הבחירות המלצנו בפני הנשיא על נתניהו כמועמד להרכבת ממשלה. חזרנו על זה גם לפני שבוע וגם היום וגם לפני חודש שלא נמליץ על אף אחד אחר חוץ מנתניהו, למרות שהיו הרבה פניות - גם פומביות וגם חשאיות, מחוץ לליכוד ומתוך הליכוד. דחינו את הפניות על הסף. לא נמליץ על אף אחד אחר חוץ מנתניהו ולכן האחריות היא עליו". הוא הבהיר כי ישראל ביתנו תצביע נגד ממשלת 60: "אי אפשר להקים ממשלת 60. אנחנו נצביע נגד, שיהיה ברור. לא אתן יד לממשלה חרדית".

    

  בתגובה לכך אמרו בליכוד: "הפנייה היחידה של הליכוד לליברמן הייתה ונותרה להצטרף לממשלת ימין בראשות נתניהו. לא תהיה שום אלטרנטיבה אחרת, כפי שקבעו אמש ראשי הסיעות הממליצות. צריך למצוא את הדרך המשותפת להקים ממשלה זו ולמנוע הקמת ממשלת שמאל".

   

  לפני כן כתב ליברמן בפייסבוק: "זה לא במקרה שעד לרגע זה לא נחתם שום הסכם עם אף מפלגה, ולא רק עם 'ישראל ביתנו'. זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה. יצא לי לא פעם לנהל מו"מ קואליציונים, גם מטעם הליכוד וגם מול הליכוד, ואינני זוכר משהו שמתקרב למו"מ הנוכחי. למרות כל תמרור אזהרה אפשרי, מצד 'ישראל ביתנו' ומצד השותפות האחרות, הליכוד התנהלה ביוהרה, בגישה הקלאסית של 'יהיה בסדר'".

   

  "ממשלת 60 תהיה ממשלה חרדית ולא ממשלה ימנית, שבמקום לדאוג למדינה יהודית תהפוך את ישראל למדינת הלכה", הוסיף שר הביטחון לשעבר. "עצתי לראש הממשלה בנימין נתניהו - תפעיל לחץ על המפלגות החרדיות לעמוד בסיכום המקורי מהקדנציה הקודמת ולהשלים את חקיקת חוק הגיוס בקריאה שניה ושלישית, באותו נוסח בדיוק כפי שעבר בקריאה ראשונה. בכל מקרה אנו לא נמליץ לנשיא המדינה על מועמד אחד מלבד נתניהו, ולכן האלטרנטיבה היחידה במידה והחוק לא יאושר היא בחירות חוזרות".

   

  בטור מיוחד שפרסם ב"ידיעות אחרונות" הבוקר כתב ליברמן: "יש מסורת שהשתרשה ולפיה רק צד אחד מתפשר. הגיע הזמן לשנות משוואה זאת. "לכן, חוק הגיוס הוא למעשה ציון דרך בניסיון למנוע הקמת מדינה בתוך מדינה המאיימת על אחדות העם והחוסן הלאומי. חוק הגיוס הוא סמל במאבק נגד ההסתגרות החרדית והפיצול בעם. אנו מחויבים להניע תהליך הפוך של חזרה למדינה אחת - מדינה יהודית ולא מדינת הלכה - ולכן ישראל ביתנו לא תתפשר בנושא חוק הגיוס אפילו במילימטר אחד".

   

  בהודעה מטעם הליכוד, לאחר הפגישה אמש, נאמר כי ראשי הסיעות החליטו פה אחד כי יש להקים ללא דיחוי ממשלת ימין שתפעל לטובת אזרחי ישראל", נמסר בהודעה מטעם הליכוד לאחר הפגישה. גורמים בליכוד אמרו קודם לכן כי "המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו התפוצץ, ולכן לא ניתן להמשיך במשא ומתן עם שאר המפלגות".

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים