שתף קטע נבחר

גל השריפות: כביש 443 נפתח. שלושה נעצרו בחשד להצתות

במשטרה קיימו הערכת מצב יחד עם כוחות הכיבוי שבסופה הוחלט לפתוח את הציר שהיה חסום מאתמול, פרט לכניסה לקיבוץ הראל. גם הכניסה למבוא מודיעים תישאר סגורה. המשטרה קראה לציבור לא להגיע בסוף השבוע לאזור יער בן שמן. שלושה חשודים ממזרח ירושלים נעצרו

 

 

בתום הערכת מצב שהתקיימה אחר הצהריים (ו') במשטרת ישראל יחד עם כוחות ההצלה והכיבוי הוחלט לפתוח את כביש 443, שנסגר אתמול בשל גל השריפות, כמו גם כלל הצירים שנחסמו. עם זאת, הכניסות להראל ומבוא מודיעים - שספג נזק כבד - יישארו חסומות ובמשטרה הציבו שמירה במקום. במקביל, כוחות כיבוי פועלים בשריפה סמוך ליישוב שדמות מחולה שבבקעת הירדן. סמוך לבסיס נעורה שבצפון פועלים ארבעה צוותי כיבוי בשריפת קוצים. אין סכנה לבסיס. בתוך כך, שלושה חשודים ממזרח ירושלים נעצרו בחשד שהיו מעורבים בהצתות. מעצרם של שניים מהם - בני 19 ו-40 - הוארך בארבעה ימים.

 

סמוך ל-20:30 פרצה שריפה במבנה ברחוב הנגב בגני תקווה. לוחמי האש השתלטו על הדליקה. לא דווח על נפגעים, אך נזק נגרם למבנה. טרם התבררה סיבת השריפה.

 

גל השריפות - כתבות אחרונות

מטוסים ו-40 צוותי כיבוי: שריפות גדולות בדרום ובשפלה

מסוקים מצריים מסייעים: תיעוד החורבן במבוא מודיעים

יער לזכר נספים בשואה נחרב כליל

חשש מהתחדשות האש: "עוצמות אדירות של להבות"

 
מטוס כיבוי מעל יער סמוך לקיבוץ הראל (צילום: רויטרס)
מטוס כיבוי בפעולה(צילום: רויטרס)

במשטרה קראו לציבור לא להגיע בסוף השבוע לאזור יער בן שמן בשל החום הכבד, הסכנה לשריפות והעשן הסמיך. "לנוכח תנאי מזג האוויר אנו קוראים לציבור לגלות עירנות לגבי כל שריפה, בכל מקום שהוא ולדווח על כך במיידית למוקד 100 של המשטרה. כוחות משטרה וכיבוי ימשיכו לפעול בגזרת יער בן שמן במהלך סוף השבוע".

 

גל שריפות - תמונת מצב

לוחמי האש בסיוע 6 מטוסי כיבוי פועלים להשתלטות על שריפת קוצים בנחל תלקיד, שזלגה לצד הירדני.

 לוחמי האש בסיוע מטוסי כיבוי וצוותי רשות הטבע והגנים פועלים להשתלטות על שריפה בפדואל

במבוא מודיעים, כפר אוריה, מושב שחר, יכיני, הראל וזנוח הושגה שליטה על האש.

 

 

הערב עלה באש מגרש מכוניות בבקה אל גרביה. למקום שוגרו תשעה צוותי כיבוי ורכבי אספקת מים. לא דווח על נפגעים.
 
 
שריפה במגרש מכוניות בבאקה אל גרבייה (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
השריפה בבקה אל גרבייה(צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף)
 
מוקדם יותר התחדשה האש במוקדים רבים - ועשרות צוותי כיבוי נאבקים על מנת למנוע את התפשטותה: כתוצאה מרוחות מערביות חזקות, פרצו דליקות בשני מוקדים בסמוך ליישוב תרום שליד בית שמש. 30 צוותי כיבוי והצלה ועשרות לוחמי אש, בסיוע טייסת הכבאות אלעד ומטוסים זרים, נאבקים בלהבות ומנסים לבלום את האש. בשלב זה. אין סכנה ליישובים הסמוכים. ביממה האחרונה נפגעו 15 בני אדם - בהם 12 לוחמי אש ושני מתנדבים. מצבם קל.

 

מטוס כיבוי מעל יער סמוך לקיבוץ הראל (צילום: רויטרס)
מטוס כיבוי מעל יער סמוך לקיבוץ הראל(צילום: רויטרס)

מבצע אש חמה של משטרת ישראל לכיבוי השריפות ברחבי הארץ (צילום: דוברות המשטרה)
מטוס כיבוי(צילום: דוברות המשטרה)

מבצע אש חמה של משטרת ישראל לכיבוי השריפות ברחבי הארץ (צילום: דוברות המשטרה)
(צילום: דוברות המשטרה)

לאחר כיבוי השריפה במושב שחר (צילום: רועי  עידן)
מוקד השריפה במושב שחר(צילום: רועי עידן)

שריפה סמוך לקיבוץ יכיני ()
השריפה סמוך ליכיני

רכבים אשר נשרפו במבוא מודיעים (צילום: AFP)
רכבים שרופים במבוא מודיעים(צילום: AFP)

תיעוד של לוחמי האש ביער בן שמן  (צילום: עובדי ויערני קק״ל)
לוחם אש ביער בן שמן (צילום: עובדי ויערני קק״ל)

תיעוד האסון במבוא מודיעים (צילום: יאיר שגיא)
השריפה במבוא מודיעים (צילום: יאיר שגיא)

מוקד שריפה מרכזי אחד היה במושב בית עזרא, ליד אשדוד. 10 צוותי כיבוי פעלו במקום ובלמו את האש, שכבר הגיעה למכלי גז שהתפוצצו. אחד המכלים, במשקל 12 ק"ג, גרם לפציעתו של כבאי, מצבו מוגדר קל. בתים הסמוכים לאש פונו, ובמקום בערו לולי תרנגולות, חממות, שדה חיטה ובית פרטי. אחרי שמסוק כיבוי מצרי הטיל שם חומרים נגד בעירה, הושגה שליטה על האש. עקב השריפה, נחסם לתנועה כביש 4 בסמוך לבית עזרא. שריפה פרצה גם ברחוב המסילה בהרצליה, ותושבים פונו מכמה בתים.

 

 

 

כמו כן, סמוך ל-16:00 פרצה שריפה בשדה חיטה במושב יכיני שבמועצה האזורית שער הנגב כתוצאה מבלון תבערה. 14 משפחות פונו מבתיהם - והורשו לחזור אליהם זמן קצר לאחר מכן. שתי שריפות נוספות מבלוני תבערה פרצו במועצה האזורית שער הנגב. מעט אחרי 17:00 דווח על שריפה באזור מושב שחר שבחבל לכיש, סמוך לקריית גת. למקום הוזנקו ארבעה מטוסי כיבוי.

 

בקיבוץ הראל, שם עלו באש שישה בתים, פועלים שני מטוסים ומסוק כיבוי לאחר התלקחות מחודשת עקב הרוחות. ארבע מדינות אירופיות - איטליה, קרואטיה, קפריסין ויוון - שלחו לישראל סיוע במטוסי כיבוי ואילו מצרים שלחה שני מסוקי כיבוי מיל מי-8. בין כפר חב"ד לבית דגן השתוללה שריפת קוצים ובמקום פעלו ארבעה צוותים.

 

בשעות הצהריים התפשטה גם שריפת קוצים מצדו המערבי של היישוב נגוהות בדרום הר חברון, ותושבי אחת השכונות נקראו לעזוב את בתיהם בשל האש המתקרבת. כעבור כשעתיים כובתה האש. בבית צפאפא בירושלים התפשטה שריפת קוצים לכיוון אחד הבתים. שוטרים חילצו מהבית אישה כבת 70 במצב קל כשהיא סובלת משאיפן עשן.

 

סיוע למשפחות שנותרו ללא קורת גג

לפי הכבאות, החקירה הראשונית העלתה כי השריפות הגדולות אשר פרצו אתמול בכרמיה שבעוטף עזה ובקיבוץ הראל נגרמו מכשל חשמלי בכבל של חברת החשמל - ולא עקב מדורות ל"ג בעומר. בחברת החשמל אמרו מנגד כי מדובר בבדיקה ראשונית בלבד שנעשתה על ידי חוקר שריפות של הכבאות, וממצאיה עומדים בסתירה לבדיקה שנערכה על ידי חוקר שריפות מטעם חברת החשמל. לפיכך, הוחלט על ידי הגופים להקים צוות משותף לבדיקת מקור הדליקה והפקת הלקחים בהתאם. הסיבה לפרוץ השריפה במבוא מודיעים - שם ניזוקו כ-40 מתוך 50 בתי היישוב - עדיין בחקירה.

 

הסוכנות היהודית תעניק סיוע חירום מיידי למשפחות שביתן נשרף במבוא מודיעים ובקיבוץ הראל והן נותרו ללא קורת גג, מתרומה מיוחדת של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה. יו"ר הסוכנות יצחק הרצוג אמר כי "הסולידריות היהודית פועמת כשעשרות משפחות מתמודדות עם ההלם של אובדן בית ורכוש". גם בקרן לידידות אמרו כי יעניקו סיוע בסך 5,000 דולר למשפחות שנותרו ללא קורת גג.

 

 

ברשות הטבע והגנים ביקשו עקב מזג האוויר הקיצוני לא לטייל כלל בשטחים הפתוחים ובמסלולי האופניים. הכניסה ליער בן שמן ואזור תל חדיד אסורה לכניסת מטיילים ורוכבים, ובמשטרה אמרו כי יש להימנע מלהגיע גם לאזור יער קולה. מהבוקר הותרה חזרת תושבים ליישובים שילת, גמזו, כפר דניאל ומהצהריים הותרה גם חזרת תושבי תרום לבתיהם. ליתר היישובים שפונו עדיין לא אושרה חזרת תושבים - ובכלל זאת להראל ולמבוא מודיעים.

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 24/05/2019 17:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מטוס כיבוי בפעולה
צילום: רויטרס
מומלצים