שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כמיליון שקל לפועל סיני שנפצע באתר בנייה
  כף רגלו של עובד זר נקטעה כשתבנית של מנוף שחוברה באופן לקוי נפלה עליו. בית המשפט קבע שחברת הבנייה הנהיגה שיטת עבודה מסוכנת

  חברת הביטוח "הכשרה" חויבה לאחרונה לשלם יותר ממיליון שקל עקב פציעת פועל בניין סיני במסגרת עבודתו באתר בנייה של חברת "דגנים נדל"ן", שהייתה מבוטחת אצלה ולימים התפרקה. סגן נשיא בית משפט השלום בתל אביב, ירון בשן, קבע כי החברה הנהיגה שיטת עבודה מסוכנת.

   

  הפועל (53) הגיע לארץ באמצעות חברת כוח האדם "עינת" והוצב ב-2010 לעבוד באתר בנייה של "דגנים". באחד מימי העבודה הוא נפגע כשתבנית של מנוף שחוברה באופן לקוי התנתקה ופגעה בו. כתוצאה מהתאונה נקטעה כף רגלו הימנית. לאחר שקיבל טיפולים רפואיים בארץ הוא חזר לביתו שבסין ולא הצליח לחזור לעבודה.

   

  את התביעה הנזיקית הוא הגיש נגד חברת כוח האדם, חברת הבנייה וחברת הביטוח שלה "הכשרה".

   

  "הכשרה" התמקדה בטענה שהעובד הציג גרסה שקרית על אודות התאונה, אך השופט מזרחי דחה אותה.

   

  הוא קבע כי "העדות של התובע משכנעת מאוד. ברור שהוא נפגע מנפילת תבנית שהונפה על-ידי מנוף באופן לא מאובטח וברור שכל שיטת עבודה סבירה חייבת היתה לוודא שלא תונף כך". על כך הוסיף כי גם משרד העבודה הגיע למסקנות דומות בעקבות חקירת האירוע.

   

  בפסק הדין צוין כי לא הובאה כל ראייה שממנה אפשר ללמוד על אפשרות אחרת לקרות האירוע.

   

  "דמם של פועלי בנין זרים נשפך שוב ושוב באתרי עבודה ישראליים", כתב. "לפועל הבודד אין לרוב ידע מקצועי, ידיעה עובדתית או כישורים כדי להסביר מה התרחש או מדוע... במקרה זה לא תרמה ההגנה ראיות לבירור העובדתי. מהראיות שבפני עולה תמורה של פרקטיקה מסוכנת שסיכונה התממש".

   

  לפיכך נקבע כי האחריות הבלעדית מוטלת על שכמה של חברת הבנייה ודחה את התביעה נגד חברת כוח האדם. בהתאם לכך, החובה בתשלום הפיצויים הוטלה על חברת הביטוח "הכשרה".

   

  את הנזקים שנגרמו לתובע, בראשם הפסדי שכר וכאב וסבל, הוא העמיד על 850 אלף שקל. מאחר שתגמולי הביטוח הלאומי שקיבל עלו על סכום זה קבע השופט בהתאם למתווה שבחוק הביטוח הלאומי, כי "הכשרה" תשלם לו רבע מהסכום ואת היתרה תחזיר לביטוח הלאומי. בנוסף חויבה הכשרה בשכר טרחת עורך דין של 170 אלף שקל ובהוצאות משפט.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד פרדמן
  • ב"כ ביטוח לאומי: עו"ד קליר
  • ב"כ הכשרה: עו"ד מנדה
  • עו"ד אלי איש שלום עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים