שתף קטע נבחר

הממונה על המאבק באנטישמיות בגרמניה: "לא ממליץ לחבוש כיפה"

פליקס קליין, שמונה לתפקיד לפני שנה, אמר כי הוא לא ממליץ ליהודים במדינה לחבוש כיפה בגרמניה "בכל מקום ובכל זמן"

 

מצעד הכיפות בברלין (צילום: EPA)
מצעד הכיפות בברלין לפני שנה(צילום: EPA)

  

פליקס קליין, הנציב שמינתה הקנצלרית אנגלה מרקל להיאבק באנטישמיות בגרמניה, אמר כי הוא לא ממליץ ליהודים במדינה לחבוש כיפה בכל מקום ובכל זמן בגרמניה. קליין אמר את הדברים בראיון לעיתון מרשת "Funke" הגרמנית. 

 

"למרבה הצער דעתי השתנתה בנושא" אמר קליין, אך לא ציין לאילו מקומות בגרמניה הוא מתכוון. 

 

מצעד הכיפות בברלין (צילום: EPA)
מצעד הכיפות בברלין(צילום: EPA)

 

קליין, דיפלומט לשעבר, הוא הראשון שמכהן בתפקיד מטעם הממשלה. הוא מונה לפני כשנה ואמר אז בשיחה עם כתבים בברלין שהאנטישמיות הפכה לדבר מקובל בחברה הגרמנית. "אפשר להבין למה מי שחושש לשלום ילדיו ישקול לעזוב את גרמניה", צוטט בגרדיאן. "שמעתי את זה מהחברים היהודים שלי. אבל אנחנו חייבים לעשות הכול כדי למנוע את זה". קליין אמר שברצונו להקים מאגר ארצי שיתעד את כל הפשעים נגד הקהילה היהודית, שמונה כ-100 אלף בני אדם.

 

לפני כחודשיים פורסם דו"ח שהראה כי במעשים האנטישמיים בגרמניה חלה עלייה חדה בשנת 2018, והם הגיעו לשיא של עשור. הדו"ח בוסס על נתונים משטרתיים שהזמינה סיעת שמאל בפרלמנט הגרמני.

 

לפי הדו"ח, בשנת 2018 נרשמו בגרמניה 1,646 מעשים אנטישמיים – עלייה של 9.4% משנת 2017. מספר התקיפות האלימות האנטישמיות בגרמניה עלה מ-37 בשנת 2017 ל-62 בשנה שעברה, ולפי הנתונים 43 בני אדם נפצעו בהן. 

 

 

 

 

אחת ההתקפות האנטישמיות המחרידות מכולן נרשמה באפריל אשתקד. סורי בן 19 תועד בברלין מצליף בחגורה באדם ארמוש, ערבי-ישראלי בן 21. ארמוש וחבר יהודי ערכו ניסוי שנועד לבדוק אם אכן מסוכן ליהודים להסתובב ברחוב בגרמניה, ולשם כך חבש ארמוש כיפה ויצא להסתובב ברחוב. אז הותקף. בית משפט בגרמניה גזר על התוקף חודש מאסר.

 

בעקבות התקיפה אמר אז יושב ראש המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, יוסף שוסטר, כי הוא מציע ליהודים המבקרים בערים גדולות בגרמניה שלא לחשוף את הכיפה שלראשם. הרב הראשי לישראל דוד לאו קרא ליהודי גרמניה שלא להסיר את הכיפה: "הכיפה היא סמל יהודי, המשיכו לשאת אותה בגאון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
"מצעד הכיפות" בברלין בשנה שעברה
צילום: EPA
מומלצים