שתף קטע נבחר

אירלנד: כבר לא צריך לחכות 4 שנים כדי להתגרש

נמשכת המהפכה החילונית במדינה הקתולית, שהייתה מהשמרניות בעולם הנוצרי: אחרי ההקלה בהפלות והאישור לנישואים חד-מיניים החליטו האירים לבטל את הסעיף המחייב זוגות לחיות 4 שנים בנפרד לפני שיתגרשו

הרשויות באירלנד הודיעו הבוקר (יום א') כי אזרחי המדינה הצביעו בעד התוכנית לערוך שינויים בחוקה כך שתקל על זוגות להתגרש אם ברצונם לעשות כן. 82% מהאזרחים הצביעו בעד שינוי החוקה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

דגל אירלנד (צילום: shutterstock)
רוב עצום בעד הקלת חוקי הגירושים. דגל אירלנד(צילום: shutterstock)

נכון להיום קובעת חוקת אירלנד שבני זוג המבקשים להתגרש חייבים לחיות ראשית ארבע שנים בנפרד – ורק אז מותר להם להשלים את ההליך. שרת התרבות ג'וזפה מדיגן אמרה לערוץ RTE בעקבות פרסום התוצאות שהמצביעים הפגינו חמלה על-ידי הפיכת המערכת האירית לאנושית יותר.

 

שיעור ההצבעה אתמול היה רק קצת יותר מ-50%, וכעת יהיה אחראי הפרלמנט של אירלנד על גיבוש חוק חדש שיסדיר את הליכי הגירושים.

אירלנד הצבעה קלפי משאל עם בחירות ל הפרלמנט האירופי פרלמנט (צילום: AFP)
מצביעים בקלפי אתמול. הירוקים התחזקו(צילום: AFP)

ההצבעה באירלנד מחזקת את מגמת הליברליזציה שעוברת על המדינה, שהייתה פעם אחת הקתוליות והדתיות ביותר בעולם הנוצרי. עצם האפשרות להתגרש אושרה בחוק באירלנד רק ב-1995, וגם אז התאפשר הדבר רק הודות לניצחון דחוק במשאל עם – 50.3% תמכו אז בהתרת הגירושים.

 

המהפכה החילונית של אירלנד / ד"ר גיא ביינר

 

ההצבעה אתמול בעד הקלת חוקי הגירושים באה שנה אחרי שהאירים הצביעו במשאל עם בעד הקלת חוקי ההפלות, וארבע שנים אחרי שהצביעו ברוב גדול בעד אישור נישואים חד מיניים.

 

ההצבעה על הקלת חוקי הגירושים נעשתה במקביל להצבעה באירלנד בבחירות לפרלמנט האירופי ולרשויות המקומיות. מדגמים שפורסמו אמש מלמדים שמפלגת הירוקים של אירלנד הגדילה את כוחה, והיא בדרך לזכות במושבים בפרלמנט האירופי לראשונה זה 20 שנה. המדגמים חוזים לה עד שלושה מושבים. בבחירות המקומיות זכתה המפלגה ל-9% לעומת 2% בלבד לפני חמש שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הפרלמנט יגבש חוק חדש. דגל אירלנד
צילום: shutterstock
מומלצים