שתף קטע נבחר

"חייבים חלוקה הוגנת יותר בין המרכז לפריפריה"

עדיין לא ברור האם תהיה ממשלה או הולכים לבחירות חדשות, אך בקרן רש"י קוראים לממשלה שתקום בעתיד להגדיל את סיכויי ההצלחה של ילד שנולד בפריפריה בעזרת תכנית 'הקפיצה החברתית'. "לילד שנולד באופקים ולילד שנולד בתל אביב אין את אותו סיכוי להצליח בחיים - ואת זה אנחנו צריכים לשנות", אומרת מיכל כהן, מנכ"לית הקרן באולפן ynet. צפו

בשיתוף קרן רש"י

 

 

על רקע האיומים על הליכה לבחירות חדשות ופיזור הכנסת רגע לפני שהמועד להרכבת הממשלה החדשה אוזל, בקרן רש"י עמלים על תכנית "הקפיצה החברתית" ועל קידומה מול כל הסיעות בכנסת המתהווה. מטרת תכנית 'הקפיצה החברתית' היא לסייע לממשלת ישראל להוביל מדיניות לאומית כוללת, שתאפשר לכל ילד וילדה בישראל הזדמנות שווה להצליח בחיים, ללא קשר למקום הולדתם או להכנסות הוריהם.

 

כדי להבין יותר מהי התכנית וכיצד היא אמורה להילחם באי השוויון בהזדמנויות ובמיצוי הפוטנציאל בהקשר של מרכז מול פריפריה, מיכל כהן מנכ"לית הקרן, הגיעה לאולפן ynet. צפו בווידיאו בראש הכתבה.

 

"ביקשנו מראשי המפלגות לשים את נושא הפריפריה במרכז העניינים", אומרת כהן. "מה זה אומר? זה בדיוק הסיפור שאנחנו חושבים ש"הקפיצה החברתית" מדברת בגדול, על לתת הזדמנות שווה לילדים בפריפריה מול המרכז. זאת אומרת, ילד שנולד באופקים וילד שנולד בתל אביב לא מקבלים את אותה הזדמנות. אין נגישות למשאבים גם כי המשאבים מחולקים שווה כך שמי שיש לו הרבה מקבל יותר הרבה ומי שיש לו מעט לא מקבל בכלל ולא צריך להיות רק מתחת לקו העוני".

מיכל כהן, מנכ
מיכל כהן, מנכ"לית קרן רש"י

מיכל מדגישה כי ידוע אפילו שילדים בפריפריה, אפילו שמצבם הכלכלי לא עד כדי כל רעוע, מקבלים פחות הזדמנות מאותם ילדים שיהיו במרכז. "כשאנחנו פונים לממשלה אנחנו אומרים - הפריפריה בחרה בכם, תבחרו בחזרה לתת להם את מה שמגיע להם. הסיפור הגדול של התכנית הזאת זה לא משהו חדש, כולם מדברים יפה על צמצום פערים".

 

ובפועל?

"הממשלה מקצה משאבים, אבל אין תכנית כוללת. צריך להתחיל במקום ששם נפתחים הפערים, הגיל הרך, מגיל לידה ועד שלוש מדינת ישראל לא לקחה אחריות. מגיל הלידה עד שלוש זה הגיל שבו נפתח הפער".

 

מה את חושבת שהממשלה צריכה לעשות?

"היא צריכה לעשות המון דברים, אבל נתחיל בזה שהיא תגדיר את זה כיעד לאומי, זה אומר שהיא תבנה תכנית עבודה לכלל המשרדים ותקים ועדת שרים בדיוק כמו שיש מועצה לביטחון לאומי, שיהיה מועצה לביטחון חברתי".

 

בשיתוף קרן רש"י

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צלם: ניב אהרונסון
מיכל כהן מנכ"לית קרן רש"י
צלם: ניב אהרונסון
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים