שתף קטע נבחר

טראמפ הגיע לזירת הסומו

נשיא ארה"ב מבקר ביפן. את המתח בסוגיית הסחר הפיג בעזרת סלפי עם שינזו אבה על מסלול הגולף והענקת גביע לכוכב סומו ששוקל 177 ק"ג

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ניצל היום (א') את היום השני של ביקורו ביפן למשחק גולף עם ראש הממשלה שינזו אבה ולהענקת פרס למנצח בתחרות סומו. שני האירועים אפשרו לטראמפ להשתמש בדיפלומטיה אישית כדי לקדם את מטרותיו בביקור, שבמרכזו עומדות שיחות הסחר הקשות בין הצדדים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

נשיא ארה
גביע ונשר. טראמפ צופה בתחרות הסומו(צילום: AP)

נשיא ארה
טראמפ פונה להעניק את הפרס לכוכב העולה(צילום: רויטרס)

נשיא ארה
(צילום: רויטרס)

נשיא ארה
(צילום: AP)

טראמפ אינו מרוצה מעודפי הסחר הגדולים של יפן, ושוקל להטיל מכסים גבוהים על מוצרי הרכב שלה אם המדינות לא יגיעו להסכם סחר דו-צדדי. ארה"ב, נזכיר, כבר מנהלת עם סין מלחמת סחר שנותנת את אותותיה בשווקים ברחבי העולם.

 

לפחות היום, רק חיוכים נראו כשטראמפ ושינזו אבה התפנו למשחק גולף, ואחר כך, כשיחד עם נשותיהם מלניה ואקייה, צפו במתאבקי סומו ענקיים מתגוששים ביומו האחרון של טורניר בן שבועיים. טראמפ, הנשיא האמריקני הראשון שמגיע לתחרות סומו במולדתו של ענף הספורט, נופף לקהל כשנכנס לאולם התחרויות, ומחא לצופים כפיים כשאלה נופפו לו והניפו את הטלפונים שלהם בניסיון לצלם אותו.

נשיא ארה
בחום של 30 מעלות. טראמפ ושינזו אבה במסלול הגולף(צילום: רויטרס)

נשיא ארה
הסלפי שפרסמה לשכת ראש הממשלה(צילום: AFP)

נשיא ארה
פמלייתו של טראמפ ברחובות טוקיו(צילום: רויטרס)
נשיא ארה
צ'יזבורגר לצהריים. עם בנות הזוג מלניה טראמפ ואקייה אבה(צילום: AFP)

טראמפ הגיע לאולם בדיוק להתמודדות של הכוכב היפני העולה בן ה-25 אסנויאמה, ששוקל 177 קילוגרם, וכשזו הסתיימה העניק לו את "גביע הנשיא" – גביע שבראשו צורת עיטם לבן ראש, הציפור הלאומית של ארה"ב.

 

קודם לכן נפגשו כאמור טראמפ ואבה במסלול הגולף, ולפני שהחלו לשחק חייכו לצלמים. השניים נאלצו לשחק בחום של 30 מעלות. גל חום חריג לעונה פוקד בימים אלה את יפן. זמן מה אחר כך פרסמה לשכתו של אבה תמונת סלפי שלו ושל טראמפ מחייכים, כשלראשו של טראמפ כובע עם הכיתוב USA. בפוסט שבו פורסמה התמונה כתב אבה כי הוא מקווה שהברית בין יפן לארה"ב תהפוך ל"אפילו עוד יותר בלתי ניתנת לערעור". לארוחת הצהריים אכלו השניים צ'יזבורגרים עשויים מבשר שיובא מארה"ב.

נשיא ארה
טראמפ מחא כפיים לקהל. בתחרות הסומו(צילום: AFP)

נשיא ארה
(צילום: AFP)

ובכל זאת, למרות הלבביות, ברור לכול כי שני המנהיגים חושבים על סוגיית הסחר כל העת. עם שובו ממסלול הגולף מיהר טראמפ להכריז בטוויטר: "התקדמות נהדרת נעשית במשא ומתן שלנו עם יפן בענייני הסחר".

 

ביקורו של טראמפ ביפן נועד להפגין את חוזקה של מערכת היחסים בין יפן לארה"ב, אבל המתח בין המדינות בסוגיית הסחר נמצא כל הזמן ברקע. במהלך שיחה עם בכירים בעולם העסקים בשבת אמר טראמפ: "בעזרת ההסכם שאנחנו מגבשים אנחנו מקווים לטפל בחוסר האיזון בתחום הסחר, להסיר מכשולים שניצבים בפני הייצוא האמריקני ולוודא שמערכת היחסים תהיה הוגנת והדדית. ואנחנו מתקרבים לזה. רק בשבוע שעבר קיבל ייצוא הבשר האמריקני גישה מלאה ליפן ולשווקים שלה בפעם הראשונה מאז שנת 2000". עם זאת, חשוב לציין שבכירים אמריקנים הבהירו שהם אינם צופים התקדמות גדולה בסוגיה במהלך ביקור הנשיא ביפן.

 

טראמפ וראש ממשלת יפן צפויים לדון גם בתוכנית הגרעין והטילים של צפון קוריאה, סוגיה שגם בנוגע אליה יש ביניהם מחלוקת: יפן מיהרה להכריז ששיגורי הטילים שביצעה לאחרונה צפון קוריאה הם הפרה של החלטות האו"ם, אבל טראמפ טען היום שהוא אינו מודאג מהשיגורים האלה ושהוא בטוח ששליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, יעמוד בהבטחות שנתן לו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ מעניק את "גביע הנשיא"
צילום: AP
מומלצים