שתף קטע נבחר

שוחד בעשרות מיליונים בשיכון ובינוי: "להעמיד לדין את שרי אריסון"

"כל מה שהחברה נגעה בו בקניה היה מוכתם": המשטרה מצאה תשתית ראייתית נגד שיכון ובינוי ו-20 מבכיריה, בהם בעלת השליטה לשעבר אריסון, המנכ"ל הקודם ושני יושבי ראש קודמים. "הייתה תרבות של שוחד"

 

 

תשתית ראייתית נגד חברת שיכון ובינוי , חברות בת שלה ובכירים באותן חברות - ובהם בעלת השליטה לשעבר שרי אריסון : יותר משנה לאחר תחילת החקירה הגלויה בפרשת 1445, תיק שיכון ובינוי, הודיעה המשטרה ורשות ניירות ערך כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לכאורה לביסוס החשדות נגד החברה בעבירות שעניינן מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קשר לפשע, שיבוש מהלכי משפט, איסור הלבנת הון ועבירות דיווח מטעה במטרה להטעות משקיע סביר לפי חוק ניירות ערך. 

 

בסך הכול מצאה המשטרה תשתית ראייתית נגד 20 בכירים בשיכון ובינוי ובחברות הבת שלה - כמעט כל שדרת ההנהלה. בין הבכירים: שרי אריסון, לשעבר בעלת השליטה בבנק הפועלים, שמכרה בקיץ שעבר את השליטה בשיכון ובינוי; מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר עופר קוטלר; אפרת פלד (דירקטורית המקורבת לאריסון); יושבי ראש הדירקטוריון בעבר רוית ברניב ומשה לחמני; יהודה אלימלך, מנכ"ל SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי); רואה החשבון ראובן לזרוב; מנהלים לשעבר בשווייץ; וסמנכ"ל כספים בשווייץ.

 (צילום: google street view) (צילום: google street view)
(צילום: google street view)
 

הבכירים שהומלץ להעמיד לדין בפרשת שיכון ובינוי (צילום: צביקה טישלר, יח
(צילום: צביקה טישלר, יח"צ, ענת מוסברג, עושים צילום, סיון פרג', עמית שעל)

בכירים במשטרה אמרו כי "תרבות של שוחד דבקה בבכירי שיכון ובינוי. כל מה ששיכון ובינוי נגעה בו בקניה, עשרות פרויקטים בין השנים 2008 ל-2016, היה מוכתם". הם העריכו כי החברה נמכרה בין היתר כדי "להיפטר מהצרה". השוחד ניתן באמצעות כספים במזומן, באמצעות חשבוניות ייעוץ ובאמצעות הגדלת פרויקטים. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות מיסוי וכלכלה לעיון והחלטה.

 

בהודעה משותפת לדוברות המשטרה ולרשות ניירות ערך נכתב כי הפרשה עוסקת בחשד להעברת תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים במדינות אפריקה השונות, ובקניה בפרט, על ידי חברת שיכון ובינוי בע"מ (שו"ב) - הרשומה למסחר בבורסת תל אביב - בין במישרין ובין אם באמצעות חברות בנות ו/או נכדות, ביניהן חברת AG SBI International, חברה שוויצרית פרטית הנמצאת בבעלותה המלאה של שיכון ובינוי בע"מ.

שרי אריסון מתן שוחד על ידי חברת 'שיכון ובינוי' ()
בעלת השליטה לשעבר שרי אריסון

עיקרי החשדות נסובו ביחס לתקופה שבין השנים 2008-2016. על פי החשד, בתקופה זו העבירה חברת שיכון ובינוי בע"מ באופן מאורגן תשלומי שוחד לעובדי ציבור זרים ביבשת אפריקה במטרה להגדיל את רווחיה של החברה. החקירה הגלויה החלה ביום 20/02/2018, עת עוכבו לחקירה עובדיה הבכירים של שיכון ובינוי בעבר ובהווה, ובמקביל בוצעו חיפושים בכמה זירות, נתפסו מסמכים רבים וחומרי מחשב.

 

החקירה החלה לאחר אישור של פרקליט המדינה ובוצעה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433, בשיתוף פעולה עם מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך בפיקוח ר' אח"מ ור' להב, ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

 

במשטרה וברשות ניירות ערך אמרו כי היה מדובר בחקירה מסועפת, מורכבת ומאומצת, אשר במהלכה בוצעו מאות פעולות חקירה בארץ ובעולם, נחקרו כ-50 חשודים ונגבו עדויותיהם של כ-34 עדים. במקביל למעבר לחקירה גלויה, בוצעו שני חיקורי דין בשיתוף היחידה למלחמה בשחיתות בקניה (EACC), ובוצעו חיפושים ומעצרים בניירובי במהלכם נחקרו 19 עובדי ציבור קנייתים.

 

על פי הראיות שנאספו, בקניה לבדה, שבה התמקדה החקירה, הועברו בתקופה הרלבנטית תשלומי שוחד בסכום כולל של עשרות מיליוני שקלים, שהצמיחו עבודות והטבות הנמדדות במאות מיליוני שקלים. סך התפיסות הכלכליות אשר בוצעו במסגרת החקירה על שלביה השונים עומדים על סך של כ-420 מיליון שקלים.

 

עו"ד נתי שמחוני, המייצג את שרי אריסון ואפרת פלד, מסר: "אנו סמוכים ובטוחים כי כאשר הפרקליטות תבחן את הדברים כהווייתם, היא תגיע להחלטה מושכלת לפיה לא דבק כל רבב בהתנהלותן של שרי אריסון ואפרת פלד, ותורה על סגירתו של התיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: google street view
שיכון ובינוי
צילום: google street view
מומלצים