שתף קטע נבחר

למרות החוקים החדשים: רוב אמריקה בעד הפלות

מדינות רפובליקניות הטילו הגבלות, אבל סקר של רויטרס מראה שבאמריקה כולה יש דווקא עלייה בתמיכה בהפלות. העיסוק בנושא הנפיץ צפוי להתלהט לקראת הבחירות, והדמוקרטים ינסו לנצל את דעת הקהל בקרב מול טראמפ

בשנה החולפת חלה עלייה בשיעור האמריקנים שתומכים בהפלות, למרות גל של מדינות בשליטה רפובליקנית שמטילות הגבלות חדשות על ההליך. כך עולה מסקר חדש של רויטרס ומכון Ipsos שפורסם היום (א').

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

58% מהנשאלים בסקר אמרו שזכות ההפלה צריכה להישמר בכל מקרה שהוא, או לכל הפחות ברוב המקרים – לעומת 50% בסקר זהה ביולי 2018. הפער בין הרפובליקנים לדמוקרטים גדול: 81% מהדמוקרטים שהשתתפו בסקר אמרו שצריך לאשר הפלה ברוב המקרים או בכולם, ולעומתם 55% מהרפובליקנים חושבים שההפלה אינה חוקית.

הפלה הפלות הפגנה נגד חוק לואיזיאנה ארה
מפגינות בעד הפלות בלואיזיאנה(צילום: AFP)

הפלה הפלות הפגנה נגד חוק לואיזיאנה ארה
(צילום: AFP)

שמונה מדינות בשליטה רפובליקנית העבירו השנה הגבלות חדשות על הפלות. פעילים למען הפלות חוששים שההגבלות האלה נועדו לגרום לבית המשפט העליון לשקול מחדש את פסק הדין רו נגד ווייד משנת 1973 – שמבסס את זכותה של אישה להפסיק את ההיריון. קמפיינרים שמתנגדים להפלות תולים תקוות ברוב השמרני שיש כעת בעליון - חמישה שופטים שמרנים מול ארבעה שופטים ליברלים (בעקבות שני מינויים של הנשיא דונלד טראמפ).

 

רוב האמריקנים לא מסכימים עם חלק מהצעדים שנעשו השנה כדי להגביל את ההפלות. לאחרונה סערה ארה"ב בעקבות החוק החדש באלבמה, שאוסר על הפלות גם במקרים של אונס וגילוי עריות, ומאשר הפלה רק לנשים מעטות שיש חשש לחייהן. מבין הנשאלים בסקר, 80% אמרו שהם תומכים בהפלה במקרים של אונס או גילוי עריות.

מפגינות נגד החוק לאיסור הפלות  בארה
(צילום:AFP)

הפגנה נגד חוקים שאוסרים הפלה הפלות בית המשפט העליון וושינגטון ארה
(צילום: EPA)

מפגינות נגד החוק לאיסור הפלות  בארה
(צילום: Reuters)

מפגינות נגד החוק לאיסור הפלות  בארה
(צילום: Reuters)
 

בנוסף אסרו השנה אוהיו וג'ורג'יה הרפובליקניות על הפלות (מחוץ למקרי חירום) אחרי השבוע השישי להיריון או אם בבדיקה התגלה שלעובר כבר יש דופק – מה שלעיתים יכול לקרות לפני שאישה בכלל מבינה שהיא בהיריון. האם צריך לאשר הפלה אחרי שבבדיקה התגלה שלעובר יש דופק? דעת הקהל חצויה בשאלה הזאת.

 

בסקר של רויטרס נמסר כי 85% מהאמריקנים בעד הפלה כשחיי האישה בסכנה. 59% אמרו שההפלה צריכה להיות חוקית כשיש ראיה שלתינוק יהיה פגם פיזי או שכלי. 58% מהאמריקנים חושבים שאסור לאפשר לאישה להפיל את העובר בשבוע ה-20 להריון, לעומת 30% שאומרים שצריך לאפשר זאת.

הפלה הפלות הפגנה נגד חוק סיינט לואיס מיזורי ארה
(צילום: רויטרס)

מחאה הפלות ב וושינגטון ארה
(צילום: רויטרס)
 

"אני חושב שהפלה זה דבר קשה מאוד, דבר נורא, אבל לדעתי לממשלה לא צריכה להיות דעה אם לעשות את זה או לא - זה דבר אישי מאוד", אומר סטיבן, מהנדס בגמלאות רפובליקני בן 69 מקליפורניה שהשתתף בסקר. "אני לא חושב שצריך להנחית את זה מלמעלה".

 

ההתנגדות של טראמפ להפלות חיזקה את מעמדו בבסיס המצביעים הרפובליקני, במיוחד בקרב הנוצרים המאמינים. יותר מ-20 מתמודדים דמוקרטים – שינסו לזכות במועמדות המפלגה בפריימריז לקראת בחירות 2020 – צפויים לנצל את דעת הקהל בארה"ב ולהצהיר בקמפיין שלהם על תמיכה בהפלות.

 

הסקר הראה שלמרות העניין הרב בנושא, רוב הבוחרים לא מעוניינים שהמועמד שיצביעו לו יתמקד בהפלות בקמפיין: רק 9% מהרפובליקנים אמרו שהם מעדיפים מועמד שמתמקד באיסור על הפלות. 11% מהדמוקרטים יעדיפו מועמד שזכויות האישה להפיל הן בראש סדר העדיפויות שלו. באופן מסורתי, הנושאים החשובים ביותר למצביעים בבחירות בארה"ב הם כלכלה ובריאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מפגינות בעד הפלות בלואיזיאנה
צילום: AFP
מומלצים