שתף קטע נבחר

"המוסד הישראלי הדליף את סרטון השוחד באוסטריה"

בכיר לשעבר בשירותי הביטחון החשאיים של גרמניה האשים את ישראל בהדלפת הסרטון שהוביל להתפטרותו של איש הימין הקיצוני וסגן הקנצלר האוסטרי: "יש למוסד את הטכנולוגיה ואת המניע - צמיחת זרמים קיצוניים מסוכנת ליהודים". נשיא ארגון ועידת רבני אירופה: "מריח כמו אנטישמיות"

 

 

מעורבות ישראלית בסערה האוסטרית: כשבוע לאחר שמנהיג הימין הקיצוני באוסטריה, היינץ כריסטיאן שטראכה, חולל סערה כשהודיע על התפטרותו מתפקידו כסגן הקנצלר, לאחר שנחשפו צילומים שבהם הוא נראה לכאורה מציע לאשת עסקים רוסייה חוזים ממשלתיים תמורת תמיכה כספית במפלגתו, יש מי שטוען למעורבות ישראלית בפרשה.

 

אדם רודולף, סגן יו"ר שירותי הביטחון החשאיים לשעבר של גרמניה, פרסם מאמר בירחון הגרמני "סיסרו" ובו העלה חשד כי המוסד הישראלי הדליף את "סרטון השוחד" שבגינו התפטר שטראכה: "לישראל יש אינטרס לקדם מדיניות ידידותית כלפיה, צמיחת מפלגות הימין הקיצוני עלולה לפגוע בקהילות היהודיות באירופה".

מנהיג הימין הקיצוני אוסטריה שוחד רוסי לכאורה פגישה חשאית איביזה ()
מתוך הסרטון שחולל סערה

היינץ כריסטיאן שטראכה אוסטריה (צילום: רויטרס)
התפטר: היינץ כריסטיאן שטראכה(צילום: רויטרס)

רודולף אדם יו
מאשים את ישראל: אדם רודולף

"לא סביר שמדינה אירופית תעמוד מאחורי מבצע שכזה", כתב רודולף במאמר. "שירותי המודיעין האמריקניים עסוקים בענייני קוריאה, איראן וסין, והמדיניות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ דווקא מצדדת בעמדות הימניות של סגן הקנצלר האוסטרי. לרוסים דווקא הייתה מערכת יחסים ידידותית עם שטראכה, ולגבי סין ומדינות ערב - אין להן עניין בהתערבות בפוליטיקה האוסטרית", פסל רודולף אפשרויות למעורבות זרה בדרך למסקנתו כי ישראל אחראית להדלפת הסרטון ולהפצתו. "נותרה רק מדינה אחת שיש לה יכולות אנושיות וטכנולוגיות למבצע כזה וגם מניע ברור - ישראל.

 

"בקרב הקהילה היהודית באירופה קיים פחד מפני האנטישמיות המתגברת ומכחישי השואה. לישראל יש אינטרס לקדם מדיניות ידידותית כלפיה וכלפיי הקהילות היהודיות באירופה, אם זרמים כמו מפלגת הימין הקיצוני ממנה מגיע שטראכה ימשיכו לצמוח, המדיניות של האיחוד האירופי עלולה להיות קיצונית יותר ולפגוע בקהילות היהודיות באירופה".

 

ארגון ועידת רבני אירופה, המונה כ-700 רבנים ראשיים מרחבי אירופה אשר התארגנו להגנה ולשמירת זכויות הקהילות היהודיות במדינות אירופה, ומהווים חוד חנית למיגור תופעת האנטישמיות, ראו בחומרה את האמירות של רודולף. הרב פנחס גולדשמידט, נשיא הארגון והרב הראשי של מוסקבה, אמר כי "האמירות של אדם רודולף, סגן יו"ר שירותי הביטחון החשאיים לשעבר של גרמניה, מדאיגות. הניסיון להעביר לישראל את האחריות על סופו הפוליטי של אחד ממנהיגי הימין הקיצוני באירופה - מריחה כמו אנטישמיות קלאסית. לא נוכל להתעלם מכך".

היינץ כריסטיאן שטראכה עם סבסטיאן קורץ אוסטריה (צילום: רויטרס)
היינץ כריסטיאן שטראכה עם סבסטיאן קורץ(צילום: רויטרס)

הרב פנחס גולדשמיט  נשיא ארגון ועידת רבני אירופה ()
הרב פנחס גולדשמיט: "מריח כמו אנטישמיות"
 

במסיבת עיתונאים שכינס שטראכה הוא אמר כי קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ קיבל את התפטרותו, וכי שר התחבורה נורברט הופר ימלא את מקומו. הצילומים שהובילו להתפטרותו של שטראכה פורסמו בעיתונים הגרמניים "דר שפיגל" ו"זידדויטשה צייטונג", ובהם הוא נראה משוחח לפני הבחירות ב-2017 עם אישה שהציגה את עצמה כאחייניתו של אוליגרך רוסי, ולכאורה דן עימה בעסקה המושחתת. לא ברור מי יזם את אותה פגישה - וגם מי תיעד אותה בחשאי.

 

על פי הדיווחים, הפגישה התקיימה בחדר פרטי בווילה באי איביזה, בעת ששני הפוליטיקאים ישבו על ספה, עישנו ושתו. בתיעוד, נשמעת האישה מציעה לרכוש 50% ממניות העיתון האוסטרי "קרונן זייטונג" ולהטות את עמדתו לטובת מפלגת החירות.

 

בתמורה, שטראכה אמר שהוא יכול להשיג עבורה חוזים ממשלתיים, והסביר שהוא מעוניין "לבנות תקשורת אוהדת כמו זו של אורבן" - כשהוא מתייחס לראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן. שטראכה גם הזכיר בפגישה כמה עיתונאים שיהיה צורך "לדחוף" החוצה מהעיתון, וחמישה אחרים שאותם הגדיר כ"אנשים חדשים שאנחנו נקדם". במהלך השיחה, שטראכה אמר כי כל ההטבות שהאישה תעביר למפלגת החירות יצטרכו לעבור דרך "עמותה" כדי לשמור על הסודיות. "עמותת צדקה, ללא קשר למפלגה. ככה לא יהיה דיווח לרשויות", הסביר.

 

במסיבת העיתונאים שערך שטראכה לאחר התפטרותו, אמר כי הוא נפל קורבן ל"התנקשות פוליטית" בלתי-חוקית. עם זאת, הוא הוסיף כי התנהגותו באירוע שתועד הייתה "מטופשת ושגויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים