שתף קטע נבחר

החרדים: כן לפשרת נתניהו. ליברמן: לא אוותר על עמדתי

מועצת גדולי התורה הסכימה למכסות ויעדי גיוס, אך בהחלטת ממשלה - שקל לשנות אותה. בליכוד אמרו כי "הכדור עובר לליברמן. אם יסכים, יש ממשלת ימין עוד הערב". בישראל ביתנו הגיבו: "תכלית המהלך - להאשים את ליברמן בבחירות חוזרות. נתניהו הוא האשם, לא נוותר על עמדתנו העקרונית"

 

 

החרדים אישרו את המתווה שהציג ראש הממשלה, אבל ליברמן דחה את ההצעה ואמר - נתניהו הוא האשם. במקביל לבליץ של ראש הממשלה בנימין נתניהו בניסיון להגיע להסכמות על חוק הגיוס לפני הדד-ליין להקמת ממשלה, אישרה הערב (יום א') מועצת גדולי התורה את הצעת הפשרה שגיבש השר לשעבר אריאל אטיאס - ושזכתה לגיבוי מנתניהו. זמן קצר לאחר האישור החרדי מסר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "לא נוותר על עמדתנו העקרונית". נתניהו אמר על כך: "אני מתקשה להאמין שזה חוק הגיוס. יש פה משהו אחר".

 

בהודעת ישראל ביתנו נאמר כי "ההזמנות הערב למפגשים אישיים אצל רה"מ, כמו גם הודעה ממועצת גדולי התורה 10 דקות לפני מהדורות הערב - אלו שני צדדים של מהלך אחד הנועד להפעיל לחץ על ליברמן. תכליתו של המהלך הוא להאשים את ליברמן וישראל ביתנו בבחירות חוזרות לכנסת. האמת שכל האשמה על בחירות חוזרות היא על הליכוד ועל העומד בראשו".

אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו ויעקב ליצמן (צילום: אוהד צויגנברג, אמיל סלמן, אלכס גמבורג)
אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו ויעקב ליצמן(צילום: אוהד צויגנברג, אמיל סלמן, אלכס גמבורג)

משבר קואליציוני  ()

לו
(צילום: אמיל סלמן )

"לאחר ניסיון כושל להקים ממשלה בתנאים מיטביים היינו מצפים מרה"מ להפעיל לחץ על המפלגות החרדיות והרבנים העומדים מאחוריהן", נמסר מישראל ביתנו. "בכל אופן, ההצעה שלנו מונחת על השולחן. פרסמנו אותה ברבים ואין בכוונתנו לוותר על עמדתנו העקרונית".

 

כאמור, בירושלים אישרה הערב מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, בראשות האדמו"ר מגור, פטרונו הרוחני של ליצמן, את הפשרה שגיבש אטיאס, חבר צוות המו"מ של ש"ס, בעניין חוק הגיוס. על פי ההצעה שאושרה, הרבנים יסכימו לכלול מכסות וייעדים שיגבילו את הפטור משרות של בני הישיבות ויגבירו את שילובם בצבא ובשירות האזרחי, בניגוד לעמדה הבלתי מתפשרת שהציגה המועצה עד עתה, אך בתנאי שהדברים ייקבעו בהחלטת ממשלה, שאותה קל יותר לשנות במידת הצורך, ולא בחוק עצמו.

 

המשמעות היא שלראשונה יעקב ליצמן יישר קו עם אריה דרעי ומשה גפני והסכים למכסות וליעדים בחוק הגיוס. בליכוד אמרו כי "מועצת גדולי התורה קיבלה את מתווה ראש הממשלה בעניין חוק הגיוס. זאת פריצת דרך שמאפשרת להשלים את חוק הגיוס. כעת הכדור עבר לאביגדור ליברמן - אם יסכים, יש ממשלת ימין עוד הערב".

אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים  (צילום: אוהד צויגנברג)
ליברמן: "לא נוותר על עמדתנו העקרונית"(צילום: אוהד צויגנברג)

החרדים אישרו את מתווה חוק הגיוס. האדמו"ר מגור (צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת) (צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת)
החרדים אישרו את מתווה חוק הגיוס. האדמו"ר מגור(צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת)
 

האדמו"ר מגור לא נכח בישיבה, אך יוצג בה על ידי אנשיו. ש"ס ודגל התורה (הפלג הליטאי ביהדות התורה, בראשות ח"כ משה גפני) תומכים בהצעה, שלדעתם אינה עומדת בסתירה לאינטרס החרדי ולא תפגע במעמדם המיוחד של לומדי התורה. בסיום הכינוס ולפני הגעתו לנתניהו אמר ליצמן: "לא חושש מבחירות, אולי יהיה לי 9-10 מנדטים".

 

לאחר אותה החלטה של מועצת גדולי התורה, פנה לליברמן בצלאל סמוטריץ', מספר 2 באיחוד מפלגות הימין: "ידידי, בניגוד להערכות שלך ושל רבים אחרים, כל המפלגות החרדיות, כולל אגודת ישראל, מתייצבות מאחורי הפשרה. עכשיו הכדור במגרש שלך. גלה אחריות ותן תשובה חיובית עוד הערב ויאללה בוא נקים ממשלת ימין טובה ונשנה את העולם. פוליטיקה היא אמנות של פשרות ואתה יודע את זה".

 

הערב נתניהו זימן אליו את כל ראשי המפלגות לפגישות אישיות, במטרה "למנוע בחירות מיותרות" כלשונו. ליברמן אמר למקורביו כי יגיע לפגישה עם נתניהו, "אם יסכימו להצעת הפשרה שלי שהחרדים לא יצביעו בכנסת על חוק הגיוס. במקרה כזה, יש על מה לדבר". נתניהו הגיב: "הצעתי את פשרת אריאל אטיאס - לקבוע יעדים בממשלה כמו בחוק הגיוס של לפיד". פשרה זו היא שאושרה על ידי ליצמן, אבל ליברמן טרם אמר כי הוא מסכים לה.

 

"אני עושה עכשיו מאמץ אחרון להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות מיותרות", אמר נתניהו. "הנחתי בפני השותפים הצעה לפתרון. הוא מבוסס על העקרונות שהצבא קבע ועל הנתונים שהצבא קבע - אין שום סיבה לדחות את זה". הפגישה הראשונה שקיים נתניהו הערב הייתה עם יו"ר כולנו משה כחלון. לפני כן אמר נתניהו כי אם יוקדמו הבחירות - הוא מעוניין לרוץ בהן ברשימה משותפת עם כולנו של כחלון.

 

בתוך כך, ח"כים מהליכוד קיבלו הנחיה להתייצבות מלאה בכנסת מחר, לקראת ההצבעה על החוק של מיקי זוהר לפיזור הכנסת. במקביל, כל סיעות האופוזיציה יתכנסו מחר בשעה 13:00 לישיבה הקבועית. לפי ח"כ אחמד טיבי הם ידונו "כיצד ננהג יחד מול הספין של נתניהו לגבי פיזור הכנסת בהצבעה טרומית, אם בכלל זה יעלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גמבורג
ליצמן, הערב
צילום: אלכס גמבורג
מומלצים