שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשיאת העליון נגד נתניהו: "דיברת על הצורך בבית משפט חזק - מה נשתנה?"
  בנאום חריף בכנס עורכי הדין באילת ציטטה אסתר חיות דברים שאמר ראש הממשלה לפני שנתיים על הצורך בבית משפט עצמאי: "האם אירע דבר מה המצדיק סטייה מעקרונות חשובים אלה? התשובה שלילית". היא ציינה את "השיח הבוטה ומשולח הרסן" במהלך הרכבת הממשלה

   

  נשיאת העליון נגד ראש הממשלה    (צילום: קונטקט)

  נשיאת העליון נגד ראש הממשלה    (צילום: קונטקט)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תקפה הבוקר (ב') את ראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות הרפורמות המתוכננות במערכת המשפט. בנאום חריף בכנס לשכת עורכי הדין הוסיפה חיות כי ההתבטאויות נגד מערכת המשפט במהלך הרכבת הממשלה משקפות "שיח בוטה, עולב ומשולח רסן".

   

  חיות ציטטה דברים שאמר נתניהו בטקס השבעתה לתפקיד, אז דיבר על חשיבות עצמאות בית המשפט ושמירה על שיח מכבד בין הרשויות, ושאלה: "מאז אותו הטקס בבית הנשיא חלפה כשנה וחצי, ואני מבקשת לשאול מה נשתנה במהלך תקופה זו? האם אירע מאז דבר מה המצדיק סטייה מעקרונות חשובים אלה? לטעמי התשובה לכך שלילית".

  כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
  חיות. "מה נשתנה? האם אירע דבר המצדיק סטייה מעקרונות חשובים אלה?"(צילום: יאיר שגיא )

  הנשיאה ציטטה את הדברים שאמר נתניהו בטקס השבעתה: "דבר אחד שלא משתנה, ואסור שישתנה, זה הצורך בבית משפט חזק, עצמאי, ישר וחסר פניות. זה לא השתנה, זה גם לא ישתנה... הנקודה המהותית היא לא עצם הוויכוח, שהוא בלתי נמנע, אלא איך יוצרים דו-שיח אפקטיבי בין הרשויות, מתוך גישה מאוזנת וכבוד הדדי".

   

  חיות תמכה היום בדברים שאמר אז נתניהו: "הדבקות בעקרונות החשובים הללו שעליהם עמד ראש הממשלה בנאומו, השמירה על בית משפט עצמאי ובלתי תלוי וקיום הידברות פתוחה, סדירה וכנה בין הרשויות, שמתאפיינת בכבוד הדדי, היא אחת הערובות החשובות לקיומם של חיים דמוקרטיים במדינת ישראל".

  בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
  נתניהו. "הדבקות בעקרונות שעליהם הוא עמד בנאומו היא אחת הערובות לקיומם של חיים דמוקרטיים"(צילום: אמיל סלמן)

  "אני סבורה כי על מנת לשמור על מעמדה של הרשות השופט כרשות ניטרלית וא-פוליטית, ראוי לה, ככלל, שלא להיגרר אל השדה הפוליטי גם כשהגורמים הפוליטיים עוסקים לאחר תום מערכת הבחירות במלאכת הרכבת הממשלה", אמרה חיות. "אך האם על הרשות השופטת להתמיד בשתיקתה גם כאשר מנסים לשנות מן היסוד את מערך היחסים בינה לבין הרשויות האחרות ולפגוע פגיעה משמעותית בסמכויותיה?"

   

  בהמשך נאומה היא התייחסה להתבטאויות על מערכת המשפט שנשמעו במהלך הרכבת הממשלה: "לצערי רב המרחק בין הידברות מכובדת ובין השיח הבוטה, העולב ומשולח הרסן אשר אפיין את מערכת הבחירות לכנסת ה-21, ואשר ממשיך ללוות גם עתה את המגעים להרכבת הממשלה. בשיח זה בלטו וממשיכות לבלוט בחומרתן התבטאויות מצד גורמים שונים המופנות כלפי הרשות השופטת בכלל, וכלפי בית המשפט העליון בפרט".

   

  חיות הבהירה שלא תתייחס באופן מפורט לרפורמות המתוכננות במערכת המשפט, זאת בין היתר כי "כשופטים אנו נזהרים מאוד שלא להביע דעה או עמדה אלא לאחר שכל העובדות נהירות לנו ומוצגות באופן מוסמך ומהימן. עד כה כל אשר שמענו לעניין אותן הרפורמות לא היו אלא ידיעות ואמירות כלליות בתקשורת".

  כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
  שקד. "אין רשות שהיא מעל הכללים"(צילום: יאיר שגיא )

  בכנס השתתפה גם שרת המשפטים איילת שקד: "אין רשות שהיא מעל הכללים ומחוץ למערכת האיזונים והבלמים. אני קוראת לאלו הסבורים שכל תזוזה במערכת האיזונים היא קץ הדמוקרטיה – הפסיקו עם הבכי והנהי, דברו לגופו של עניין. יש תחושה שטענות חזקות מהצד השמרני נתקלות בחומות של הפחדה ודמגוגיה מהצד שני".

   

  היא התייחסה לרצון הקואליציה לחוקק את פסקת ההתגברות: "הרעיון של לייבא את פסקת ההתגברות מקנדה היה של אהרון ברק. אני לא זוכרת שהיו אז עצומות של חורבן הדמוקרטיה".

  כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
  עו"ד חימי. "הניחו לשלטון החוק ולבית המשפט העליון שבראשו"(צילום: יאיר שגיא )

  בפתיחת הכנס נאם היו"ר הזמני של לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי: "אני יוצא כאן בקריאה לכל הגורמים המעורבים, הניחו לשלטון החוק ולבית המשפט העליון שבראשו. בית המשפט העליון הוא מבצרה של הדמוקרטיה, ועל כולנו מוטלת החובה לשמור עליו ככזה.

   

  "לשכת עורכי הדין תוביל את המשימה, להיות גורם מתווך ומקשר בין משרד המשפטים לבית מערכת בתי המשפט. צלע שלישית בתוך משולש הזהב – מערכת אכיפת החוק, משרד המשפטים ולשכת עורכי הדין. ביום שאנחנו עורכי הדין האמונים על מלאכת המשפט והצדק נאבד את האמון במערכות הללו, נאבד את מערכת המשפט, ולא יהיה דין ולא יהיה דיין במחוזותינו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים