שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מנדלבליט: הטענה שחסינות תגן על נתניהו מהחלטות לא ענייניות - חסרת בסיס
  היועץ המשפטי לממשלה התייצב בכנס לשכת עורכי הדין באילת נגד הניסיונות לפגוע בלגיטימיות של החלטותיו ולהגביל את בית המשפט: "לא תהיה לאזרח כל הגנה". פרקליט המדינה שי ניצן שדיבר אחריו אמר כי "הטענה שרודפים ראש ממשלה משיקולים זרים - היא טענת כזב. האמת תנצח"

   

   

  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, תקף הבוקר (יום ב') במילים קשות את הניסיונות לבצע רפורמות מרחיקות לכת במערכת המשפט שעלולות לפגוע בדמוקרטיה ובאיזון בין הרשויות. לדבריו, "הטענה כאילו מערכות החוק והמשפט פוגעות כביכול בדמוקרטיה וברצון העם – מבטאת חוסר הבנה של מהות השיטה הדמוקרטית". הוא גם יצא נגד הניסיון לחוקק את חוק החסינות כדי להגן לכאורה על ראש הממשלה מ"החלטות לא ענייניות".

  כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: מאיר אוחיון)
  מנדלבליט(צילום: מאיר אוחיון)
   

  "הטענה כי תיקון לחוק החסינות נדרש כדי להגן כביכול על ראש הממשלה מפני החלטות לא ענייניות לגביו היא חסרת כל ביסוס", קבע מנדלבליט. "קשה שלא להתרשם שזו איננה המטרה האמיתית העומדת בבסיס הכוונה לקדם את התיקון לחוק החסינות, או כל דבר חקיקה אחר שנועד לשנות מהמצב המשפטי הקיים בהקשר זה. גם הטענה כי תיקון זה נדרש כדי להגן על חברי כנסת שמבקשים לקדם חקיקה שקשורה למערכות החוק והמשפט, היא מופרכת לחלוטין. אין כל קשר בין הדברים. האמת צריכה להיאמר - עבודת התביעה הכללית בקשר לתיקי ראש הממשלה היא מקצועית, עניינית ויסודית".

  בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
  נתניהו. "ככל שבאי-כוחו יתייצבו לשימוע במועד שנקבע, טענותיהם יישמעו ויישקלו לעומק"(צילום: אמיל סלמן)

  מנדלבליט הוסיף: "לאורך כל הדרך, עמדנו מול לחצים משני צידי המתרס, ולא נכנענו להם. לעולם לא ניכנע לשום לחץ שהוא. ככל שבאי-כוחו של ראש הממשלה יתייצבו לשימוע במועד שנקבע, טענותיהם יישמעו בלב פתוח ובנפש חפצה ויישקלו לעומקן כנהוג. אני מאמין גדול בחשיבותו של תהליך השימוע, ואינני אומר זאת מן השפה ולחוץ".

   

  עוד תקף מנדלבליט: "הטענה כאילו מערכות החוק והמשפט פוגעות כביכול בדמוקרטיה וברצון העם - מבטאת חוסר הבנה של מהות השיטה הדמוקרטית, המבוססת על ביזור הכוח ועל הפרדת הרשויות. בדמוקרטיה אין לאף אחת מן הרשויות כוח אבסולוטי, לא לשליט וגם לא למחוקק, לא לשופט וגם לא ליועץ, לא לשוטר וגם לא לראש העיר. המתח בין גורמי הכוח של רשויות המדינה הוא חלק אינהרנטי, חיוני, ומאזן במשטר הדמוקרטי. מערכות החוק והמשפט משמשות, אפוא, אבני יסוד חשובות במבנה המשטרי של מדינת ישראל. הן ערובה לעוצמתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

   

  כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
  מנדלבליט ושקד. "מותר לבדוק, מותר לבחון, אך אסור לשפוך את התינוק עם המים"(צילום: יאיר שגיא )

  היועמ"ש אמר כי אינו נמנה עם אלו הסוברים כי מערכות החוק והמשפט צריכות להיות חסינות מפני כל שינוי. "מותר לבדוק. מותר לבחון. מותר לבקר. אך 'אסור לשפוך את התינוק עם המים'. בחינה כזו חייבת להיעשות בשיתוף ובצורה מכבדת, תוך שמירה על עקרונות היסוד של שיטתנו כמדינה יהודית ודמוקרטית, האמונה על הגנת אזרחיה ותושביה".

   

  "לשיטתי, תהליכי שינוי – הנעשים באופן ענייני, תוך שיח ציבורי ופרלמנטרי מעמיק ודיאלוג מכבד עם מערכות החוק והמשפט – יכולים להביא לשיפור עבודתן של מערכות אלו ולחיזוק אמון הציבור בהן", הוסיף.

  כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
  מנדלבליט(צילום: יאיר שגיא )

  הוא התייחס לתפקידו של היועץ המשפטי לממשלה: "אין מדובר בניסיון לפגוע בסמכויותיה של הממשלה הנבחרת או לגרוע מהן. המדיניות השלטונית היא עניין לדרג הפוליטי להכריע בו. אנו מקפידים על כך, אבל כל הפעולות צריכות להיות חוקיות. האם מישהו ירצה לחלוק על כך?".

   

  "אני מאמין גדול במשילות, ובצורך של הממשלה להיות מסוגלת להוציא את מדיניותה אל הפועל באופן חוקי. ניתן לראות זאת באלפי ההכרעות המשפטיות שקיבלנו במהלך כהונתי בתפקיד, שברובן המכריע, למעט מקרים חריגים ביותר ובודדים במספר, פעלנו יחד עם הממשלה לקידום מדיניותה – בתחומי הביטחון, הכלכלה, ההתיישבות, ובעוד תחומים רבים נוספים", אמר היועץ המשפטי.

   

  פרקליט המדינה: "השקרים מתפשטים, האמת תנצח"

  מיד אחרי מנדלבליט נאם בכנס פרקליט המדינה שי ניצן, שהתייחס לשימוע הצפוי של ראש הממשלה נתניהו. "אין בכוונתנו לקפח את ראש הממשלה ולהקצות לבאי כוחו זמן קצר מדי להכנה. מנגד, אין כל מקום לדרוש ולצפות כי נתמהמה ונקצה פרקי זמן ארוכים יתר על המידה כאשר אין סיבה אמיתית לכך... פרק זמן של שישה חודשים הוא פרק זמן סביר לחלוטין להתכונן לשימוע".

  כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
  ניצן עם היו"ר הזמני של לשכת עורכי הדין(צילום: יאיר שגיא )

  ניצן התייחס להצעת החוק לתיקון חוק חסינות חברי הכנסת: "הטענה הנשמעת כאילו על הפוליטיקאים להתגונן באמצעות חקיקה שונה ומשונה, מפני מערכת אכיפת החוק, ש'תופרת תיקים' כביכול, היא טענת כזב. ואף על פי כן, לצערי, נדמה כי השקרים האלה לא נעלמים, אלא הולכים ומתפשטים. אך אל דאגה. סוף האמת לנצח".

   

  הוא הוסיף: "איני יודע אילו חוקים יחוקקו כאן בעתיד. אך בכוונתנו להמשיך ללא רתיעה למלא את תפקידנו, לסיים את מלאכתנו ולהציג בפני הציבור את עמדתנו המקצועית הסופית שתגובש אך ורק על פי הדין. איני יודע אלו חוקים יחוקקו כאן בעתיד. אך אני יודע כי שום חוק לא יוכל למנוע מהצדק והאמת לנצח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים