שתף קטע נבחר

קיבל תואר דוקטור בגיל 90: "לא לוותר על החלום"

גבריאל ברשי קבע שיא חדש לאחר שסיים את הדוקטורט שלו במקרא לאחר 4 שנים: "הייתי צריך ללמוד שתי שפות זרות - עתיקה ומודרנית". על הסטודנטים הצעירים שלמדו איתו: "יודעים יותר ומבינים פחות"

 

 

 

ד"ר גבריאל ברשי, שקיבל היום (ב') באופן רשמי את תואר הדוקטור מאוניברסיטת חיפה, קבע שיא חדש והפך לאדם המבוגר ביותר בישראל שמקבל את התואר - בגיל 90.

 

ד"ר ברשי הוא האדם המבוגר ביותר שזוכה בתואר. הוא החל לעבוד על התואר בנושא עיון מחדש במזמורי היחיד בספר תהילים כבר בשנת 2007. כדי להשלים את המשימה הוא נדרש ללמוד את השפה האכדית וגרמנית.

שיא חדש: אוניברסיטת חיפה העניקה הערב תואר דוקטור לאדם המבוגר ביותר שזוכה בתואר (צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה)
ד"ר ברשי אחרי קבלת התואר(צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה)

ברשי, אב לשלושה וסב לשלושה, הוא איש צבא לשעבר. הוא פיקד על גדוד 12 של גולני, היה סמח"ט ומפקד בקורסי קצינים, והשתחרר בדרגת אלוף משנה.

 

בראיון לאולפן ynet סיפר מה גרם לו להשיג את התואר דווקא עכשיו: "הצטבר אצלי הרבה חומר מחקר שעסקתי בו בנושא מקרא, אז ניגשתי לאוניברסיטה והצעתי לעשות מזה משהו לדוקטורט".

 

גבריאל ברשי  (צילום: עידו ארז)
גבריאל ברשי (צילום: עידו ארז)

-במה התעסקת בדוקטורט שלך?

"הנושא היה מזמורי היחיד בתהילים, היחסים של האדם כלפי האל, השאלה היתה בעצם איך הוא מנסה לשכנע את האל להיענות לבקשתו. הנושא שלי מלכתחילה היה יחסי אל-אדם אבל התברר לי שהאל לא קיים בתהילים ורק האדם פונה אליו, ולמעשה אם האל לא נענה לפנייתו זה לא אומר שהאל לא שמע או לא התייחס, יכול להיות שהוא החליט לא לענות".

 

-למדת עם חבר'ה צעירים, איך היה להיות איתם על אותו ספסל לימודים?

"היה נחמד. גם מתקופת הלימודים של התואר השני היה פער גדול ביני לבין הסטודנטים, והייתה לי הרגשה שהם יודעים הרבה יותר ומבינים הרבה פחות".

 

-אתה ממליץ למי שמתלבט ללכת למסלול הזה?

"שמעתי שלא מעט אנשים חיכו הרבה זמן או עסקו הרבה זמן בעבודתם עד שקיבלו את התואר, לי זה לקח כמה שנים טובות משום שאני בוגר תואר ראשון ושני בתחום מדע המדינה, ועברתי למקרא אז הייתי צריך לעשות הסבה וללמוד שתי שפות זרות, עתיקה ומודרנית. הלימודים לקחו ארבע שנים.

 

-מה המסר שלך לסטודנטים הצעירים?

לא לוותר על החלום והרצון. אם מתאמצים משיגים. העיקר הוא לעמוד על שלהם".

 

הוא הוסיף כי את העבודה כתב בעצמו במחשב, אולם נעזר במומחים לצורך הערות השוליים והביביליוגרפיה, "היות והשיטות של כתיבת עבודות השתנו מאז שסיימתי את לימודי התואר השני. אחד הקשיים במהלך ההשלמות וכתיבת הדוקטורט היה שינון וחזרה על דברים שלמדו. הסטודנטים הצעירים זכרו יותר טוב ממני אבל בכל הקשור להבנת הדברים לגיל יש יתרון. בלימודי הגרמנית הסטודנטים הצעירים נעזרו בי רבות", סיפר.

 

את עבודת הדוקטורט הקדיש ברשי לאשתו, בת שבע ז"ל, שהלכה לעולמה לפני שהשלים את העבודה. "היא ויתרה, התאמצה והתגאתה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה
ד"ר ברשי אחרי קבלת התואר
צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה
מומלצים