שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  גבאי: שליח של נתניהו הציע שנצטרף תמורת ויתור על חוק החסינות

  יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בשיחות עם חברי מפלגתו: "שליח של נתניהו הציע - הצטרפו לממשלה ונוותר על חוק החסינות ופסקת ההתגברות". גבאי הבהיר כי לא יצטרף במקום ליברמן. הליכוד: "אין תגובה". ראשי הקואליציה: אם לא יימצא פתרון, נלך לבחירות ב-27 באוגוסט

  האם בצל משבר פוליטי שעשוי להוביל לבחירות חדשות, ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה להציע למפלגת העבודה להצטרף לממשלה? יו"ר העבודה ח"כ אבי גבאי סיפר היום (ב') בשיחות עם חברי מפלגתו בכנסת כי קיבל ביממה האחרונה פנייה מנתניהו באמצעות שליח מוכר, כדי להצטרף לממשלתו ובכך להימנע מבחירות חוזרות. התמורה, לפי גבאי, היא ויתור על חוק החסינות ופסקת ההתגברות. הליכוד: "אין תגובה".

   

  אבי גבאי בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולמויסקי, EPA)
  אבי גבאי ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולמויסקי, EPA)

  בשיחות סיפר גבאי, כי שליחו של נתניהו הציע לו דיל: "תודיע שאתה תומך בממשלת נתניהו ומצטרף לממשלה - ונתניהו יוריד מסדר היום את חוק החסינות ופסקת ההתגברות". גורם בעבודה טען, כי נתניהו שלח כמה פעמים שליחים לגבאי עם הצעות שונות כדי שיצטרף לממשלה, אולם ההצבעה האחרונה הייתה הקונקרטית ביותר. לדברי גבאי, נתניהו הציע לוותר על חוקי החסינות ופסקת ההתגברות כדי לשכנע את מפלגת העבודה להצטרף לממשלה.

   

  אבי גבאי טען בשיחות עם חברי מפלגתו, כי אין לו כוונה להצטרף לממשלת נתניהו וכי לא יצטרף לקואליציה במקומו של אביגדור ליברמן.

   

  גבאי כתב בחשבון הטוויטר שלו כי מפלגתו תתנגד לפיזור הכנסת: "‏אם נתניהו ייכשל בהרכבת ממשלה, המנדט חוזר לנשיא. נתנגד לבחירות. הן משרתות רק את נתניהו ולא את המדינה. לא ניתן למי שרוצה לפרק את הדמוקרטיה בישראל כלים במשא ומתן מול ליברמן". גם יו"ר סיעת "כחול לבן", בני גנץ, אמר בישיבת סיעתו כי יתנגד למהלך. 

    

   

  גבאי הזהיר בהפגנת "חומת מגן לדמוקרטיה" בסוף השבוע כי "הסכנה היא אמיתית, לא מדובר בקריאות 'זאב זאב'. זוהי לא פרנויה של אנשי שמאל. אנחנו רואים בכנסת פוליטיקאים שלא מאמינים בדמוקרטיה, זו האמת, הם לא מאימיינם בשוויון, לא מאמינים בערך האדם והם משרתים ראש ממשלה שעובר את אותן עבירות במשך שנים רבות".

    

  לדברי גבאי, "אנחנו חייבים לשכנע ביחד שחסינות לפוליטיקאים היא מדרון חלקלק, שאחרי חסינות לנתניהו תגיע גם חסינות לטייקונים שתומכים ונתמכים על-ידי נתניהו". הוא סיפר כי לפני כשלושה חודשים שאלה אותו ילדה בכנס בחירות אם יוכל להבטיח לה שתהיה דמוקרטיה כשתגדל, "שאלה כל כך מדויקת, כל כך כואבת, כל כך מעוררת מחשבות. בדור שלי לא שאלו את זה, הדמוקרטיה הייתה ברורה וקיימת בדיוק כמו האוויר שאנחנו נושמים. קם לו דור צעיר שעבורו הדמוקרטיה לא מבונת מאליה, שצריך להילחם שהיא תהייה חלק מחייו".

   

  על רקע המשבר בהרכבת הממשלה הבאה, עלה הבוקר בשיחות בין נתניהו לראשי סיעות הקואליציה המיועדת תאריך אפשרי לבחירות אם אכן יוקדמו - 27 באוגוסט.

  משבר קואליציוני ()

   

  דרעי: "המפלגות החרדיות עשו צעדים מרחיקי לכת לכיוון ליברמן"

  יו"ר ש"ס השר דרעי התייחס למשבר בהרכבת הממשלה הבאה ואמר כי "בישיבת ראשי המפלגות סיכמנו, לצערי, על הגשת החוק לפיזור הכנסת. אני אומר לצערי כי לא הלכנו לבחירות כדי ללכת שוב לבחירות, הבוחר אמר את דברו. 65 מנדטים בחרו בנתניהו לראשות הממשלה וזה הרצון האמיתי של רוב העם. התאריך המועדף על כל מרכיבי הקואליציה הוא מה שיותר מהר, 90 יום, שזה 27 לאוגוסט".

   

  "אני מפנה קריאה אחרונה לליברמן: עם ישראל לא צריך היום שוב בחירות. ראשית, זו הוצאה ענקית מאד שיכולה לפתור הרבה בעיות, בנוסף אנחנו כבר הרבה זמן בממשלה שלא יכולה לקבל החלטות ויש לנו אתגרים רבים בבטחון. בדרום ובצפון מאתגרים אותנו יום יום שעה שעה. גם בבחירות הבאות אני מעריך שנתניהו ייבחר שוב וגוש הימין יעלה ואפילו יתחזק, כך שאני לא רואה את התועלת בבחירות. הוויכוח הוא מינורי. המפלגות החרדיות עשו צעדים מרחיקי לכת לכיוון ליברמן, הרבה מעבר לחמישה מנדטים שיש לו. הוא חייב לגלות אחריות, ולהתגמש ולהקים את הממשלה רגע לפני שהיא מתפזרת", הוסיף.

   

   

  אמיר אלון וקובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולמויסקי, EPA
  אבי גבאי ובנימין נתניהו
  צילום: אלכס קולמויסקי, EPA
  מומלצים