שתף קטע נבחר

ההצעה לפיזור הכנסת עברה בקריאה טרומית

אור ירוק במליאה להצעה לפיזור הכנסת: 63 ח"כים הצביעו בעד, 43 התנגדו. ח"כ זוהר - שהניח את הצעת החוק - פנה לליברמן: "לתת למישהו אחר להרכיב את הממשלה זו בגידה בציבור". יועמ"ש הכנסת: "זה הליך לא שגרתי"

 

בנימין נתניהו אביגדור ליברמן (צילום: אבי מועלם, AP)
נתניהו וליברמן(צילום: אבי מועלם, AP)

פחות מחודש אחרי שהושבעה, הכנסת ה-21 אישרה הערב (ב') בקריאה טרומית את הצעת החוק לפיזורה: 63 הצביעו בעד, 43 התנגדו ושישה נמנעו. כדי שההצעה תאושר באופן סופי, היא תצטרך לעבור במליאה בשלוש קריאות נוספות.

 

אחרי ההצבעה במליאה בקריאה טרומית, התכנסה הוועדה המסדרת של הכנסת ואישרה פה אחד הקמת ועדה מיוחדת לצורך אישור הצעת החוק. אחר כך צריכה גם מליאת הכנסת לאשר את הקמת ועדה זו. בהמשך תדון הוועדה המיוחדת בהצעת החוק לפיזור הכנסת, ותכין אותה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

 

מליאת הכנסת דנה בקריאה טרומית בחוק לפיזור הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
הדיון במליאת הכנסת(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

במהלך הדיון במליאה פנה יוזם הצעת החוק, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) ליו"ר ישראל ביתנו - שמתבצר לפי שעה בעמדתו בנוגע לחוק הגיוס: "על מה המלחמה? אנחנו יודעים לעבוד יחד. למה צריך את החוק הזה?". הוא פנה גם ליו"ר כחול לבן בני גנץ: "אל תשלה את חבריך שיש לך יכולת להרכיב ממשלה בלי הסיעות הערביות. לך תדע מה האכזבה הזו תעשה להם. עוד אמר: "כולנו תקווה שליברמן יגיע להבנות עם המפלגות החרדיות ונוכל סוף-סוף להקים את הממשלה הזו".

 

גנץ עצמו אמר בדיון: "הגיוס חשוב והשירות בוודאי חשוב. בצד העניין הזה, גם לימוד התורה הוא חשוב. אבל באמת יש פה דבר הרבה יותר חשוב שלא מזכירים אותו - וזה הרצון לבנות מבצר משפטי למי שאיננו נוכח כאן כעת".

דיון הועדה המסדרת לקראת חוק פיזור הכנסת (צילום: עמית שאבי)
מיקי זוהר בדיון בוועדה המסדרת(צילום: עמית שאבי)

 

דיון הועדה המסדרת לקראת חוק פיזור הכנסת (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 

לפני ההצבעה במליאה התקיים דיון בוועדה המסדרת בבקשה לאשר פטור מחובת הנחה להצעת החוק לפיזור הכנסת. לפי תקנון הכנסת, ניתן לקיים דיון מוקדם בהצעת חוק לפני שחלפו 45 ימים מיום הנחתה על שולחן הכנסת, רק במידה שהוחלט על קיצור התקופה, וזאת רק אם יש להצעת החוק חשיבות או דחיפות מיוחדת. לכן, כדי לאפשר את תחילת ההצבעות במליאה עוד היום, נערך הדיון בוועדה המסדרת של הכנסת.

 

היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, הדגיש בוועדה כי מדובר בהליך בלתי שגרתי, ואמר: "אנו סבורים שממשלת מעבר אינה יכולה להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיזור הכנסת, ועל כן יו"ר הוועדה הניח את הצעת החוק כהצעת חוק פרטית".

 

במהלך הדיון בוועדה המסדרת אמר ח"כ זוהר לנוכחים: "אם הייתם אומרים לי שנהיה בסיטואציה המוזרה הזו - הייתי אומר לכם שהשתגעתם ושולח אתכם להתאשפז באחד המוסדות במדינת ישראל. מבחינתנו, זה לא אירוע שאנחנו מעוניינים בו, אלא נקלענו אליו על לא עוול בכפינו".

 

 

 

עוד אמר ח"כ זוהר: "נוצר מצב מאוד הגיוני בדמוקרטיה הישראלית, שבו שני צדדים לא מגיעים להסכמה. בהזדמנות הזו אנו קוראים לסיום העניין הזה ולהגיע להסכמה על מנת שנוכל להקים את הממשלה, בהתאם למה שהציבור מצפה מאיתנו. אני מקווה שלמרות שאנחנו מקדמים את החוק הזה - המו"מ הקואליציוני ייגמר ולא ניגרר למערכת בחירות מיותרת". הוא התחייב "לסיים את החקיקה בכל דרך עד יום רביעי בחצות - אם וכאשר נצליח להרכיב ממשלה - ואז החוק יהפוך למיותר".

 

האוזר לזוהר: "שחררו אותנו מקרב החסינות - ונבוא לממשלת אחדות"

בתגובה על הדברים, תקף ח"כ צבי האוזר (כחול לבן) את ההצעה לפזר את הכנסת וטען כי היא נועדה למלט את ראש הממשלה מאימת הדין. "זה קרב מאסף לחסינות של ראש הממשלה שיעלה לציבור חמישה מיליארד שקלים". האוזר הטיח בזוהר: "שחררו אותנו מהקרב החסינות הזה - ונבוא לקואליציה בלי שום בעיה. תהיה ממשלת אחדות תוך 24 שעות".

 

 

 

טיבי נגד זוהר: "כחול לבן ישבו עם הערבים? אמירה גזענית"

גם ח"כ אחמד טיבי (חד"ש-תע"ל) התפרץ לעבר זוהר בעקבות אמירתו שלפיה "כחול לבן ישבו עם הערבים": "זה גזעני. תגיד הסיעות הערביות". זוהר השיב לו: "למה? ערבי זו מילת גנאי? טיבי, לא צריך להיות בעל רגשי נחיתות".

 

מוקדם יותר זוהר פרסם בטוויטר את חתימות ראשי הסיעות בחשבון הטוויטר שלו ופנה ליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "ראשי הסיעות חתמו על הסכמה לתמיכה בחוק פיזור בהתאם לבקשתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. עדיין לא מאוחר: ליברמן, תתעורר!".

 

טופס ההסכמה על פיזור הכנסת ()
טופס ההסכמה על פיזור הכנסת

  


 

לחצו להגדלה

 

ליברמן: "לא אהיה פרטנר לממשלת הלכה"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר בצהריים כי הוא תומך בהקדמת הבחירות, והוסיף כי המשא ומתן הקואליציוני מסתמן כ"בזבוז זמן". הוא הפנה אצבע מאשימה לליכוד על ניהול המשא ומתן להרכבת ממשלה: "כישלון מחפיר שלא היה מקום המדינה".

 

על המחלוקת על חוק הגיוס והקשיים בהרכבת הממשלה אמר ליברמן: "הדגשנו שאין לנו כוונה לוותר על עקרונות הבסיסיים שלנו. שבליכוד יבינו שמדובר בעמדה עקרונית ולא במשהו אישי. זו לא נקמה". ליברמן ציין שהממשלה המתגבשת כרגע היא "ממשלת הלכה" והוסיף: "לא אהיה פרטנר לממשלת הלכה".

 

ליברמן הדגיש כי הוא התייצב לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו והמליץ עליו להרכבת הממשלה. הוא ציין כי תמך בביטול המגבלה על מספר השרים וסגני השרים ותמך במועמד הליכוד למבקר המדינה. עוד אמר כי בחירות חוזרות יהיו זולות יותר מההסכמים הקואליציוניים המתהווים.


פורסם לראשונה 27/05/2019 16:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ההצעה עברה בקריאה טרומית
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים