שתף קטע נבחר

תיעוד: דגים גוססים ומתים במדגה בטירת צבי

בעמותת "אנימלס" טוענים כי מאות דגים בבריכות המדגה בקיבוץ טירת צבי תועדו מתים וגוססים בהמוניהם, לאחר שהבריכה בה הוחזקו רוקנה בפסח. בעמותה חוששים ממפגע סביבתי-תברואתי תוך "התעללות קשה בבעלי חיים" והגישו תלונה במשרד החקלאות, שהחל בחקירת המקרה בחשד לפגיעה לכאורה ברווחת הדגים. ארגון מגדלי הדגים: "משתפים פעולה עם משרד החקלאות בכל מקרה בו נדרשת בדיקה"

 

 

בעמותת אנימלס הגישו תלונה במשרד החקלאות ובקשה לפתיחת חקירה פלילית בגין חשד להתעללות בדגים ויצירת מפגע סביבתי בקיבוץ טירת צבי.

 

התלונה הוגשה בתחילת החודש, בשם העמותה ובסיוע של עורך הדין אמנון קרן מ"הקליניקה לצדק סביבתי והגנה על זכויות בעלי חיים" באוניברסיטת תל אביב.

 

המתלוננים ציינו כי פנו למשרד החקלאות, לאחר שהובא לעמותה תיעוד המקרה שצולם במהלך ערב פסח שני ויום החג. לטענתם, "לאחר ריקון בריכה במדגה הותרו דגים רבים מספור לגסוס בה בייסורים. תיעוד נוסף שבוצע למחרת באותה הבריכה, מעיד על ההיקף ההמוני של הפגיעה בדגים, שהיו מתים בשלב זה".

 

דגים גוססים ומתים בבריכת  המדגה בטירת צבי (צילום: אנימלס)
דגים גוססים ומתים בבריכת המדגה בטירת צבי(צילום: אנימלס)

"דגים הם יצורים חשים שמרגישים כאב וסבל"

"הותרת גוויותיהם של הדגים בשטח, שלא כדין, גרמה למותה האכזרי והצפוי של חסידה שחורה שניסתה להיזון מהם ושקעה בבוץ העמוק", כך כתבו בעמותה למשרד החקלאות. "נציין שחסידה זו היתה מסומנת במשדר ובטבעות רגל שככל הנראה שימשו לצרכי מעקב וניטור בפולין, וכי המידע הועבר במקביל לרשות הטבע והגנים".

 

בעמותה טוענים כי החומרים שבידיהם מהווים עילה לכאורה לביצוע "שורה עבירות פליליות" ובהן הפרות איסורי התעללות ו"חובה מוגברת על מחזיק בבעלי-חיים לספק להם את צרכי מחייתם, לדאוג לבריאותם ולמנוע התעללות בהם".

 

דגים גוססים ומתים בבריכת  המדגה בטירת צבי (צילום: אנימלס)
דגים גוססים ומתים בבריכת המדגה בטירת צבי(צילום: אנימלס)

עוד טוענים בעמותה כי השארת פגרי הדגים בשטח מנוגדת לתקנות מחלות בעלי חיים והדבר עלול לגרום להשלכות חמורות ולמפגע סביבתי-תברואתי, תוך "התעללות קשה בבעל-חיים".

 

בעמותה ציינו כי "דגים הם יצורים חשים ובעלי צרכים, שמרגישים כאב, סבל, מצוקה ופחד. בניגוד לאמירה לפיה 'מוות של אחד זו טרגדיה ומוות של המונים זו סטטיסטיקה', איסור ההתעללות שבחוק צער בעלי חיים חל ביחס לכל פרט בפני עצמו, תוך מתן מלוא המשקל לפגיעה בכל אחד מבעלי החיים שהומתו בייסורים.

 

הדגים הם הקורבנות השקטים של תעשיית הבשר, אולם אנחנו יכולים להשמיע את קולם, להוציא את הדגים מהצלחת ולא לקחת חלק בהתעללות".

 

דגים גוססים ומתים בבריכת  המדגה בטירת צבי (צילום: אנימלס)
דגים גוססים ומתים בבריכת המדגה בטירת צבי(צילום: אנימלס)

 

משרד החקלאות פתח בחקירת המקרה

במשרד החקלאות ציינו בתגובה לפניית ynet כי "המקרה האמור מוכר למשרד החקלאות, תלונה בעניין התקבלה ונמצאת בחקירה של יחידת הפיצו"ח בחשד לפגיעה לכאורה ברווחת הדגים.

 

משרד החקלאות מקדם תיקון תקנות מחלות בעלי חיים (גידול דגים למאכל) אשר במסגרתן תוטל חובה לשיפור רווחת דגים המגודלים בבריכות הדגים ולצמצום סבלם בעת ריקון הבריכה והעברתם לתחנות המיון . כמו כן, במסגרת התקנות, תוטל חובה על איסוף פסדים למניעת הפצת מחלות".

 

ארגון מגדלי הדגים: משתפים פעולה עם משרד החקלאות

מארגון מגדלי הדגים בישראל נמסר כי אינם מכירים את התלונה המדוברת. "מגדלי הדגים משתפים פעולה עם משרד החקלאות בכל מקרה בו נדרשת בדיקה".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אנימלס
תמותת דגים בבריכות המדגה בטירת צבי
צילום: אנימלס
מומלצים