שתף קטע נבחר

תחקיר הפיגוע ליד אריאל במרץ: הערה לקצינים, לוחמים הודחו

מהתחקיר בצה"ל "עלו כשלים מבצעיים שונים הנוגעים למשמעת המבצעית של הכוח" בפיגוע שבו נרצחו סמ"ר גל קיידאן והרב אחיעד אטינגר, "לפעולות החסרות בהכנתם למשימה ובבקרת המפקדים". עוד נאמר: "הרמטכ"ל הצביע על העובדה כי הכוח התנהל בצורה לקויה במהלך האירוע"

 

גל קיידאן אחיעד אטינגר הרוגים פיגוע אריאל (צילום: נדב גולדשטיין, TPS)
(צילום: נדב גולדשטיין, TPS)

בצה"ל סיימו את תחקיר הפיגוע המשולב ליד אריאל בחודש מרץ, שבו נרצחו סמ"ר גל קיידאן, בן 19 מבאר שבע והרב אחיעד אטינגר. היום (ד') נמסר כי מהתחקיר עלו כשלים מבצעיים שונים הנוגעים למשמעת המבצעית של הכוח, לפעולות החסרות בהכנתם למשימה ובבקרת המפקדים. הרמטכ"ל הצביע על העובדה כי הכוח התנהל בצורה לקויה במהלך האירוע עצמו ולא ביצע את המצופה מלוחמים בזירת פיגוע.

 

"בעקבות אירוע זה ואירועים נוספים נלמדו שורת לקחים הנוגעים לכשירות הלוחמים וחדות הקצה המבצעי באוגדת איו"ש. במסגרת זאת הוחלט כי יינקטו פעולות לשיפור כשירות הלוחמים ברמה המקצועית והמנטלית ויבוצעו פעולות נוספות לשיפור התשתיות במרחב.

 

"כמו כן, הוצג התחקיר המבצעי והמודיעיני המתייחס למרדף אחר המחבל מיד לאחר ביצוע הפיגוע. הרמטכ"ל שיבח את הגופים המעורבים במרדף אשר במסגרתו יושמו לקחים ממרדפים קודמים ובזכות שיתוף פעולה בין ארגוני הצליחו כוחות הבטחון לאתר את המחבל ולפגוע בו".

 

עוד נאמר, כי "לאחר התחקיר, החליט מפקד עוצבת געש, תת-אלוף אבי גיל, על שורת צעדים פיקודיים. מפקד האוגדה העיר הערה פיקודית למפקד הגדוד ולמפקד הסוללה שהשתחרר משירות. כמו כן, יבחן אופי שירותו במערך המילואים. בנוסף, הודחו מלחימה מספר חיילים המעורבים באירוע אשר לא פעלו כמצופה מלוחמים בזירת פיגוע.

 

בצה"ל ציינו לטובה את קיידאן - מפקד הכיתה - שהיה היחיד שחתר למגע ולא נרתע מלירות לעבר המחבל. בצבא העדיפו להתמקד בענישת הלוחמים הזוטרים בלבד בגין תפקודם הלקוי באירוע - גם בשל תפקודם באירועים אחרים שהסתיימו בצורה עגומה.

 

כך למשל, כבר לאחר הפיגוע בצומת גבעת אסף שבו מחבלים הרגו לוחמים מגדוד נצח יהודה ונמלטו עם נשקו של אחד מהם ללא פגע, ניסו באוגדת איו"ש להפיק לקחים בנוגע לתפקוד הקצה של הכוחות בכלל ובפרט במשימת אבטחת הטרמפיאדות בצמתים ברכזיים. באותה נקודת זמן הוחלט שלא לנקוט צעדים פיקודיים למרות שרשרת כשלים מבצעיים וערכיים בגדוד החרדי, ככל הנראה בשל הרגישות הקשורה לזהות החרד"לית של הגדוד.

 

במשפחתו של קיידאן אמרו בתגובה: "נודע לנו הבוקר מגורמים צבאיים שהתחקיר עומד להיות מפורסם ,טרם קיבלנו אותו ולמיטב ידיעתנו פרטיו הועברו לפרקליטות הצבאית ורק לאחר מכן יועבר אלינו. למרות שהתחקיר טוען שהלוחמים בשטח לא תפקדו כראוי, אנו מבקשים להדגיש כי אנו רואים במפקדים בדרגי הפיקוד ברמות השונות אחראים לכך שחיילים בלתי מאומנים נשלחו למשימה אליה לא הוכשרו כראוי. בשורה התחתונה גל בננו נשלח למשימה ממנה לא שב ושום תחקיר ושום האשמה לא תשיב אותו אלינו. אנו מבקשים לא להשתמש בארוע לצרכים פוליטיים". 

השתלשות האירועים בפיגוע המשולב באריאל ()
 

 

 

זירת הפיגוע (צילום: AFP)
זירת הפיגוע(צילום: AFP)
 

המחבל, שהגיח מאחת החנויות באזור צומת אריאל, הגיע לטרמפיאדה בצומת ודקר את קיידאן - שעמד במקום יחד עם לוחם נוסף כחלק ממשימת אבטחה של הטרמפיאדה. המחבל חטף את רובה ה-M-16 של קיידאן - ואז ירה בו למוות מטווח קצר.

 

לאחר מכן פתח במסע ירי, שבמהלכו נפצע אנושות הרב אחיעד אטינגר, אב ל-12 מעלי, ונפצע קשה חייל נוסף בצומת גיתי אבישר. השניים הובהלו לבית החולים בילינסון בפתח תקווה, ושם מת אטינגר למחרת.

 

קיידאן נולד להורים שעלו בשנות ה-70 לישראל מברית המועצות. הוא היה תלמיד ומוזיקאי מחונן וניגן על מנדוצ'לו. הוא הותיר אחריו הורים ושני אחים. אטינגר, תושב עלי וראש ישיבת ההסדר בשכונת נווה שאנן בתל אביב, הותיר 12 ילדים יתומים.

 

 

השתתפה בהכנת הידיעה: אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב גולדשטיין, TPS
גל קיידאן ואחיעד אטינגר
צילום: נדב גולדשטיין, TPS
מומלצים