שתף קטע נבחר

טרקטור דרס בת שנתיים – האחראים לא ייכלאו

נהג בן 18 שביצע עבודות תשתית ביישוב בנגב דרס למוות פעוטה. בתום הליך משפטי נקבע כי הוא ומנהל העבודה ירצו עבודות שירות בלבד

לפני כשנתיים אירעה תאונה קטלנית ביישוב תראבין שבנגב כשטרקטור שעבד בסמוך לבתים דרס למוות פעוטה כבת שנתיים. הנהג ומנהל הפרויקט הורשעו בתחילה בהסדר טיעון שבמסגרתו נגזרו 10 חודשי מאסר על הנהג ועבודות שירות בלבד למנהל העבודה. אולם בעקבות ערעור שהוגש החליט לאחרונה השופט יואל עדן מבית המשפט המחוזי בבאר שבע להמיר גם את עונשו של הנהג לעבודות שירות בלבד.

 

ביוני 2017 התבצעו עבודות פיתוח לבניית מדרכות מרוצפות ביישוב. מנהל הפרויקט הביא טרקטור מסוג יעה אופני זעיר. הוא הורה לנהג בן ה-18 להעביר באמצעותו מצע עפר מערימה שהונחה ליד הכביש אל המדרכה. הנהג ביצע את העבודה תוך שהוא נוסע קדימה ואחורה מספר רב של פעמים. מנהל הפרויקט הציב במקום עובד נוסף שתפקידו היה להורות לנהג היכן לשפוך את המצע ולמדוד את גובהו.

 

באותו זמן יצאה פעוטה בת פחות משנתיים מפתח מביתה, שהיה מרוחק כ-30 מטר מאזור העבודה, וחצתה את הכביש מאחורי הטרקטור. הנהג נסע באותו זמן לאחור, לא הבחין בה ודרס אותה. לפעוטה נגרמו חבלות קשות בראש ובאיברים פנימיים והיא מתה זמן קצר לאחר מכן במרפאה המקומית.

 

כתב האישום שהוגש נגד הנהג ייחס לו גרימת מוות ברשלנות. מנהל הפרויקט הואשם בעבירה קלה יותר של פזיזות ורשלנות. על הנהג הוטל עונש של 10 חודשי מאסר בפועל, פיצוי בסך 30 אלף שקל למשפחת הילדה, ופסילת רישיון למשך 10 שנים. על המנהל הוטלו שישה חודשי עבודות שירות ופיצוי בסך 20 אלף שקל למשפחה.

 

השניים ערערו על העונש. הנהג טען שבית המשפט התעלם מנסיבותיו האישיות הקשות, היותו המפרנס היחיד במשפחה וגילו הצעיר. הוא הוסיף כי העונש פוגע בסיכויי השיקום שלו וכי הוא אדם נורמטיבי. המנהל טען שהיה מקום להתחשב באשם תורם מצד משפחת הפעוטה. הוא הדגיש כי הוא נשוי, אב לשבעה ילדים וללא עבר פלילי.

 

השופט יואל עדן קיבל את הערעור של הנהג. הוא התחשב בגילו הצעיר, בכך שאין לו עבר פלילי או תעבורתי וכן בשיקולי שיקום. בפסק הדין צוין כי הנימוק המרכזי להפחתת עונשו הוא עיקרון אחידות הענישה והפער החריג בין העונש שהוטל עליו בהשוואה לעונש הקל שקיבל המנהל. השופט הדגיש בהקשר זה שרשלנות המנהל הייתה חמורה יותר מזו של הנהג.

 

לדבריו, על אף הסכנה הממשית שיצרו העבודות לילדים הקטנים בסביבה לנוכח שדה הראייה המוגבל של נהג הטרקטור, המנהל הביא למקום האירוע עובד שימדוד את גובה העפר אך לא טרח לשלוח עובד נוסף להרחקת הילדים או להכוונת הנהג בנסיעה אחורנית. "מדובר בחוסר אחריות בסיסי", כתב.

 

הוא ציין עוד כי טענת המנהל שלפיה יש לייחס אשם תורם למשפחת המנוחה מצביעה על אי לקיחת אחריות וטוב היה לולא נטענה.

 

בסיכומו של דבר קבע השופט שעונש המאסר של הנהג יופחת לתשעה חודשים שירוצו בעבודות שירות. שאר רכיבי גזר הדין לגביו נותרו על כנם. ערעור המנהל נדחה. השופטים יורם צלקובניק וגילת שלו הצטרפו לפסק הדין.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ הנהג: עו"ד סמיר אבו עאבד
  • ב"כ המנהל: עו"ד מוחמד רחאל
  • ב"כ המדינה: עו"ד מוחמד אלעמור
  • עו"ד דוד אריכא עוסק בתעבורה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד דוד אריכא
מומלצים