שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שעות לפני ההכרעה ליברמן מודיע: אין שינוי, מחכה שהחרדים יתפשרו
  יו"ר ישראל ביתנו טען: "אין שום דבר שעומד מאחורי הדרישות שלנו. אין לי הערכה מה יקרה". מיקי זוהר: "יש רוב לפיזור בוודאות. מחכים לדקה התשעים בשביל למצות את כל האפשרויות". שידור חי ממליאת הכנסת

   

   

   

  ברקע המועד הסופי להרכבת הממשלה שיפוג בחצות, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הערב לפני שנכנס למליאת הכנסת כי: "אין שום דבר שעומד מאחורי הדרישות שלנו. אם חוק הגיוס יעבור באותו נוסח בקריאה שנייה ושלישית יבוא לציון גואל". על הסיכויים להרכבת ממשלה אמר: "אין לי הערכה מה יקרה".

   

  לאחר מכן ליברמן נכנס למליאה וביקש לדבר באופן לא מתוכנן. בנאומו במליאה הוסיף: "כבר חשבתי שראיתי בפוליטיקה הישראלית הכל. אבל לא ראיתי כזאת מסה של סכיזופרניה והמצאות ועלילות. מאז שהחוק הזה הובא לכנסת חזרנו ואמרנו, אנחנו רוצים את חוק הגיוס במתכונת המקורית. להגיד שהציעו פשרה יכול להגיד מי שלא בקיא בחוק. העברת הליבה מחקיקה להחלטת ממשלה זה לחסל את החוק, לכן לא נסכים. מי שרוצה לרמות את עצמו שירמה, אבל כדאי שאנחנו נדע את האמת".

   

  אביגדור ליברמן במליאת הכנסת (צילום: יואב דודקביץ')
  אביגדור ליברמן במליאת הכנסת (צילום: יואב דודקביץ')

   

  אביגדור ליברמן (צילום: עמית שאבי)
  ליברמן לפני שנכנס למליאה(צילום: עמית שאבי)
   

   

  חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) אמר ל-ynet כי הוא אינו חושש שלהצעת החוק על פיזור הכנסת לא יהיה רוב: "יש רוב לפיזור בוודאות. מחכים לדקה התשעים בשביל למצות את את כל האפשרויות". בשעה זו נואמים חברי הכנסת אחד אחרי השני במליאה. צפו בשידור החי .

   

  שידור חי מהכנסת

   

   

   

  במידה ועד 24:00 לא יהיה רוב של 61 חכים להצעת החוק לפיזור הכנסת ה-21, וראש הממשלה יכריז כי לא הצליח להרכיב ממשלה, קיימים שני תרחישים אפשריים: הראשון - שהצעת החוק תעלה להצבעה ותידחה על פי רוב. אז יעבור המנדט לנשיא המדינה ראובן ריבלין שיחליט האם להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ח"כ אחר, או להכריז שהולכים לבחירות.

   

  האפשרות השנייה היא שבמקביל לכך שנתניהו יכריז שלא צלח את מלאכת הרכבת הממשלה, והנשיא יקבל את המנדט ולרשותו יעמדו 3 ימים להחליט כיצד לנהוג, חברי הקואליציה ימשכו את הדיון עד לקבלת רוב, ויעלו את ההצבעה לצורך העניין גם מחר. במצב כזה, במידה ואכן יהיה רוב - הכנסת תתפזר.

   

  יאיר לפיד ומאיר כהן במליאה הכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: יואב דודקביץ')
  יאיר לפיד ומאיר כהן במליאה(צילום: יואב דודקביץ')

  אסף זמיר במליאת הכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: יואב דודקביץ')
  אסף זמיר במליאת הכנסת(צילום: יואב דודקביץ')

  יעקב ליצמן במליאה שמתכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: EPA)
  יעקב ליצמן במליאה(צילום: EPA)

  אבי ניסנקורן במליאה מתכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
  אבי ניסנקורן במליאה(צילום: אלכס קולומויסקי)

  אחמד טיבי במליאה שמתכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
  אחמד טיבי(צילום: אלכס קולומויסקי)

   יואב קיש במליאה שמתכנסת לקראת הצעת החוק של פיזור הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
  יואב קיש(צילום: אלכס קולומויסקי)

  ריבלין: "אעשה הכל למנוע בחירות"

  נוכח הדרמה הפוליטית, שבסיומה ייתכן ויתקיימו בחירות נוספות, נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם היום סרטון שבו הוא מפרט את האפשרויות העומדות בפניו על פי חוק.

   

  בסרטון הסביר הנשיא: "יקיריי ויקירותיי, אני מקבל וקורא את כל הפניות שלכם בנושא הרכבת הממשלה. לאור היקף הפניות שמציף את לשכתי בנושא, חשוב לי להסביר מהי סמכותו החוקית של הנשיא: לראש הממשלה, חבר הכנסת בנימין נתניהו, ניתנו על ידי 28 יום להרכיב ממשלה כאשר בסופם ניתנה לו ארכה של 14 יום נוספים על פי החוק, שתסתיים היום בחצות.

   

  "במידה ולא תורכב הממשלה היום בחצות, עומדות בפניי שתי אפשרויות ועליי לנקוט באחת מהן, תוך שלושה ימים: האפשרות הראשונה היא להטיל את הרכבת הממשלה על כל חבר כנסת, פרט לחבר הכנסת שכבר נתתי לו הזדמנות והוא לא הצליח. האפשרות השנייה היא להודיע ליושב ראש הכנסת שלא קיימת אפשרות להרכבת הממשלה ואין מנוס אלא ללכת לבחירות.

   

   

  "כדי לקבל את ההחלטה, אזמין שוב את נציגי הסיעות להתייעצויות. אגב, דעו כי במקרה שאודיע ליו"ר הכנסת כי אני איני מוצא חבר כנסת שבידו להקים ממשלה, יכולים חברי הכנסת לאסוף 61 חתימות ולבקש תוך 21 יום, להעניק לכל אחד ממאה ועשרים חברי הכנסת, גם למי שכבר ניתנה לו ההזדמנות, את המנדט להרכבת הממשלה. 61 חתימות שכאלה יכולות להעניק לאותו חבר כנסת 14 ימים עבור השלמת המשימה. 

   

  הנשיא הדגיש כי אם החוק לפיזור הכנסת יעבור בקריאה שנייה ושלישית, אזי הכנסת תפזור ויתקיימו בחירות נוספות: "אתם ודאי תוהים איך כל זה קשור למה שמתרחש ברגעים אלו בכנסת. ובכן, זה לא. במקביל לסמכותי כנשיא, לכנסת יש אפשרות עצמאית לחוקק חוק המורה על התפזרות הכנסת. אם חוק פיזור הכנסת יתקבל גם בקריאה שנייה ושלישית ברוב של חברי הכנסת, 61 לפחות, ההליכים להרכבת ממשלה ייפסקו. הכנסת תפוזר, ונצא לצערי למערכת בחירות נוספת. אני, מצידי, אעשה כל שביכולתי כדי למנוע ממדינת ישראל ללכת אל מערכת בחירות נוספת".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים