שתף קטע נבחר

מולר: אם היינו בטוחים שטראמפ לא פשע – היינו אומרים

בהצהרה פומבית ראשונה מאז פרסום דו"ח רוסיה גייט, שדמוקרטים טוענים כי הוצג באופן מעוות על-ידי וויליאם באר, התובע שמינה טראמפ, התייצב החוקר רוברט מולר מול המצלמות. כשברקע שאלת שיבוש ההליכים, שבה לא נוקה טראמפ מחשד, אמר: "אם היינו בטוחים שהוא לא פשע, היינו אומרים"

התובע המיוחד רוברט מולר, שחקר את פרשת "רוסיה גייט" שבמרכזה עמד החשד כי אנשי דונלד טראמפ שיתפו פעולה עם גורמים רוסיים כדי להשפיע על תוצאות הבחירות בארה"ב ב-2016, התייצב הערב (יום ה') מול המצלמות והשמיע הצהרה בקולו לראשונה מאז שמונה לחקור את הפרשה, לפני שנתיים.

 

כשברקע החלטתו שלא לקבוע כי טראמפ שיבש הליכים אך גם לא לנקות אותו מהחשד הזה, אמר הערב מולר: "אם היינו בטוחים לגמרי שהנשיא לא ביצע פשע, היינו אומרים זאת". הוא הוסיף: "הגענו למסקנה שאיננו יכולים לתת תשובה לכאן או לכאן בשאלה אם הנשיא ביצע פשע".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

נשיא ארה
טראמפ והתובע מולר. בלי כתב אישום נגד נשיא מכהן(צילום: AFP)

ארה
התובע המיוחד מולר, הערב. לא ימסור לקונגרס פרטים נוספים(צילום: AP)

בתום חקירה של שנתיים, נזכיר, קבע מולר בדו"ח שלו כי אף שרוסיה ניסתה להתערב בבחירות בארה"ב ולהשפיע עליהן, לא נמצאו ראיות לכך שאנשי טראמפ שיתפו איתה פעולה במודע. בסוגיה שנייה שבה התמקדה החקירה – השאלה אם טראמפ ניסה לשבש הליכים ולפגוע בחקירתו של מולר – נמנע מולר מהאשמת טראמפ אך נמנע גם מלנקות אותו מהחשד. הוא העביר את ההחלטה בעניין זה לתובע הכללי וויליאם באר, שמונה על-ידי טראמפ ושבעבר מתח ביקורת קשה על חקירת מולר. באר וסגנו החליטו על דעת עצמם לנקות את טראמפ בטענה שאין די ראיות, והם הקימו עליהם את זעם הדמוקרטים.

 

בדו"ח של מולר נכתב על מאמצים של טראמפ להשתלט על החקירה ולהדיח את מולר. טראמפ מצדו טען שוב ושוב כי החקירה היא "ציד מכשפות" נגדו. מסיבת העיתונאים של מולר הערב, שמראש הובהר כי לא יסכים לקבל במהלכה שאלות, הוכרזה כשברקע הדרישה ממנו להתייצב בקונגרס כדי להעיד על ממצאיו ועל המתח בינו לבין התובע הכללי באר בשל הטיפול של באר בדו"ח.

התובע הכללי של ארה
התובע הכללי באר. ניקה את טראמפ(צילום: רויטרס)

ארה
מולר. סוגר את החקירה וחוזר לחייו(צילום: gettyimages)

עיקרי הדו"ח של מולר, נזכיר, פורסמו תחילה במכתב בן ארבעה עמודים שהתובע הכללי באר שלח לקונגרס, ושבו תמצת לדבריו את מסקנותיו העיקריות של מולר. אלא שלפי דיווחים, לאחר מכן התלונן מולר בפני באר בשיחה פרטית שהתמצית שהעביר לקונגרס לא שיקפה במדויק את ממצאי החקירה.

 

שבועות אחר כך פורסמה גרסה מורחבת של ממצאי הדו"ח, אולם הוא טרם פורסם במלואו: חלקים בגרסה הערוכה שפורסמה הושחרו משיקולים ביטחוניים לכאורה.

 

"לא דיברתי פומבית במהלך החקירה, ואני מדבר היום כי החקירה שלנו הושלמה", אמר מולר בפתח דבריו הערב, אבל מיד הבהיר כי אין לו כוונה להוסיף פרטים שטרם נחשפו: הוא הדגיש כי הדו"ח שחיבר צריך "לדבר בעד עצמו". מולר הודיע כי כעת משהושלמה החקירה הוא סוגר אותה ואת משרדו, מתפטר ממשרד המשפטים וחוזר לחייו הפרטיים.

  ()

התובע המיוחד הבהיר גם שבשום שלב לא הייתה לצוות שלו אפשרות להאשים את טראמפ, משום שכללי משרד המשפטים, שתחתיו פעלו, מונעים הגשת כתב אישום נגד נשיא מכהן. "זו לא הייתה אפשרות שיכולנו לשקול", אמר. בדבריו הערב הבהיר מול כי איש לא אמר לו אם הוא יכול או צריך להעיד בקונגרס, והדגיש כי כל עדות שלו ושל אנשי משרדו תכלול רק פרטים הנכללים בדו"ח שלו.

 

מולר שב והאשים הערב את רוסיה במאמצים "רבים ושיטתיים" להתערב בבחירות לנשיאות ב-2016, מאמצים שלדבריו "ראויים לתשומת הלב של כל אמריקני".

 

דקות אחרי שמולר סיים את דבריו צייץ טראמפ בטוויטר, וכתב ששום דבר לא השתנה: "התיק נסגר!". "לא היו די ראיות ולכן, במדינה שלנו, אדם חף מפשע", כתב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים