שתף קטע נבחר

האם מרקל איבדה אמון ביורשת שלה?

קנצלרית גרמניה נאלצה להכחיש דיווח שלפיו הגיעה למסקנה שבת טיפוחיה קרמפ-קרנבאואר, המכונה "מיני-מרקל", אינה כשירה להחליפה. "היורשת" דועכת בסקרים, ו-70% מהגרמנים אומרים: "היא לא מוכנה לתפקיד"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נאלצה להכחיש דיווח שלפיו הגיעה למסקנה שאנגרט קרמפ-קרנבאואר, מי שמכונה "מיני-מרקל" ומסומנת כיורשת שלה בתפקיד הקנצלרית, אינה מתאימה לתפקיד.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

גרמניה פרישת אנגלה מרקל מראשות מפלגתה היורשת המועדפת עליה אנגרט קאמפ-קרנבאואר (צילום: AFP)
מרקל וקרמפ-קרנבאואר. "זה שטויות"(צילום: AFP)

רשת "בלומברג" דיווחה אתמול, בהסתמך על שני גורמים רשמיים לכאורה שזהותם לא נמסרה, כי מרקל מבינה כעת שמי שהיא עצמה תמכה בה כיורשת שלה אינה כשירה לתפקיד. לכן, כך דווח, מרקל מתכוונת להמשיך לכהן כקנצלרית עד לבחירות הבאות, ב-2021, ולא לסייע לקרמפ-קרנבאואר. אתמול, אחרי ועידת פסגה בבריסל, שאלו אותה על כך כתבים והיא השיבה: "אני יכולה רק להגיד שזה שטויות".

 

מרקל, המנהיגה הוותיקה ביותר באירופה, הודיעה באוקטובר האחרון כי כהונתה הנוכחית כקנצלרית תהיה האחרונה שלה, ובכך הוציאה לדרך את תהליך הפרישה שלה מהפוליטיקה. בדצמבר נבחרה קרמפ-קרנבאואר, בתמיכתה של מרקל, ליושבת ראש מפלגת הנוצרים הדמוקרטים (CDU) במקום הקנצלרית.

 

בדיווח ב"בלומברג" הדגישו כי בחודשים האחרונים נחלשה מאוד קרמפ-קרנבאואר בסקרים, הכעיסה רבים במפלגתה עם ניסיון כושל לזרז את פרישתה של מרקל, ובבחירות לפרלמנט האירופי הובילה את המפלגה לתוצאה הגרועה ביותר שלה אי-פעם בהצבעה כלל-ארצית כלשהי. ב"בלומברג" ציינו כי היא גם הושיטה יד למתנגדי מרקל בתוך המפלגה. כעת מדברים במפלגה ברצינות על האפשרות שלקראת הבחירות ב-2021 ייבחר יושב ראש חדש במקום קרמפ-קרנבאואר, וזה עשוי להיות יריבה השמרן פרידריך מרץ.

אנגרט קראמפ-קרנבאואר בחירות של המפלגה הנוצרית דמוקרטית גרמניה (צילום: רויטרס)
מעידות בלשון. "מיני-מרקל" מסתבכת(צילום: רויטרס)

היום פרסמה רשת RTL סקר של מכון "פורסה" שממנו עולה כי רוב מוחץ של הגרמנים סבור שקרמפ-קרנבאואר, המכונה בפי רבים גם בראשי התיבות שלה אא"ק, עדיין אינה מוכנה למלא את מקומה של מרקל כקנצלרית. מדובר במכה למפלגת הנוצרים הדמוקרטים, שקיוותה לקיים תהליך חלק של העברת ההנהגה ממרקל לקרמפ-קרנבאואר.

 

לפי הסקר, 70% מהגרמנים מאמינים שקרמפ-קרנבאואר עדיין אינה מתאימה למלא את תפקיד הקנצלרית, והם רוצים שמרקל תישאר בתפקיד עד 2021, כשתסתיים רשמית כהונת הפרלמנט הנוכחי. מהסקר עולה כי אפילו 52% מתומכי מפלגתה של מרקל מאמינים שקרמפ-קרנבאואר אינה כשירה עדיין למלא את התפקיד.

אנגרט קראמפ-קרנבאואר (צילום: MCT)
נבחרה בדצמבר. הבחירות: ב-2021(צילום: MCT)

הסקר בא לאחר שורה של הצהרות מפוקפקות של קרמפ-קרנבאואר בת ה-56, וכשברקע ספקולציות שלפיהן ייתכן כי מרקל תפרוש מתפקידה מוקדם ותעבור למלא תפקיד בכיר כלשהו באיחוד האירופי. מרקל בת ה-64 הדגישה החודש שאחרי כהונתה כקנצלרית תפרוש לחלוטין מפוליטיקה – איתות לכך שאין בכוונתה לקבל תפקיד בבריסל.

 

אתמול ספגה קרמפ-קרנבאואר ביקורת מכל רחבי הקשת הפוליטית בגרמניה אחרי שקראה לקבוע חוקים בנוגע להבעת עמדה באינטרנט לפני בחירות. את הקריאה הזו השמיעה בעקבות סרטון ביוטיוב שבו נמתחה ביקורת על מפלגתה, סרטון שזכה לתמיכת 70 יוטיוברים. קרמפ-קרנבאואר דחתה את הטענה שהיא תומכת בצנזורה. מעידה אחרת של קרמפ-קרנבאואר בלשונה הייתה כשהתבדחה על טרנסג'נדרים בנאום שנשאה בפסטיבל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מרקל ו"היורשת". גם במפלגה שלהן מפקפקים
צילום: AFP
מומלצים