שתף קטע נבחר

מהי הלוואת בלון?

לא משחק ילדים: למי מתאימה הלוואה כזו?

בשיתוף מימון ישיר

 

העולם הפיננסי מורכב מהמון מונחים מאיימים ולא מובנים: מריבית דריבית, דרך עמלת פירעון מוקדם ועד לוח סילוקין - מדובר בהגדרות לא פשוטות לעיכול, גם במובן המילוני שלהן וגם במובן הכלכלי שלהן. עם זאת, בין כל המונחים הפיננסים ישנו מונח אחד עם שם נחמד, גם אם לעצמו יש בין היתר גם חסרונות, והוא הלוואות בלון.

 

כשאנחנו נוטלים הלוואה רגילה, אנחנו מחזירים את הקרן לגוף המלווה באופן הדרגתי. כך סכום ההלוואה פוחת מדי חודש בחודשו, ואיתו גם עלויות הריבית, עד שבסוף תקופת ההחזר אלו הופכות להיות שוליות ביותר. בהלוואת בלון, מנגד, הקרן מוחזרת רק בסוף תקופת ההלוואה, שבדרך כלל נוטה להיות קצרה מזאתי שבהלוואות רגילות.

 

 (צילום:  shutterstock) (צילום:  shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

בישראל מתפקדים שני סוגים של הלוואות בלון. הראשונה היא הלוואת בלון מלאה - המכונה גם הלוואת גישור מלאה או הלוואת בולט מלאה. מדובר בהלוואה הניתנת בדרך כלל לזמן קצר ביותר, ברוב המקרים עד שנתיים, ובמסגרתה מחזירים את כלל הקרן והריבית רק בסוף תקופת ההלוואה. כלומר, הקרן, הריבית והפרשי ההצמדה נפרעים כולם בבת אחת.

 

סוג נוסף של הלוואה בלון היא הלוואת בלון חלקית - המכונה גם הלוואת גישור חלקית או הלוואת בולט חלקית. הלוואה מסוג זה מוצעת גם כן בדרך כלל לתקופה קצרה יחסית, אם זאת ארוכה מהלוואת בלון רגילה. במסגרת נטילת הלוואה מסוג זה, הריבית משולמת בתשלומים חודשיים לאורך תקופת ההלוואה - ואילו הקרן נפרעת בבת אחת במועד שהוסכם עליו מראש מול הגוף המלווה.

 

הלוואת בלון נקראת כך לא משום שהיא כיפית ומיועדת לילדים קטנים, אלא משום שהיא מתנפחת עם חלוף החודשים. בשיטה זאת, ההחזר הסופי סופג עם חלוף החודשים את המדד או ההצמדה, ובמקרה של הלוואת בלון מלאה - גם את כל תקופת הריבית. כך, עם מועד ההחזר הסופי, הסכום המועבר לגוף המלווה עשוי להיות גדול משמעותית מהסכום שנלקח תחילה.

 

על כן, במרבית המקרים, הלוואת בלון נלקחת רק כשהלווה יודע שבתום התקופה ישתחרר לו סכום כסף מסוים או נכס דרכו הוא יוכל להחזיר את הסכום. כך, לדוגמה, ניתן לקחת הלוואה שכזאת כהלוואת גישור בין רכישת בית חדש לבין מכירת הבית הנוכחי; או במקרה בו הלווה יודע ובטוח בכך שבתום המועד ישחרר מקום העבודה שלו קרן כזאת או אחרת.

 

בשיתוף מימון ישיר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים