שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  אביו של הנער שנפצע בפיגוע בי-ם: "חזר מבית הכנסת לישיבה - והמחבל התנפל עליו"

  בפיגוע הכפול בי-ם נפצע נער בן 16 שיצא מבית הכנסת החורבה שבעיר העתיקה. אביו, שהגיע לביה"ח, סיפר ל-ynet: "בהתחלה הוא לא חשב שנדקר, אלא שקיבל מכה חזקה בגב". המחבל, פלסטיני בן 19 מכפר סמוך לרמאללה, דקר קודם לכן גבר כבן 50 ופצע אותו קשה. המחבל נורה למוות

   

  בבית החולים הדסה עין כרם אושפז הבוקר (ו') ישראל מאיר נחומברג, נער בן 16 שנפצע בינוני בפיגוע הדקירה הכפול בירושלים סמוך לבית הכנסת החורבה שבעיר. אביו רפאל, שהגיע לבית החולים, סיפר ל-ynet: "הבן שלי בסך הכול חזר מבית הכנסת לישיבה - והמחבל התנפל עליו". המחבל, פלסטיני בן 19 מהכפר עבוין שנמצא צפונית לרמאללה, חוסל על ידי כוחות הביטחון.

   

  בפיגוע המשולב נפצע קשה גם גבר כבן 50 סמוך לשער שכם בירושלים. הוא פונה לבית החולים שערי צדק. הפצוע הוכנס לניתוח ובהמשך הועבר מורדם ומונשם למחלקה לטיפול נמרץ ומצבו התייצב. אשתו, שהגיעה לבית החולים, אמרה כי היא "מודה לכל עם ישראל על התפילות ועל התמיכה. אנחנו נמשיך ללכת דרך שער שכם. לא ניתן להם להגביל אותנו".

   

  זירת האירוע (צילום: דוברות המשטרה)
  זירת הדקירה ליד בית הכנסת החורבה(צילום: דוברות המשטרה)

  זירת האירוע (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)

   
  זירת האירוע (צילום: אלכס קולומויסקי)
  סמוך לשער שכם בירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  "הוא למד כל הלילה בירושלים ובבוקר הגיע לבית הכנסת החורבה - ואז היה בדרך חזרה לישיבה שלו", סיפר אביו של הנער שנפצע בפיגוע. "איך שהוא יצא משם פתאום התנפל עליו מישהו שיצא מאחת החצרות. בהתחלה הוא לא חשב שזו סכין, אלא מכה חזקה בגב. אחיו היה איתו והם מיד רצו לבית הכנסת החורבה ושם הזמינו עזרה".

   

  האב סיפר עוד כי "האבסורד הוא שהמשטרה ראתה את זה במצלמות, מיד הגיעו שוטרים ואמרו לו 'זוז מכאן'. הם לא הבינו שהוא פצוע. הוא דאג לעצמו, הלך לבית הכנסת כדי להזעיק עזרה. זה דבר שצריך לתת עליו את הדעת. חשוב מאוד לנטרל את המחבל, אבל עוד יותר חשוב לקרוא לעזרה לפצוע".

   

  בנוגע למצב הבן ציין האב כי "ברוך השם, הוא עבר טיפול. יש לו פציעה ברקמת הריאה וברוך השם לא נשקפת סכנה לחייו. הוא בחור רציני, ממש מתמיד. הוא מיוזמתו לומד כל הלילה".

   ישראל מאיר נחומברג ()
  "החולצה שלו הייתה ספוגה בדם". האח חיים נחומברג

  חיים, אחיו של הנער הפצוע, סיפר: "אחי ואני למדנו בלילה ובבוקר התכוונו לחזור הביתה והוא היה אמור לחזור לישיבה. ראינו מחבל רץ אלינו עם סכין. אחי רכב על אופניים והמחבל ניסה לדקור אותו בצוואר, אבל ברוך השם פגע לו בגב. לאחר מכן הגיעו שוטרים עם אקדחים שלופים והם חיסלו את המחבל".

   

  האח סיפר עוד: "ראיתי את המחבל רץ לכיוון אחי, זרקתי את הכובע אחורה בניסיון לבלבל אותו. פינו את כל האזרחים מהשטח ואמרתי להם שאחי נדקר. כל החולצה שלו הייתה ספוגה בדם. המחבל ניסה לפגוע גם בי, אבל כשהוא התקרב אליי עם הסכין – מיד ברחתי. אני מאמין שאחזור להתפלל שם למרות הכול".

   

  האב רפאל אמר: "כשהפיגוע קרה הייתי בדיוק בסוף תפילת שחרית אחרי לילה של הכנות לשבת. בסוף התפילה מתקשרים אליי ואומרים לי 'הבן שלך נדקר'. הבן שלי ניצל ממות. מי ייתן שנדע שבירושלים היהודים יוכלו ללכת בבטחה בכל המקומות. ברור שיש לי חשש, אבל אני אאשר לבנים שלי לחזור להתפלל שם".

  ד"ר מיכאל סאמר, הכירורג שטיפל בנער, סיפר: "קיבלנו פצוע בן 16 במצב בינוני ויציב, בהכרה מלאה עם דקירה אחת בגב. לאחר פעולות ראשוניות ביחידת הטראומה וביצוע בדיקות הדמיה, זיהינו שיש לו פגיעה ריאתית כתוצאה מהדקירה בגב והוא מטופל בהתאם. הוא הועבר להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ".

   

  ד"ר אלון שוורץ, כירורג בכיר במערך הטראומה של בית החולים שערי צדק, עדכן על מצבו של הפצוע קשה: "כעשר דקות לפני השעה שבע קיבלנו דיווח על גבר שנדקר באזור העיר העתיקה דקור בכל חלקי גופו גב צוואר גפיים עליונות. הוא קיבל טיפול בחדר הטראומה, בחדר הניתוח ביצענו פעולות לייצוב מצבו והוא הועבר למחלקה לטיפול נמרץ מורדם ומונשם. הוא במצב קשה אך מצבו התייצב".

   

  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר בעקבות הפיגוע: "תפילותינו שלוחות לרפואתם של הפצועים. אני מאמץ את ידי משפחותיהם העושות את השעות הקשות הללו סמוכות אל יקיריהם בבית החולים ומקווה יחד איתם להחלמה מהירה בקרוב. לא נשקוט מול ידו הנתעבת של הטרור הנשלחת לגדוע חיים ונמצה את דינם של כל אשר יבצעו או יסייעו לו".

  זירת האירוע (צילום: דוברות המשטרה)
  הסכין ששימשה את המחבל(צילום: דוברות המשטרה)

  זירת האירוע (צילום: דוברות המשטרה)
  זירת הפיגוע באזור שער שכם(צילום: דוברות המשטרה)

  חקירת הפיגוע הכפול העלתה כי המחבל נכנס בשער שכם, עבר לאזור רחוב הגיא ובית הבד, ואז פנה ימינה לבית הבד. בתחילת רחוב הבד הוא דקר את הפצוע קשה ולאחר מכן המשיך בבריחה לאורך כל רחוב בית הבד. בצומת הרחובות בית הבד ודוד הוא דקר את הנער שנפצע בינוני.

   

  בהמשך התחיל מרדף אחרי המחבל ברחוב דוד. שוטרים שעמדו בשער יפו ירדו מהצד השני של רחוב דוד, נתנו לנער שנפצע לעבור וחיסלו את המחבל בצומת הרחובות דוד והנוצרים.

  חובש רפואת חירום במד"א יוסף קסוטו תיאר את האירוע סמוך לבית הכנסת: "על מדרגות סמוך לכניסה לבית הכנסת החורבה במרכז הרובע היהודי ראינו צעיר בהכרה כשהוא סובל מפצע דקירה בפלג גופו העליון.

   

  "הענקנו לו טיפול רפואי שכלל חבישה ועצירת דימום ובעזרת טרקטורון של מד"א הוצאנו אותו תוך כדי המשך טיפול רפואי לחבירה עם ניידת טיפול נמרץ של מד"א סמוך לקניון ממילא, והוא פונה לביה"ח הדסה עין כרם".

   

  משה קורדובה, חובש בכיר במד"א, סיפר: "סמוך לשער שכם ראיתי על המדרגות גבר דקור בפלג גופו העליון כשהוא מעורפל הכרה. הענקתי לו טיפול רפואי ראשוני שכלל עצירת דימומים והוא הועלה במהירות לניידת טיפול נמרץ של מד"א שפינתה אותו במצב קשה מאוד לביה"ח שערי צדק".

   

  היום מצוין יום השישי האחרון של חודש הרמדאן. בשל כך, במשטרה ובמשמר הגבול פרוסים בכוחות מתוגברים לאורך כל היום - ובייחוד לקראת התפילות בצהריים. בעקבות הפיגוע, המשטרה סגרה את שער שכם. מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, קיים הערכת מצב שבמהלכה הנחה על בידוק מוגבר במעברי עוטף ירושלים ופריסה רחבה של כוחות משטרה גלויים וסמויים בירושלים בכלל ובעיר העתיקה בפרט.

   

  כשעה לאחר הפיגוע בירושלים, איתרו המשטרה וכוח צה"ל סכין שהוחבאה בבגדיו של תושב יהודה ושומרון בשנות ה-40 לחייו במעבר קלנדיה, צפונית לבירה. הוא נעצר והועבר לחקירה.

   

   

   

  ישי פורת, יעל פרידסון, אליאור לוי ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות המשטרה
  זירת הפיגוע בשער שכם
  צילום: דוברות המשטרה
  מומלצים