שתף קטע נבחר

שתי רקטות שוגרו מסוריה לעבר החרמון, אין נפגעים

צה"ל מסר כי זיהה שיגור שתי רקטות או פצצות מרגמה לעבר החרמון. אין נפגעים והפרטים בבדיקה. לפי ההערכות, מדובר בירי מכוון. האזרחים לא קיבלו הנחיות חריגות. בתחילת השבוע שעבר תקף צה"ל בגולן הסורי משגר שירה פגז נ"מ לעבר מטוס קרב שטס בצפון הארץ

 

יירוט בשמי דמשק ()
יירוט בשמי דמשק. ארכיון

 

שתי רקטות או פצצות מרגמה נורו אמש (שבת) לעבר החרמון. כך נמסר מדובר צה"ל. אין נפגעים והפרטים בבדיקה. לא ידוע על לחימה המתרחשת באזור הגבול, לכן לפי ההערכות מדובר בירי מכוון. תושבי רמת הגולן לא קיבלו הנחיות מיוחדות בשלב זה.

 

המועצה האזורית גולן מסרה כי "בשעה 20:46 התקבל דיווח מדובר צה"ל על שני שיגורים מכיוון סוריה לחרמון". לפי המועצה, "רקטה אחת נפלה בשטח סוריה והשניה יורטה בשטח פתוח. אנו נמצאים בקשר רצוף עם הצבא וכל גורמי הביטחון. אין הנחיות מיוחדות לאזרחים". מדובר צה"ל נמסר כי לא מוכר יירוט. מאתר החרמון נמסר כי הנושא בטיפול צה"ל.

 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין כי הרקטות נורו ככל הנראה ממרחק רב יחסית, כ-35 קילומטרים, מה שמגדיל את האפשרות שזו פרובוקציה של האיראנים באמצעות המיליציות השיעיות הנמצאות בסוריה. אפשרות נוספות היא שזו תגובה של צבא אסד על השמדת תותח הנ"מ בתחילת השבוע האחרון, וייתכן גם שחיזבאללה יזם את הירי באמצעות מקומיים הסרים למשמעתו לרגל יום ירושלים. לפני כמה שנים נורו לאזור החרמון ארבע רקטות קטנות קצרות טווח ביוזמת חיזבאללה. התארגנות מקומית של פלסטינים הייתה אחראית אז לירי.

 

בתחילת השבוע שעבר תקף צה"ל בגולן הסורי משגר שירה פגז נ"מ לעבר מטוס קרב ישראלי שביצע טיסה שגרתית בצפון הארץ. פגז הנ"מ שנורה נפל בשטח סוריה, ולא פגע במטוס. "צה"ל רואה בחומרה כל איום על מטוסיו ופועל להגנתם", נאמר בהודעת דובר צה"ל. הסורים דיווחו כי חייל סורי נהרג בתקיפה, וחייל נוסף נפצע.

 

המשגר שהופצץ חנה באזור קוניטרה, שמאז תחילת מלחמת האזרחים נותר בשליטת צבא אסד. התקרית התרחשה על רקע ניסיונות מתמשכים של חיזבאללה להתבסס צבאית בגולן הסורי, לצד שתי חטיבות הקו הסוריות שנפרסו בו מחדש לאחר כיבושו מידי המורדים באוגוסט אשתקד. שתי חטיבות אלה, חטיבה 90 וחטיבה 112, התבססו מחדש באופן מלא. אחת מהן הפעילה את משגר הנ"מ שירה לעבר המטוס הישראלי. ברשות החטיבות הללו יש גם טנקים, וכן כוחות חי"ר קדמיים, ארטילריה ותצפית.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר הפצצת המשגר כי "המדיניות שלנו ברורה - איננו מוכנים לסבול שום תוקפנות נגדנו, ונגיב נגדה בעוצמה ובתקיפות".

 

שלשום איים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בתגובה קשה אם ישראל תתקוף: "אנחנו מודים שיש לנו טילים מדויקים אשר מגיעים לכל המטרות שלנו בישראל, והטילים האלה יכולים לשנות את פני האזור ואת המשוואה. על כל תקיפה של ישראל נגד יעד של טילים מדויקים שלנו בלבנון, חיזבאללה יגיב באופן מיידי וחזק מאוד. ולכן זה שנתיים שישראל לא תקפה אותנו - לא כי הם מוסריים אלא פשוט כי הם מפחדים. מפחדים כי אנחנו חזקים ונגיב חזק כפליים".

 

בנאום שנשא לרגל "יום אל-קודס" - שמצוין במטרה לבטא את ההתנגדות לישראל ואת התמיכה בפלסטינים ובזכותם להחזיק בירושלים - חשף נסראללה כי "ארצות הברית מנצלת את הדיונים על הגבול כדי לפתוח את נושא הטילים המדויקים שלנו המכוונים לישראל".


פורסם לראשונה 01/06/2019 20:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים