שתף קטע נבחר

אלפי נשים נעלמו ונרצחו: "רצח העם של קנדה"

ועדת חקירה בקנדה בחנה אלפי מקרים של ילדות ונשים ילידות שנרצחו. הוועדה מאשימה את המדינה באחריות לאלימות ואמרה שמדובר ברצח עם. לפי ההערכות 4,000 נעלמו או נרצחו בין 1980 ל-2012

דו"ח חקירה שעסק ברצח ובהיעלמות של אלפי נשים ילידות בקנדה הודלף אתמול (ליום ו') לרשת השידור הציבורית במדינה. בדו"ח מגדירים חברי ועדת החקירה את רצח הנשים הילידות בעשרות השנים האחרונות כ"רצח עם קנדי".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

במסקנות של ועדת החקירה נכתב שבעקבות הדברים שעשתה המדינה – והדברים שלא עשתה – עמדו ילדות ונשים ילידות בפני רמות גבוהות ובלתי פרופורציונאליות של אלימות. לפי הדו"ח המדיניות הממשלתית היא תוצאה של התקופה הקולוניאליסטית והאידיאולוגיה הקולוניאלית.

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו(צילום: רויטרס)
 

"אנחנו יודעים שעד כה איבדנו ברצח העם הקנדי אלפי ילדות ונשים ילידות וחברים בקהילת הלהט"ב", נכתב בדו"ח. "העובדה שהאומות הראשונות, האינואיטים ואנשי המטיס עדיין כאן ושאוכלוסייתם גדלה לא צריכה להפחית מאשמת רצח העם", אמרו חברי הוועדה על השבטים הילידיים של קנדה.

 

ביום שני תפרסם קנדה את דו"ח החקירה על הילדות והנשים ילידות שנעלמו ונרצחו – דו"ח של 1,200 עמודים אחרי שנתיים וחצי של חקירה. חברי הוועדה ערכו בתקופה הזאת 24 שימועים ברחבי קנדה ושמעו יותר מאלפיים עדויות, כולל סיפורים של משפחות של נשים שנעלמו ונרצחו, קורבנות ששרדו את האלימות, מומחים ונציגי המדינה.

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו עם מנהיגי קהילות ילידים (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה טרודו עם מנהיגי קהילות ילידים בקנדה(צילום: רויטרס)
  

לפי הנתונים הרשמיים כמעט 1,200 ילדות ונשים ילידות נעדרו או נרצחו בין 1980 ל-2012. ההערכה היא שהמספרים בפועל גבוהים יותר ומגיעים ל-4,000 קורבנות. הילידות מייצגות רק 4% מאוכלוסיית קנדה, אבל היוו בין 16% ל-24% מקורבנות הרצח ב-32 השנים שאליהן מתייחסת החקירה.

 

קנדה תציג את הדו"ח בטקס בהשתתפות ראש הממשלה ג'סטין טרודו. ממשלתו של טרודו שמה לה למטרה להתפייס עם אוכלוסיית הילידים בקנדה – שמונה 1.6 מיליון לאיש. לפי רשת CBC בדו"ח החקירה יש 230 המלצות.

 

החקירה נפתחה אחרי שנים שבהן מנהיגי הילידים, הפעילים ומשפחות הקורבנות הפגינו ודרשו לחקור את הרצח וההיעלמות של הנשים בשלושת העשורים האחרונים. הממשלה השמרנית שהייתה לפני טרודו התנגדה לרעיון, אבל טרודו והליברלים הבטיחו בקמפיין הבחירות שלהם לטפל בבעיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה טרודו
צילום: רויטרס
מומלצים