שתף קטע נבחר

"מרד" בעבודה נגד גבאי: "מושך זמן, מנותק מהמציאות"

במפלגת העבודה גוברים הקולות הקוראים ליו"ר אבי גבאי לפרוש: "הוא מושך זמן כדי להוביל את העבודה גם בבחירות הבאות". מגעים בין העבודה למרצ על איחוד. בכיר בכחול לבן: "הדיבורים על איחוד עם העבודה - קשקוש מקושקש"

 

אבי גבאי בנאום במליאה (צילום: יואב דודקביץ' )
אבי גבאי בנאום במליאה. בעבודה גוברות הקריאות לפרישתו(צילום: יואב דודקביץ' )

 

מחנה השמאל נערך לבחירות בספטמבר 2019 עם "מרד" במפלגת העבודה נגד היו"ר אבי גבאי במקביל לצד מגעים עם מרצ על איחוד מפלגות.

 

בקרב חברי סיעת העבודה גוברת התסיסה נגד היו"ר גבאי ולפחות שלושה ח"כים (איציק שמולי, סתיו שפיר ועמיר פרץ) קראו בסוף השבוע להחליף את גבאי ולקיים בחירות חדשות לתפקיד יו"ר העבודה. בקרב בכירים בעבודה מתגברת הערכה, כי אם גבאי יתחמק או לא ייאפשר לבצע בחירות חדשות - מפלגת העבודה תתפצל. "גבאי מתנהל כאילו הוא כבר מוביל את מפלגת העבודה לבחירות הבאות", אמר בכיר בעבודה. "הוא מושך זמן ופוגע במפלגת העבודה שחייבת לבחור יו"ר חדש שיוביל אותה בבחירות".

 

 

בכיר בעבודה אמר כי "גבאי חיסל סופית את מפלגת העבודה במהלך האחרון שלו. האיש מנותק לגמרי מהמציאות ומתנהג כאילו יש לו 30 מנדטים והוא ממשיך להוביל את המפלגה, מה שכמובן אף אחד מחברי הסיעה לא מתכוון לאפשר לו".

 

ח"כ שפיר אמרה כי "אבי גבאי צריך לפנות את מקומו מחר בבוקר ולהכריז על פריימריז פתוחים להנהגת המפלגה. נדהמתי וכאבתי לראות שחלק מחבריי שיתפו פעולה במסגרת המו"מ עבור תפירת תיקים לעצמם. זה בדיוק מה שנתניהו רוצה: שהציבור יתעב את הפוליטיקה ויברח, במקום להתגייס למאבק על הדמוקרטיה".

  

איציק שמולי סתיו שפיר (צילום: מוטי קמחי, דנה קופל)
איציק שמולי וסתיו שפיר. יתמודדו על ראשות העבודה?(צילום: מוטי קמחי, דנה קופל)

אבי גבאי כנס קרן ברל כצנלסון מפלגות האופוזיציה (צילום: עמית שעל)
אבי גבאי ותמר זנדברג. גבאי יישאר מספיק זמן כדי להתאחד?(צילום: עמית שעל)

יו"ר סיעת העבודה ח"כ איציק שמולי, שקרא כבר לקיים בחירות חדשות לתפקיד היו"ר, הסביר: "מפלגת העבודה נקלעה למשבר העמוק ביותר בתולדותיה. גם אם חלק שקלו את האפשרות להצטרף לממשלת נתניהו בתמורה לתפקידים - אני גאה על העמידה הנחרצת שלי נגד האפשרות לספק לנתניהו הגנה מפני כתבי אישום פליליים".

 

ח"כ עמיר פרץ טען, כי יש לקיים בחירות חדשות לתפקיד יו"ר המפלגה אולם בקרב 3,400 חברי ועידת המפלגה ולא בפריימריז פתוחים.

 

ועידת מפלגת העבודה צפויה להתכנס בימים הקרובים, וההערכה היא כי הלחץ על היו"ר יעשה את שלו והמפלגה תקבע בחירות חדשות לתפקיד היו"ר. במקרה כזה גבאי אינו צפוי להתמודד שוב על התפקיד. בין השמות שהוזכרו כמועמדים: הח"כים שמולי, שפיר ופרץ, יו"ר קק"ל דני עטר, ח"כ לשעבר איתן כבל ועוד.

 

כנס של מפלגת העבודה בבאר שבע  (צילום: הרצל יוסף )
עמיר פרץ. בחירות חדשות - בלי פריימריז(צילום: הרצל יוסף )

חיבורים על הפרק

בתוך כך החלו מגעים לא רשמיים בין מפלגת העבודה למרצ על אפשרות לאיחוד מפלגות לקראת הבחירות הקרובות. שני היו"רים אבי גבאי ותמר זנדברג קראו לאיחוד במהלך סוף השבוע. "אני שבה וקוראת למרצ ומפגלת העבודה לרוץ יחד בבחירות הקרובות", אמרה ח"כ זנדברג. "יש הלימה גדולה ביננו ולמסגרת הזאת יש תמיכה ציבורית. אני חושבת שזה הדבר הנכון שצריך לעשות".

 

ח"כ גבאי קרא גם הוא לאיחוד, אבל העלה אופציה נוספת: כחול לבן. "בבחירות האלה היו חמש מפלגות מהמחנה שלנו. בבחירות הבאות צריכות להיות שלוש. אחרת העסק הזה לא יעבוד", אמר גבאי. "או שהעבודה תתאחד עם כחול לבן או העבודה עם מרצ. כדי לשנות את המצב צריך מיזוגים וצריך לבטל את הרוטציה המטופשת בכחול לבן".

 

גורמים בכירים בכחול לבן טענו שלשום בתוקף, כי איחוד עם מפלגת העבודה כלל אינו על הפרק. "הדיבורים על איחוד עם העבודה – קשקוש מקושקש", אמר בכיר במפלגה.

 

בליכוד התייחסו אמש למו"מ שהתקיים מול יו"ר העבודה לפני פיזור הכנסת וטענו כי "נתניהו לא ביקש מאבי גבאי שום תמיכה בחוק חסינות חדש או בבקשה בתמיכה לפי החוק הקיים וטיוטת ההסכם מראה זאת בבירור".

 

 

 

שרים בכיכר רבין תל אביב יום הזיכרון חללי מערכות ישראל צה
ציפי לבני. אין תוכניות פוליטיות בשלב זה(צילום: מוטי קמחי)

כמו כן, ביום שישי נצפתה ציפי לבני בדואט מוזיקלי עם יו"ר כחול-לבן ח"כ בני גנץ בפרלמנט של קיבוץ בארי בדרום. גורמים במערכת הפוליטית תהו האם לבני בדרכה לכחול-לבן, אולם התברר כי השניים נפגשו שם במקרה וללא תיאום מוקדם.

 

לבני קיבלה הרבה פניות לחזור במהלך סוף השבוע לפוליטיקה, כולל ברשתות החברתיות, אולם מקורבי לבני טענו כי הסיכוי לכך אינו גבוה: "הקדמת הבחירות הלא צפויה באה בהפתעה פחות מתאימה לציפי לבני. היא עסוקה בהרצאות בחו"ל ולא ידוע שיש לה תכניות פוליטיות בעת הזו".

 

 

 


פורסם לראשונה 01/06/2019 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים