שתף קטע נבחר

מתפללים השליכו כיסאות, המשטרה פרצה להר הבית. חמאס: "יהיו לכך השלכות"

יום ירושלים נפתח במהומות, צפו בתיעוד מתוך המסגד: ליהודים ניתן אישור חריג להיכנס להר הבית, דקות אחר כך החלו התפרעויות שכללו יידויי אבנים והשלכת כיסאות וחפצים. המשטרה נכנסה למתחם, הדפה את המתפרעים ועצרה חשודים. בכיר חמאס: "התקיפה - הפרת קדושת המקום". הג'יהאד האיסלאמי: "ישראל תשלם את המחיר"

 

 

מהומות בהר הבית, לאחר מתן אישור חריג לכניסת יהודים: ברקע המתיחות סביב אירועי יום ירושלים שחל היום (א'), ויומיים לאחר פיגוע הדקירה בשער שכם, המשטרה התירה ליהודים לעלות להר הבית. זמן קצר לאחר מכן החלו מהומות בהר הבית - מאות מתפרעים החלו ביידוי מסיבי של אבנים, כיסאות וחפצים שונים לעבר כוחות המשטרה. בעקבות כך הורה מפקד מחוז ירושלים לכוחות המשטרה להיכנס להר הבית ולפזר את המתפרעים באמצעים לפיזור הפגנות. כעבור כשלוש שעות, התחדשו העימותים. צפו בתיעוד, מתוך המסגד.

 

המתפרעים נהדפו לעבר המסגד והתבצרו במקום. כוחות המשטרה פרצו לתוך המסגד תוך שהפורעים ממשיכות להשליך לעברם כיסאות וחפצים אחרים. השוטרים פיזרו את המתפרעים ובהמשך עצרו כמה חשודים שהמשיכו להתפרע ולעורר פרובוקציות נוספות ובהם תושב שטחים ותושב זר. במשטרה ציינו כי השוטרים כעת בהר הבית בפריסה רחבה כדי לאפשר את המשך הביקורים במקום, את שמירת הסדר ואת אירועי יום ירושלים בעיר העתיקה ובכל רחבי הבירה.

התפרעויות בהר הבית ()
משליכים חפצים על השוטרים שבחוץ

התפרעויות בהר הבית ()

אבטחה מתפללים יהודים עולים ל הר הבית יום ירושלים (צילום: AFP)
מעצר בהר הבית(צילום: AFP)

אבטחה מתפללים יהודים עולים ל הר הבית יום ירושלים (צילום: AFP)
אבטחה מתפללים יהודים עולים ל הר הבית יום ירושלים(צילום: AFP)

אבטחה מתפללים יהודים עולים ל הר הבית יום ירושלים (צילום: AFP)
היהודים בתוך המתחם(צילום: AFP)

אבטחה מתפללים יהודים עולים ל הר הבית יום ירושלים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בכיר חמאס, סאמי אבו זוהרי, מסר הודעת גינוי לאחר כניסת המשטרה למתחם: "תקיפת המתפללים בהר הבית על ידי כוחות ישראלים מהווה הסלמה והפרת קדושת המקום. יהיו לה השלכות. הקהילה הבינלאומית ניצבת בפני מבחן אל מול הסלמה זאת".

 

גם בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני הגיבו באיום: "ישראל תשלם את המחיר על הפגיעה בהר הבית מצד המתנחלים, שכן היא האחראית למצב הנוכחי בהר בירושלים. זוהי זכותו של העם הפלסטיני להגן על עצמו ועל המקומות הקדושים לו אל מול התוקפנות הישראלית".

  

 

התפרעויות בהר הבית (צילום: דוברות המשטרה)
הכיסאות שהושלכו בהר הבית(צילום: דוברות המשטרה)

התפרעויות בהר הבית (צילום: דוברות המשטרה)
תוצאות ההתפרעויות בהר הבית(צילום: דוברות המשטרה)

אבטחה מתפללים יהודים עולים ל הר הבית יום ירושלים (צילום: AFP)
כוחות המשטרה בהר הבית(צילום: AFP)

מבקרים ממתינים בכניסה לעלות להר (צילום: איתן כהן, TPS)
ממתינים בכניסה להר הבית, הבוקר(צילום: איתן כהן, TPS)

: אירועי יום ירושלים  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

אישור הכניסה ליהודים להר הבית הוא אישור חריג שניתן לאחר הערכת מצב ביטחונית שקיים מפקד המחוז ניצב דורון ידיד, היות שבתקופה זו, של עשרת הימים האחרונים של הרמדאן, קיימות מגבלות כניסה ליהודים. הפעם האחרונה שבה התרחשה סמיכות שכזו בתאריכים הייתה לפני 30 שנים. במשטרה אמנם אמרו הבוקר כי אין בידיהם מידע המצביע על חשש מפעילויות טרור, אך כוחות מוגברים הוצבו בסימטאות העיר העתיקה במטרה להיערך לכל תרחיש.

 

כמדי שנה בתקופת הרמדאן המשטרה מצמצמת את שעות הכניסה ליהודים להר הבית לשלוש שעות וחצי ובשעות הבוקר בלבד.  אך עקב העובדה שיום ירושלים חל במהלך עשרת הימים האחרונים של הרמדאן, הגישו פעילי מקדש עתירה לבג"ץ.

 

המדינה השיבה תחילה כי "הערכת משטרת ישראל היא כי החיכוך בין שתי האוכלוסיות בתקופת חודש הרמדאן עלול להביא כמעט בוודאות למהומות קשות בהר הבית ולסיכון חיי אדם. בנוסף, מהומות אלו עלולות להתפשט אף הרחק מעבר להר הבית".

 

אבל לאחר מכן התירה המשטרה את כניסת המבקרים היהודים היום להר הבית, והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן ציין כי עמדתו ועמדת המשטרה "הייתה ונותרה שיש לעשות כל שניתן כדי לאפשר ליהודים ולבני דתות אחרות לעלות להר הבית כמקובל במהלך השנה, לרבות במהלך יום ירושלים".

 

פיגוע הדקירה בבוקר יום שישי ליד שער שכם העלה את רמת הדריכות והכוננות, ומפקד המחוז ידיד הורה על בידוק מוגבר במעברים שבעוטף ירושלים המחברים בין יהודה ושומרון לבירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים