שתף קטע נבחר

נשים מספרות: ללדת באופן טבעי

את המונח "לידה טבעית" ודאי שמעתם - אבל האם ידעתם שיותר ויותר נשים בארץ ובעולם בוחרת ללדת באופן טבעי? היתרונות של לידה פעילה, שיתוף בן הזוג והקשר עם המיילדת הובילו נשים רבות לבחור ללדת באופן טבעי. אז איך מתמודדים עם הכאבים, ואילו אביזרים קיימים בחדרי הלידה הטבעית? "אני מרגישה שזכיתי - הבנתי מהו המרשם הנכון ללידה"

בשיתוף מרכז רפואי שיבא תל השומר

 

"לנשים יש מיום היוולדן משאבים פנימיים כדי ללדת", משיבה איריס בדרק, מיילדת ואחראית מרכז הלידה הטבעית במרכז הרפואי שיבא תל השומר לשאלה על אודות לידה טבעית. "לידה טבעית זה להביא לידי ביטוי את המשאבים הללו - את היכולות ללדת כמו שבראו אותנו", מוסיפה בדרק.

 

לידה טבעית בבתי החולים מיועדת לנשים בריאות עם היריון תקין, ומתבצעת בליווי מיילדת צמודה בכל העת וללא התערבות רפואיות ככל שהדבר ניתן. "כל אישה מסוגלת ללדת באופן טבעי - היא פשוט צריכה את האווירה הנכונה ואת התמיכה המתאימה כדי ללדת. לכן הקמנו לפני 15 שנים את מרכז הלידה הטבעית בשיבא - בשל צורך שהגיע מנשים רבות שרצו ללדת באופן טבעי ובאווירה ביתית", מוסיפה בדרק.

 

שיבא (צילום: יחידת צילום שיבא)
אווירה ביתית ותמיכה נכונה - מרכז הלידה הטבעית בשיבא(צילום: יחידת צילום שיבא)
 

לפי בדרק, התקשורת וסרטי הקולנוע הם שלאורך שנים עיוותו את המונח לידה, והרושם שנותר לנשים הוא הפחד הגדול מפני ההליך. "אחרי הרבה שנים שאני עוסקת בתחום - אני יכולה לומר שכל אישה מסוגלת, זה עניין של החלטה. אם הלידה הולכת חלק ואין שום בעיות רפואיות - לא לאמא ולא לעובר - אישה מסוגלת ללדת באופן טבעי. זה נכון שיש צירים ושהם חזקים, אבל המשאבים הפנימיים שלנו ערוכים להתמודד איתם. כמו כן חשוב לסמוך על הגוף שלנו ואישה שהחלה בהליך יכולה גם לשנות את דעתה תוך כדי, ולעבור לחדרי הלידה הרגילים בבית החולים".

 

אז מהו המרחב הנכון עבור לידה טבעית, וכיצד מייצרים אווירה הולמת? "מה שאישה צריכה במיוחד בלידה טבעית זה את ההגנה ואת השקט. המרחב בחדרי הלידה הטבעית פה בשיבא מאפשר זאת - ניתן להיות בהליכה, בעמידה, ניתן להישען קדימה בזמן ציר, אפשר להיות על כדור הפיזיו. יש גם מזרני רצפה שמאפשרים להיות יותר קרובים לקרקע, וישנו כמובן גם אמבט המים", מספרת בדרק.

 

 

שיבא (צילום: יחידת צילום שיבא )
המיילדת איריס בדרק: "אישה בוחרת איך לנוע במרחב"(צילום: יחידת צילום שיבא )

 

למעשה, מרגע קבלתה של האישה אל מרחב חדר הלידה הטבעית, היא זו שבוחרת את אופן ההתמודדות עם הצירים והלידה. "מרכז הלידה הטבעית נועד כדי לאפשר לאישה לבחור את מה שנכון בשבילה. לידה טבעית היא לידה עצמונית - היא לידה שבה הגוף אומר לאישה בעצם מה טוב בשבילה, וישנן פה כל האופציות. רוב הנשים שנמצאות בלידה אקטיבית לא יבחרו לשכב על המיטה אלא יבחרו להיות בתנועה, ולכן החדר מאוד מרווח ומאובזר, כדי לאפשר לאישה להיות בכל מיני מצבים", מציינת בדרק.

 

"אני מברך על האפשרות שניתנה לנשים ללדת באופן טבעי מאחר והיריון ולידה אלה תופעות טבעיות. עם זאת ישנם מצבים נדירים שבהם יש צורך בהתערבות רפואית ולכן תכננו את מרכז הלידה הטבעית שיהיה סמוך לחדרי הלידה וחדרי הניתוח בכדי לאפשר מטריה בטיחותית ליולדת הרוצה לידה טבעית", אומר פרופ' איל סיון, מנהל אגף נשים ויולדות בשיבא.

 

לידות מים החלו לצבור תאוצה כבר בשנות ה-70, בעיקר במרכזי לידה מחוץ לבתי החולים, ובמהלך השנים אומצו על ידי מערכות בריאות ברחבי העולם. "אנחנו התחלנו לפני כשבע שנים לעשות לידות מים - היינו חלוצות בישראל בלידה טבעית וגם הראשונות לבצע לידות מים. בקרב המיילדות אנחנו מכנות את המים 'האפידורל של המיילדות' - נשים מאוד-מאוד נהנות להיות במהלך צירים במים, זה מאוד עוזר להתמודד עם הכאב של הלידה", אומרת בדרק.

 

המרשם הנכון ללידה

לפני כחודש ילדה מעיין כהן אלפסי (39) בפעם השלישית. הפעם זה קרה בלידת מים במרכז הלידה הטבעית בשיבא. "אני חושבת שהדבר המיוחד בלידת מים - יחסית ללידות אחרות שבהן יש לי ניסיון - זה קודם כל היכולת שלך לנוע במים שהיא נהדרת. הכל מרגיש קל יותר, מרגיש כאילו שאת עטופה בחיבוק של המים", נזכרת כהן אלפסי.

 

אצל כהן אלפסי הבחירה ללדת לידה טבעית במים לא הייתה מתוכננת. "אני חושבת שזכיתי. לא תכננתי ללדת במים, וזה היה פשוט חלום - אני ממש זוכרת שכל הלידה הייתי עם עיניים עצומות, היה פה חשוך בחדר הלידה, ואני הייתי בתוך 'זון' אחר. אני פשוט זוכרת את כל המגע, וזה מה שמהדהד לי עד היום. עבר כבר חודש מאז, ועדיין יש לי פלאשבקים של איריס אומרת לי: 'זה מתקדם, זה מתקדם'. זה היה פשוט חלום - כל מי ששואל אותי, אני אומרת לו שככה צריך ללדת, זה המרשם הנכון, זאת הלידה הנכונה", מספרת כהן אלפסי.

 

אלפסי שילדה את שני ילדה הקודמים בקנדה משווה בין החוויות: "את שתי הלידות הקודמות שלי ילדתי בקנדה - שם גרנו אני ואבי. אני יכולה לומר היום בביטחון שאין מה להשוות בין החוויה שעברתי פה בשיבא לחוויות הקודמות שלי בחו"ל".

 

מעיין כהן אלפסי (39) - "אני מרגישה שזכיתי - ללדת במים היה כמו חלום" (מתוך אלבום משפחתי)
מעיין כהן אלפסי (39) - "אני מרגישה שזכיתי - ללדת במים היה כמו חלום"(מתוך אלבום משפחתי)

 

"אני יכולה להגיד שבאופן יחסי זה כאב פחות", מתארת ענבר ורדי שילדה לפני שלושה שבועות במרכז הלידה הטבעית בשיבא. "היכולת שלי לתמרן ולהזיז את עצמי במים, איך שאני רוצה וכמה שאני רוצה, סייעה מאוד בלידה. אפילו המוניטור הוא אלחוטי, לא צריך להפסיק שום דבר, לא צריך לצאת מהמים והוא עובד בתוך המים. היתרון שיש לי מיילדת צמודה בחדר הלידה הטבעית מההתחלה ועד הסוף הוא עצום - היא הייתה בשבילי לאורך כל הלידה", מוסיפה ורדי.

 

ורדי (38) מכפר סבא ילדה גם את שלושת ילדה הראשונים בלידה טבעית, אבל הפעם הזו בחרה ללדת במים. "אני מאמינה שיש לכל אחת היכולת ללדת באופן טבעי - ואם כבר אז באמת בחדר כזה, כי הוא מאפשר וממנף כל הזדמנות של הגוף שלנו כדי לעשות את זה בצורה המושלמת".

 

ענבר ורדי (38) - ילדה בפעם הרביעית בלידה טבעית, ופעם הראשונה בלידת מים (מתוך אלבום משפחתי)
ענבר ורדי (38) - ילדה בפעם הרביעית בלידה טבעית, ופעם הראשונה בלידת מים(מתוך אלבום משפחתי)

 

חיבור אישי

נשים מעידות כי לידה היא חוויה מעצימה - עבור האישה עצמה, עבור בן או בת הזוג ועבור המשפחה - בנוסף לחיבור המיוחד שנוצר עם הצוות הרפואי בחדר הלידה. "לידה היא חוויה אישית מאוד חזקה, חוויה משפחתית מאוד חזקה וחוויה זוגית מאוד חזקה - והכוחות שאישה מוצאת בעצמה אחרי לידה טבעית לוקחים אותה למקומות אחרים בחיים. בנוסף, החיבור שיש בין האישה ובין בן הזוג לבין המיילדת הוא בונדינג מאוד חזק לשני הכיוונים. זו חוויה מאוד אישית, וכשאנחנו לוקחות בה חלק ואנחנו עומדות שם ברגעי הקסם האלה, זה נותן משהו אחר. חשוב לציין שהשירות של חדר הלידה ניתן ללא עלות", מעידה בדרק מזווית ראייתה של המיילדת.

 

חיבור אישי עם המיילדת: "אנחנו נמצאות שם ברגעי הקסם" (מתוך אלבום משפחתי)
חיבור אישי עם המיילדת: "אנחנו נמצאות שם ברגעי הקסם"(מתוך אלבום משפחתי)

 

אבי אלפסי, בן זוגה של מעיין כהן אלפסי שליווה אותה לאורך כל הלידה, מעיד על חוויית הלידה הטבעית: "מבחינתי הלידה הייתה מאוד טובה - היא הייתה מיוחדת. בעיקר שמחתי שלמעיין היה טוב, ראיתי גם שבגלל שהחוויה הייתה טובה במהלך הלידה הטבעית - אז גם כל ההתחלה שאחרי, השיקום והימים הראשונים בבית - הכול הלך חלק", מתאר בן הזוג.

 

"בלידה הזו באמת אבי היה איתי בתהליך - לא פיזית בתוך המים אבל מאוד צמוד אליי. אני זוכרת שברגע הלידה, כשהיא יצאה אל העולם, שמעתי אותו ככה בוכה-צוחק מרוב התרגשות. זה רגע שאני לא אשכח לעולם", מסכמת כהן אלפסי את החוויה.

 

בשיתוף מרכז רפואי שיבא תל השומר

פורסם לראשונה 03/06/2019 09:42

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך אלבום משפחתי
"אני מרגישה שזכיתי - הבנתי מהו המרשם הנכון ללידה"
מתוך אלבום משפחתי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים