שתף קטע נבחר

מצדיעים לישראל: עשרות אלפים בשדרה החמישית

כשברקע עלייה חדה באנטישמיות, בחרו למעלה מ-40 אלף איש - יהודים ושאינם - להביע אהדה ואף הערצה לישראל במצעד דגלים לאורך השדרה החמישית בניו יורק: "חשוב לנו להגיד שאנחנו צועדים עם הקהילה היהודית. כולנו יהודים"

 

מעל 40 אלף צועדים ב-220 משלחות לאורך השדרה החמישית בניו יורק: המצעד השנתי לישראל, המכונה גם "מצעד ההצדעה", מילא את הציר המרכזי של מנהטן בדגלי כחול לבן לאורך בוקר יום א'. במקביל לריקודגלים הירושלמי קיימו תומכי ישראל בניו-יורק סוג של "מצעד גאווה" ישראלי-אמריקני זו השנה ה-55.  

 

 

במצעד נטלו חלק מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואמו, ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו, הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין, ותומכי ישראל רבים מהפוליטיקה המקומית והארצית. משלחת הקונסוליה הכללית בניו יורק צעדה לצד 220 ארגונים – מאורתודוכסים שמרניים ועד להט"ב - ב-30 משאיות מקושטות, עם הופעות ואמנים.

 

מצעד ישראל השנתי בניו יורק בהשתתפות הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין (צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק)
מצעד ישראל השנתי בניו יורק בהשתתפות הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין(צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק)

 

"אני נמצא פה כל שנה, אבל השנה זה חשוב לי במיוחד", אמר קואמו בשידור החי שהעבירו ה-JCRC למאות אלפי צופים. "העלייה העולמית החדה בשיעורי האנטישמיות לא פסחה לצערי גם על ניו יורק, וחשוב לנו להגיד שאנחנו צועדים עם הקהילה היהודית. כולנו יהודים".

 

מדובר באירוע הציבורי הגדול ביותר בעולם לתמיכה בישראל, המתקיים אחת לשנה בשדרה החמישית בניו יורק. ההיערכות אליו אורכת כשנה. נציגויות של צועדים מגיעים מאזור המטרופולין של ניו יורק, כמו גם מחלקים אחרים בארצות הברית: בתי ספר יהודיים, בתי כנסת, קבוצות נוער, נציגי ארגון הלל וארגונים רבים אחרים למצעד מרגש של אהבה לישראל, ציונות נטולת ציניות.

 

השנה בחרה הקונסוליה הכללית לשתף פעולה עם הראפר הצעיר, הכוכב עולה בארה"ב,, Young Gravy שהופיע על משאית הקונסוליה הישראלית עם מיטב להיטיו. יאנג גרייבי, צעיר יהודי ממוצא אפריקני-אמריקני, שר בגאווה על שורשיו, על החיבור בין הקהילה היהודית והקהילה השחורה. השירש פרסם אותו, ״דיאספורה״, מדבר על השואה ועל תקופת העבדות: "ירושלים ואפריקה אצלי בלב", הוא אומר.

 

מצעד ישראל השנתי בניו יורק בהשתתפות הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין (צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק)
מצעד ישראל השנתי בניו יורק בהשתתפות הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין(צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק)

 

הכוכב השני הוא אושיית האינסטגרם ומעצב החולצות המפורסם בישראל,Mismas אשר עיצב חולצה בלעדית לרגל המצעד תחת הכיתוב: "אם מישהו שואל - אני מישראל". לראשונה, גרינברג מציג שיתוף פעולה עם הקונסוליה הישראלית.

 

מצעד ישראל השנתי בניו יורק בהשתתפות הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין (צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק)
למעלה מארבעים אלף צועדים(צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק)

 

דני דיין, הקונסול הכללי בניו יורק, אמר כי "מרגש מאוד לצעוד כאן עם עשרות אלפי אנשים ולחגוג את עצמאותה של ישראל והתמיכה בה. בימים מורכבים אלה, כאשר האנטישמיות והאנטי-ציונות מרימות את ראשן, המצעד מהווה תשובה ברורה, ומנציח את הברית האיתנה בין ישראל לארה"ב בכלל ובין ישראל ליהודי ארה"ב בפרט".

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, אמר כי "מול גל האנטישמיות אנו מפגינים היום עוצמה ואחדות של עם ישראל. התייצבותה של הקהילה הבינלאומית והכוחות המרכזיים ביהדות ארה"ב מוכיחה את עומק התמיכה והאהדה למדינת ישראל. למרות חילוקי דעות משניים, שותפות הגורל עומדת במרכז היחסים בין יהדות ארה"ב לישראל", הוסיף דנון.   

 

גלית פלג, קונסול לדיפלומטיה ציבורית בקונסוליה בניו יורק אומרת כי "מצעד התמיכה בישראל בשדרה החמישית במנהטן מהווה לוח הפרסום הגדול והנראה ביותר בעולם, ומכאן חשיבותו. על רקע התגברות האנטישמיות בארה"ב, המצעד מעניק ליהודי ארה"ב הזדמנות לזקוף את ראשם בגאווה. בנוסף, המצעד מהווה נקודת מפגש מרגשת של ישראל עם יהדות ארה"ב, והזדמנות נפלאה לחגוג את היחסים בין שתי הקהילות הללו".

 

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית שהשתתף אף הוא באירוע, אמר כי "מדהים לצעוד בניו יורק עם אלפים שתומכים במדינת ישראל ביום איחודה של ירושלים בירת העם היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק
מתרגשים
צילום: הקונסוליה הישראלית בניו יורק
מומלצים