שתף קטע נבחר

ראש מועצת שומרון נגד מקדונלד'ס בנתב"ג

במשך שנים סירבה רשת המזון המהיר לפתוח סניפים מעבר לקו הירוק. עכשיו, כשהיא מתמודדת במכרז להפעלת סניף בנתב"ג, בהנהגת המתנחלים מוחים: "הפרה גסה של חוק החרם", טוען ראש מועצת שומרון, יוסי דגן. מקדונלד'ס ישראל: "ההנהלה העולמית לא מאשרת לפתוח סניף בגדה המערבית"

 

מקדונלדס. ארכיון (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מקדונלדס. ארכיון(צילום: shutterstock)

 

במכתב בהול ששלח ראש מועצת שומרון יוסי דגן לשרי האוצר והתחבורה, משה כחלון וישראל כץ, דרש דגן להסיר את מקדונלד'ס מהתמודדות במכרז להפעלת סניף בנמל התעופה בן-גוריון. הסיבה: סירוב החברה לפתוח סניף בגדה המערבית, וסירובו הקודם של בעלי החברה, עמרי פדן, לפתוח סניף מחוץ לקו הירוק. דגן טען כי השתתפותה של ענקית המזון המהיר במכרז מהווה עבירה על חוק החרם.

 

"בימים האחרונים נודע לי על כוונתה של מקדונלד'ס להתמודד למכרז רשות שדות התעופה לפתיחת מסעדות בשטחי נתב"ג, אשר במקרים ובאזורים מסוימים אף יהפכו אותה לספק יחיד בתחום המזון המהיר הבשרי", כתב דגן והוסיף: "כידוע לכם, חברת מקדונלד'ס ישראל בראשותו של עמרי פדן מחרימה באופן גס וברור את אזרחי ושטחי מדינת ישראל מעבר לקו הירוק. החרם הבוטה לא נעשה כבדרך אגב, אלא בצורה רשמית וגלויה, כפי שדאג להדגיש פדן בשנת 2013 כאשר סירב בתוקף לפתוח סניף של הרשת באריאל".

 

במכתבו מפרט דגן: "כעת מבקש פדן, שמתנגד למדיניות ישראל מעבר לקו הירוק ולהשקפותיהם של מיליוני אזרחים, להתפרנס מהם ולהפוך לספק יחיד בנתב"ג, דבר אשר יוביל למצב אבסורדי ולפיו אותם אנשים אשר סובלים מהחרם ימצאו עצמם במצב בלתי נסבל בו יצטרכו להחליט אם לרכוש במסעדה אשר מחרימה אותם או לקוות לפתרון חלופי".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן. "מקדונלד'ס מחרימה באופן גס וברור אזרחי ישראל" (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
ראש מועצת שומרון יוסי דגן. "מקדונלד'ס מחרימה באופן גס וברור אזרחי ישראל"(צילום: בראל אפרים)

דגן מנמק במכתבו את הסיבות לדרישתו: "החוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם ברור אינו משתמע לשני פנים, וקובע כי כל קריאה פומבית לחרם תרבותי, אקדמי או כלכלי על אדם או גורם כלשהו רק מחמת זיקתו למדינת ישראל, מוסד ממוסדותיה או אזור הנמצא בשליטתה, הוא בגדר עוולה אזרחית. החוק גם מאפשר לשר האוצר להגביל גישה למכרז שנערך על פי חוק חובת המכרזים ממי שקרא לחרם או השתתף בו".

 

בסיום מכתבו הוא דורש מהשרים: "אסור לכם לאפשר מתן לגיטימציה לחרם של ציבור בישראל. אני קורא לכם מתוקף הסמכות שמעניק לכם החוק להגביל את השתתפות כל חברה מחרימה במכרז ממשלתי, לרבות חברת מקדונלד'ס".

 

נתב
נתב"ג. "מצב אבסורדי שבו הסובלים מהחרם יצטרכו להחליט אם לרכוש במסעדה המחרימה"(צילום: shutterstock)

 

פדן הוא איש שמאל מוכר והיה ממקימי תנועת "שלום עכשיו". לא פעם הוא הביע את דעותיו ובהן את התנגדותו לפתוח מיזמים או עסקים מחוץ לקו הירוק.

 

ממקדונלד'ס ישראל נמסר בתגובה: "לחברת אלוניאל, שפתחה בשנת 1993 בקניון אילון ברמת גן את הסניף הראשון של מקדונלד'ס במזרח התיכון, מעולם לא היה זיכיון לפתוח סניפים בגדה המערבית".

 

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "השר אינו עוסק במכרזים מסחריים ברשות שדות התעופה". במשרד האוצר טוענים כי "הנושא אינו נוגע אלינו". ברשות שדות התעופה מסרו בתגובה כי "הרשות פועלת על פי חוק המכרזים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים