שתף קטע נבחר

רוצים ויזה לארה"ב? מסרו את שמות המשתמש ברשתות החברתיות

כל פרסום בפייסבוק, באינסטגרם או בטוויטר יכנס לפרופיל דיגיטלי בוושינגטון וישפיע על האפשרות לבקר בארצות הברית. הממשל האמריקני יוכל לעקוב אחר המבקרים גם שנים לאחר צאתם. עו"ד ליעם שוורץ, המתמחה בהגירה: "מי שלא ימסור את הפרטים פשוט לא יקבל ויזה"

דרישה חדשה של ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שנכנסה לתוקף מיום שישי האחרון, קובעת כי על כל מבקשי אשרה לכניסה למדינה יהיה למסור את שמות המשתמש שלהם ברשתות חברתיות כגון פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם ולינקדין. הדרישה תאפשר לממשל האמריקני לעקוב אחר כל מבקר, תוך כדי ביקורו בארה"ב וגם אחרי חזרתו הביתה.

 

לפי הדרישה החדשה, מבקשי הוויזה יצטרכו למלא פרטים על הנוכחות שלהם ב-20 רשתות חברתיות בחמש השנים האחרונות. לצד הרשתות שצוינו, בשאלה שבטפסי בקשת הוויזה מוזכרות גם פינטרסט, רדיט וגוגל פלוס. על מבקשי הוויזה יהיה למסור את שמות המשתמש שלהם, שייכנסו לפרופיל דיגיטלי אישי ויאפשרו לממשל בוושינגטון לעקוב אחר התיירים גם בצאתם מהמדינה.

ויזה לארה
ויזה לארה"ב. "מי שלא ימסור את פרטיו ברשתות החברתיות פשוט לא יקבל"(צילום: shutterstock)

עו"ד ליעם שוורץ המתמחה בדיני הגירה לארה"ב אומר כי "אם מבקש ויזה לא יסכים להכניס את שמות המשתמש שלו במדיה החברתית, הוא פשוט לא יקבל ויזה, נקודה". לפי שוורץ, הדרישה החדשה תשפיע על 15 מיליון בני אדם שמבקשים ויזה מדי שנה.

 

שוורץ טוען כי לעג לנשיא טראמפ או ביקורת על ארצות הברית באחת הרשתות לא יהוו עילה לסירוב ויזה. "אבל האפקט של הדרישה בפועל יהיה פחות ביקורת על הנשיא ועל המדינה, כי באופן טבעי אנשים יאמינו שביקורת כזו עלולה לפגוע בסיכויים לבקר בה", הוא אומר.

 

"חשוב לומר שישנם כבר מקרים שאנשים לא קיבלו ויזה בגלל דעות פוליטיות, כמו למשל חנאן עשראווי, בכירת הרשות הפלסטינית", מבהיר עו"ד שוורץ ומוסיף: "אין לכך ראיות מוצקות, אבל ישנן עדויות אישיות של מבקשי ויזה. מה שמטריד בדרישה החדשה הוא שהממשל האמריקני ימשיך לעקוב אחר המבקש גם שנים לאחר חזרתו מארצות הברית. הם בונים פרופילים דינמיים ומתמשכים".

"באופן טבעי אנשים יביעו פחות ביקורת על הנשיא ועל המדינה". טראמפ בטוויטר (אילוסטרציה: Shutterstock) (אילוסטרציה: Shutterstock)
"באופן טבעי אנשים יביעו פחות ביקורת על הנשיא ועל המדינה". טראמפ בטוויטר(אילוסטרציה: Shutterstock)

במשרד החוץ האמריקני דחו את הביקורת על הדרישה החדשה ואמרו כי היא תחזק את תהליכי הבידוק ותסייע באשרור זהות מבקשי הויזות. מהמשרד נמסר: "הביטחון הלאומי עומד בראש סדר העדיפויות שלנו כאשר אנו מגבשים את אופן בקשת הוויזה, וכל תייר ומהגר פוטנציאליים לארה"ב עוברים בידוק ביטחוני מקיף.

 

"כפי שראינו בשנים האחרונות ברחבי העולם, הרשתות החברתיות עלולות להיות פורום משמעותי להבעות תמיכה בטרור. זה הולך להיות כלי חשוב לסינון טרוריסטים, איומים על שלום הציבור ואנשים מסוכנים אחרים מלזכות בכניסה לארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ויזה לכניסה לארצות הברית
צילום: shutterstock
מומלצים