שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  הניצול האחרון מסוביבור הלך לעולמו

  סמיון רוזנפלד, שהשתתף במרד במחנה ההשמדה שבו נרצחו כ-250 אלף יהודים, נפטר בגיל 96. "אינני מסוגל לרצוח בן אדם, אבל נאצי כן", ענה כשנשאל אם הוא מסוגל להרוג אדם. "לא פחדתי כיוון שלא היה לי זמן לחשוב על הפחד"

  סמיון רוזנפלד ()
  סמיון רוזנפלד

  סמיון רוזנפלד, השורד האחרון ממחנה ההשמדה סוביבור, נפטר בבית החולים קפלן בגיל 96. הוא הותיר אחריו שני בנים וחמישה נכדים. בשנים האחרונות התגורר רוזנפלד בבית האבות הסיעודי יד בנימין שבמועצה האזורית נחל שורק.

   

  רוזנפלד נולד באוקראינה. בשנת 1940 הוא גויס לצבא האדום. כעבור שנה הוא נפל בשבי הגרמני ונשלח עם 230 שבויים יהודים נוספים להקים מחנה עבודה במינסק. בהמשך הועבר לסוביבור שבפולין. כ-250 אלף יהודים נרצחו במחנה ההשמדה בין אפריל 1942 לאוקטובר 1943. הגרמנים הרסו את המחנה בסוף 1943, ונטעו במקומו יער כדי לטשטש את מעשיהם.

   

   

  הוא לקח חלק בהתקוממות במחנה בשנת 1943, שבה נהרגו כמה אנשי אס.אס וכ-300 אסירים הצליחו להימלט, בהם רוזנפלד. רוב אלו שלקחו חלק בהתקוממות נהרגו או נתפסו בימים שלאחר מכן.

   

  "בספטמבר 1943 הביאו אותנו מגטו מינסק, היינו חיילים יהודים בצבא הרוסי שנשבו על ידי הגרמנים", סיפר רוזנפלד בריאיון ל-ynet לפני כחמש שנים. "הגרמנים הפרידו חיילים רוסים יהודים מלא יהודים, אבל פחדו לירות בנו כי היינו שבויי מלחמה. בסך הכול היינו 80 יהודים ממינסק בסוביבור. שהינו שם 20 יום, עד להתקוממות שבה הצלחתי לברוח".

   

  בעדותו סיפר רוזנפלד כי כשאחד השבויים שאל שומר גרמני במחנה היכן חבריהם שנסעו עימם יחד ברכבת, הצביע הגרמני על ארובות העשן ואמר: "שם". לאחר מכן, כשמפקד המרד אלכסנדר פיצ'רסקי שאל אותו אם הוא מסוגל להרוג אדם בגרזן, השיב סמיון: "אינני מסוגל לרצוח בן אדם, אבל נאצי כן". בזמן המרד הוא היה בן 21. "לא פחדתי כיוון שלא היה לי זמן לחשוב על הפחד", העיד. "חשבתי רק על החיים".

   

  יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, ספד לרוזנפלד ואמר כי הוא חש "עצב רב הבוקר עם הידיעה על פטירתו של ניצול השואה סמיון רוזנפלד, ממשתתפי מרד סוביבור, שהפך בתוך זוועות השואה לגיבור בעל כורחו. סמיון לחם בנאצים בשורות הצבא האדום ולאחר מכן נשלח למחנה המוות סוביבור כשבוי מלחמה, שם ראה את המוות מדי יום אל מול עיניו עד ליום ההתקוממות המפורסם. מחובתנו להזכיר ולהעביר מדור לדור את סיפור חייו ואת גבורתו של סמיון רוזנפלד ושל כל בני דורו, שהולכים ומתמעטים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים