שתף קטע נבחר

סמוטריץ': "ישראל צריכה להתנהל לפי משפט התורה"

יו"ר האיחוד הלאומי הצהיר על תוכניותיו במשרד המשפטים: "מדינת העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך". הוא הבהיר: "זה יהיה מותאם ל-2019, לא סוקלים אנשים שמחללים שבת". ח"כ יחימוביץ': "העבדות והסקילה יחזרו, ייאסר משכב זכר"

כנס שנתי לשכת עורכי הדין אילת (צילום: יאיר שגיא )
סמוטריץ'. "רצונותיי בטווח הארוך שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה"(צילום: יאיר שגיא )

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר האיחוד הלאומי ומספר 2 באיחוד מפלגות הימין, מצהיר היום (ב') על כוונותיו, אם יתמנה לשר המשפטים: "רצונותיי בטווח הארוך זה שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה, כך צריך להיות, זאת מדינה יהודית. מדינתו של העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה", אמר בריאיון ל"כאן רשת ב'".

 

"כמובן שזה יהיה מותאם לשנת 2019", הבהיר סמוטריץ'. "לא סוקלים אנשים שמחללים שבת, זה יהיה מותאם לחיים שלנו היום. אני מקווה שתהיה מערכת משפט נכונה וצודקת יותר".

 

הוא אמר שירצה להכניס תכנים של המשפט העברי למשפט בישראל: "חוקי התורה עדיפים בהרבה על מדינת ההלכה שיצר כאן אהרן ברק". לדבריו, "מדינתו של העם היהודי תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך, על פי משפט התורה".

 

 

סמוטריץ' הבהיר שלא מדובר בכפייה דתית: "שום דבר לא קורה ברגע ושום דבר לא עושים בכפייה. אני חושב שאפשר וצריך לתת מקום וכבוד לבתי הדין הרבניים ולנסות לאפשר סמכות שיפוט בהסכמה של דין רבני. למשפט העברי יש מקום של כבוד וצריך שיהיה לו מקום עוד יותר מכובד במשפט שלנו".

 

זמן קצר לאחר הריאיון צייץ סמוטריץ': "האנשים שעובדים כבר שנים להקים מדינה איסלאמית שתנהג על פי חוקי השריעה 10 דקות מתל אביב נבהלים משאיפה למשפט עברי במדינת היהודים. הגיוני סך הכול".

 

אמש התייחס סמוטריץ' לנושא בעצרת ההודיה ליום ירושלים בישיבת מרכז הרב בבירה: "אנחנו רוצים את תיק המשפטים כי אנחנו רוצים 'אשיבה שופטייך כבראשונה'", רמז לנבואת ישעיהו על שאיפתו לשופטים ישרים אחרי חורבן בית המקדש ואובדן הריבונות.

שלי יחימוביץ' בנאום במליאה (צילום: יואב דודקביץ' )
"העובדה שסמוטריץ' וחבריו אינם חוזי חזונות מהשוליים אלא ממלאים תפקידים רבי השפעה - סכנה אדירה לחירות האנושית ולעידן הנאורות". יחימוביץ'(צילום: יואב דודקביץ' )

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה בתגובה כי "דבריו המזעזעים הם תמרור אזהרה מפני גל השמרנות השוטף אותנו מצד חלקים מן הימין. על פי חזונו של המועמד לתפקיד שר המשפטים או החינוך, תיכון כאן מדינה שבה גבר יוכל לגרש את אשתו אם אינה צנועה מספיק, העבדות והסקילה יחזרו, ייאסר משכב זכר, ורק גברים יוכלו להחזיק ברכוש. העובדה שסמוטריץ' וחבריו אינם חוזי חזונות מהשוליים אלא ממלאים תפקידים רבי השפעה היא סכנה אדירה לחירות האנושית ולעידן הנאורות".

 

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "במסגרת הסרת המסכות של בחירות 2019 מועד ב', נחשף במלואו גם החזון המטורף של סמוטריץ'. אין צורך לפרט מה יקרה לנשים וללהט״בים בעולם משפט תנ״כי, צריך רק להזכיר שעל פי סעיף 7א' לחוק יסוד הכנסת, לכנסת יוכלו להתמודד רק מועמדים שאינם שוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. ברור שלא יוכל לכהן בישראל שר משפטים שרוצה לכונן בישראל תאוקרטיה נוסח סיפורה של שפחה".

 

גם מנכ"ל התנועה הרפורמית, גלעד קריב, הצטרף לביקורת. "לזכותו של סמוטריץ' יאמר שפיו וליבו שווים. הוא אינו מתחנף ואינו מעגל פינות, וזו בדיוק הסיבה מדוע הוא מסוכן כל כך. חזונו למדינת הלכה הוא סופה של הציונות וסופו של הרעיון שיש מקום לסוגים שונים של יהדות כדוגמת יהדות חילונית או רפורמית. המחשבה מה יעלה בגורלם של כל מי שלא יישרו קו עם משנתו הגזענית והלאומנית כאשר הוא וחבריו יעצבו את פניה של ישראל מעוררת חלחלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אוחיון
ח"כ בצלאל סמוטריץ'
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים