שתף קטע נבחר

"המשרד להגנת הסביבה לא מכיר חלק מהנתונים שמציג בזן"

בבזן מתגאים כי הם השקיעו מיליארד שקלים בהפחתת הפליטות במפרץ חיפה, אך במשרד להגנת הסביבה אומרים כי הנתונים לא מוכרים להם ושבזן סירבה להעביר נתונים. מבזן נמסר: "הנתונים בקמפיין מבוססים על שני מסמכים עיקריים - ביניהם של האיחוד האירופי"

"המשרד לא מכיר חלק מהנתונים שמסרה בזן, והנתונים שבידיו שונים בחלק מהפרמטרים", כך אומרים במשרד להגנת הסביבה בהתייחס לקמפיין של בתי הזיקוק על רמת ההשקעות באיכות סביבה, על הפחתת הפליטות ועל היותם בית זיקוק עם חותם סביבתי נמוך יותר ממתקנים דומים באירופה. מחר (יום ב') יפרסם מבקר המדינה דו"ח על הליקויים בטיפול המדינה בזיהום האוויר במפרץ חיפה.

 

בתי הזיקוק במפרץ חיפה (צילום: אורן יהודה) (צילום: אורן יהודה)
בתי הזיקוק במפרץ חיפה(צילום: אורן יהודה)

 

בשבועות האחרונים עלה קמפיין ענק של בתי הזיקוק, שבו מככבים שקנאים מאוירים, המציגים נתונים על השקעה של מיליארד שקלים בהפחתת פליטות, מה שהביא לירידה של 90% בכמות הפליטות, כך לפי בתי הזיקוק. בנוסף, כך נטען, הם פועלים להטבעת חותם סביבתי נמוך ונמצאים ב-5% העליונים בתחום זה, מבין בתי הזיקוק באירופה.

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי הם אינם מכירים נתונים אלה, ואלה שנמצאים בידיהם שונים. לגבי סכומי ההשקעה, אמרו במשרד, כי מפעל בזן סירב להעביר למשרד מידע על השקעותיו. "מעבודה מקיפה שביצע המשרד נמצא, כי השקעת מפעל בזן לצורך עמידה בתנאי היתר הפליטה הסתכמה בפחות מ-50 מיליון שקל, ההשקעות הישירות של כל קבוצת בזן שנדרשו מכוח חוק אוויר נקי מסתכמות בפחות מ-100 מיליון שקל. נתונים אלה מבוססים על אומדני עלויות אמצעי הפחתת זיהום במפעלים דומים", נאמר בהתייחסות המשרד.

 

בנוגע להפחתת הפליטות, אומרים במשרד להגנת הסביבה, כי בתי הזיקוק אכן הפחיתו את הפליטות בעשרות אחוזים, אולם רק בתחום אחד הגיעו להפחתה של 90%, בתחמוצות גופרית Sox. בתחומים אחרים ירדה כמות הפליטות ב-84% (חלקיקים, pm10); ב-70% (תחמוצות חנקן, NOx)1 וב-58% (חומרים אורגניים נדיפים שאינם מתאן NMVOC).

 

"חריגות מהתקנים הסביבתיים"

"במקביל להפחתות אלה", מדגישים במשרד להגנת הסביבה, "בבזן ישנן חריגות מהתקנים הסביבתיים בריכוזי הבנזן בגדר המפעל, שנדרש לבצע הפחתות שימנעו זאת. המשרד נמצא בהליך אכיפה בנושא זה".

 

הליך האכיפה, מסבירים במשרד להגנת הסביבה, הוא הרחבה של צו מינהלי לפי סעיף 45 לחוק אוויר נקי. "לאחר יישום הדרישות של צו 45, שניתן באוקטובר 2017, ירדו משמעותית גם הריכוזים החורגים מהערך הסביבתי לבנזן, וגם מספר העליות מערך זה בנקודות הדיגום והניטור.

 

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

 

"יחד עם זאת, מכיוון שבשנת 2018 נמדדו ערכי בנזן מעל התקן הסביבתי, בחן המשרד להגנת הסביבה מהן פעולות האכיפה האפקטיביות ביותר לביצוע, והחליט בשיתוף עם גורמים נוספים, כי מתן צו 45 נוסף ונרחב יותר הוא הכלי המתאים ביותר. הצו החדש קובע פעולות שהמפעלים אמורים לנקוט לצמצום פליטות. בארבעת החודשים האחרונים, לא נמדדו עליות מערך הסביבה היממתי הן בתחנות הניטור והן בדיגומים".

 

במשרד התייחסו עוד להשוואה של החותם הסביבתי של בזן ביחס לזה שנמדד בבתי זיקוק אחרים באירופה. "התקנים הסביבתיים ורמות הפליטה שאותם דורש המשרד מהמפעלים במפרץ חיפה בכלל ומבזן בפרט הם מהמחמירים באירופה. ככל הנראה, מקור הנתונים שסיפקה בזן הוא בעבודה שהוזמנה על ידה, שאותה המשרד לא מכיר, ואין בידינו מידע לאילו מפעלים ומזהמים בזן השוותה עצמה ובאיזו מתודולוגיה", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה.

 

"אלו עובדות מוצקות"

מבתי הזיקוק נמסר כי הקמפיין מבוסס על מחקרים ונתוני אמת. "קבוצת בזן החליטה להציג לציבור עובדות מוצקות של גורמים מקצועיים ואוביקטיביים, המבוססות על מחקרים ונתונים של האיחוד האירופי, על פיהם בזן ממוקמת בין 5% בתי הזיקוק הטובים ביותר, בהשוואה לבתי זיקוק באירופה".

 

עוד נמסר כי "הנתונים בקמפיין מבוססים על שני מסמכים עיקריים; האיחוד האירופי פירסם מסמך בשנת 2016 שנועד להגדיר את הטכנולוגיה המטיבית הנדרשת מבתי זיקוק. במסגרתו, בוצע סקר תקופתי אודות הפליטות מבתי הזיקוק ברחבי אירופה. מהנתונים עולה כי בזן ממוקמת ב-5% הטובים ביותר בין בתי הזיקוק בהשוואה אירופית.

 

"בנוסף, על פי סקר השוואתי שביצעה חברת Royal Haskoning DHV בשנת 2019, נעשתה השוואה של הפליטות לאוויר מבזן ל-25 בתי זיקוק באירופה הדומים מבחינת הגודל והמורכבות לבזן. הסקר ערך שימוש בנתוני פליטות המפורסמים באופן פומבי (מכונה על ידי אנשי מקצוע PRTR, מרשם פליטות לסביבה) האירופאי ובנתוני היקפי ייצור מתוך Oil and Gas Journal. ממצאי הסקר מראים חד משמעית, כי הפליטות של בז"ן נמוכות משמעותית ביחס למפעלים באירופה, וביחס לכלל הפליטות בסקר בזן נמצאת במקומות הראשונים והבולטים לטובה".

 

ברשת לא השתכנעו

הקמפיין הירוק של בתי הזיקוק הביא גל של ממים (יצירות מחשב ציניות והומוריסטיות) על בסיס המודעות והסרטונים של הקמפיין. באחד מהם נראים שקנאים מהקמפיין ובהמשך שורה של שקנאים מתים, עם הכיתוב "רבע שעה אחר כך". במם אחר מופיעים סיינפלד וחברו לסדרה ג'ורג קונסטנזה, התוהים על מה מבוסס הקמפיין, ומשיבים ב"על כלום".

 

תמונה שפורסמה ברשתות החברתיות
תמונה שפורסמה ברשתות החברתיות

 

סרטון מראה שקנאים שחורים וחרוכים עפים על רקע המפעלים, כתגובת נגד לסרטון שבו עפים השקנאים מעל בתי הזיקוק ומתפעלים מהניקיון והאוויר הצח.

 

בארגון מגמה ירוקה אמרו כי "הנהלת בזן הבינה שדעת הקהל ונבחריו נחרצת להוצאתם מהמרחב הציבורי והיא נחושה להשיב מלחמה. אנחנו ניצבים לקראת החלטת ממשלה לפנות את בזן לקראת אימוץ תכנית רמ"י למפרץ חיפה נקי מרעלים. בזן קונה בסכומי עתק זמן אוויר במטרה להשפיע על דעת".

 

רוית שטוסל, מרכזת "הקואליציה לבריאות הציבור" והתארגנות "מנקים את מפרץ חיפה" אמרה: "הסרטון הזה בעיקר מביך. מבינים שבזן בלחץ אל מול תכנית רשות מקרקעי ישראל ודוח מקינזי לחזון חדש למפרץ חיפה אך הסרטון שלהם פשוט מזלזל באינטליגנציה של התושבים. סרטון הזה אין כל תוכן רציני ועל-כן כל שנותר הוא להגיב בצחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
בתי הזיקוק בחיפה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים